U toploj ljetnoj sezoni maline su se mogle kupiti po cijeni od 190 dinara za kilogram. No, kako prelazimo u aktuelnu jesenju sezonu, kupci sada mogu nabaviti kilogram plodova kleke za 450 dinara.
U Novovaru je čin berbe bora postao običajna tradicija i način zarade mještana. Prvobitna cijena ovog šumskog voća bila je 300 dinara za kilogram, a sada je vrijednost ovog šumskog voća porasla na 450 dinara. Stanovnici brda Murtenica i Zlatar tijekom jesenske sezone značajan dio vremena posvećuju sakupljanju kleke, vrste crnogoričnog drveća koje na ovom specifičnom području obilno rađa plavim bobicama. Novovarčani su godinama aktivno sudjelovali u ovoj djelatnosti.
To im je pružilo priliku da razviju znatnu razinu stručnosti u praksi odabira i oni hrabro tvrde da su postigli najjednostavniji pristup. Mnogi pojedinci iskazuju interes za proces sakupljanja smreke, posebno u pogledu strategija izbjegavanja oštrih čekinja i vađenja bobica s grana.
Odgovor na ova pitanja je prilično jednostavan: znanje je neophodno. Iako svaki berač ima svoju posebnu tehniku berbe smreke, opće je poznato da je korištenje plastične posude i nošenje gumenih ili kožnih rukavica najučinkovitiji pristup. Kako svjedoče sami berači, ova metoda je dala najpovoljnije rezultate. Da biste sakupili bobice kleke, početni korak uključuje postavljanje posude u neposrednoj blizini stabla. Uz pomoć rukavica pažljivo se trgaju zrele i gotove bobice.
Nakon što je postupak berbe završen, prikupljena količina prolazi proces prosijavanja kako bi se uklonile sve neželjene iglice ili ostaci. U konačnici, bobice se pripremaju za prodaju. Općeprihvaćeno uvjerenje sugerira da trenutni pothvat nije pretjerano zahtjevan, iako je presudan čimbenik u nepokolebljivoj predanosti njegovom dovršenju. Razvoj dosljednosti i discipline postupan je proces, dok je dostupnost resursa dosljedno ograničena. Općepoznata je činjenica da urod bobica kleke varira godišnje, a najobilniji prinosi se pojavljuju svake treće godine.
Nadalje, postoje slučajevi kada su osnovni lijekovi nedostupni zbog nestašice vezane uz spol. Gorštak Spreka, gin na bazi smreke poznat po jedinstvenom okusu, stekao je popularnost među potrošačima diljem svijeta zbog svog iznimnog okusa. Ove zagonetne bobice, koje su ubrali srpski planinari, pronašle su svoj put u farmaceutsku industriju i stvaranje poznatog egzotičnog napitka poznatog kao džin, koji je stekao svjetsku popularnost.
BONUS TEKST :
Kleka, grm vrste crnogorice, može doseći visinu od 0,5 do 7 metara. Posebnost mu je igličasto lišće s tri iglice koje izbijaju iz jedne baze. Najcjenjeniji aspekt kleke su njeni plodovi. Bobe kleke se često koriste u tradicionalnoj medicini, ali važno je napomenuti da cijela biljka posjeduje ljekovita svojstva.
Kleka je dvodomna biljka, što znači da muški i ženski cvjetovi rastu u prostorima između listova. Razdoblje cvatnje je u travnju i svibnju. Muški cvjetovi pokazuju žutu nijansu, dok ženski cvjetovi izgledaju zeleno. Plodovi koji dozrijevaju tek u drugoj godini tijekom jeseni, nezreli imaju zelenu boju i prelaze u tamnoljubičastu nijansu, nalik plodu šljive prekrivenom pepelom. Tijekom jeseni sakupljaju se zreli plodovi koji su mesnati za konzumaciju. Za sušenje ovih plodova rašire se u dobro prozračenom prostoru i redovito okreću. Konzumiraju se samo crni plodovi.
Plod smreke ima značaj u europskoj i indijskoj kuhinji. Alpske zajednice ugrađuju kleku u kiseli kupus i razna mesna jela, posebice ona s mesom divljači. Iskorištavaju se mlade iglice i grančice te bobice kleke, a sakupljanje se obavlja od travnja do lipnja. Grančice kleke pažljivo se suše i čuvaju na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Drvo smreke je pogodno i za izradu namještaja i za rezbarenje.
Njegova izuzetna nijansa doprinosi njegovoj privlačnosti. Borovica, poznata po svojim ljekovitim svojstvima još od davnina, služi kao prirodni lijek za razne bolesti. Ova svestrana biljka djeluje kao diuretik, učinkovito smanjuje oticanje nogu i ublažava simptome prehlade, astme i kašlja. Njegova antivirusna svojstva čine ga vrijednim sredstvom u borbi protiv virusnih infekcija, dok također pomaže kod probavnih problema. Nadalje, borovica djeluje kao detoksikator, čisti tijelo od štetnih toksina, potiče proizvodnju znoja i izlučivanje urina te potiče čišćenje krvi i jetre.
Osim toga, može povećati apetit, što ga čini sveobuhvatno korisnim dodatkom nečijem zdravstvenom režimu. Kleka ima širok raspon medicinskih prednosti, koje se protežu i izvan gore navedenih bolesti. Djelotvoran je i u liječenju bolesti bubrega; međutim, treba biti oprezan kako bi se izbjegla prekomjerna konzumacija, jer može dovesti do štetnih učinaka. Buduće majke trebale bi se suzdržati od upotrebe smreke. Kao i kod svakog drugog biljnog lijeka, preporučljivo je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom prije nego što uključite borovicu u svoj režim.
Za pripremu čaja od bobica jednostavno pomiješajte toplu vodu sa suhim i zgnječenim bobicama. Pustite smjesu da se strmi 5 minuta prije naprezanja. Za optimalne rezultate u poticanju metaboličkih procesa u tijelu i iskusiti dobrobiti borovice, preporuča se konzumiranje 3 šalice ovog čaja tijekom dana.
Da biste napravili tinkturu od smreke, pomiješajte 100 g zgnječenih bobica s 0,5 l rakije ili konjaka. Ostavite smreku da se namače u alkoholu otprilike 4 do 5 dana dok ne omekša. Nakon što to vrijeme prođe, procijedite smjesu kako biste odvojili tekućinu od bobica.
Tijekom cijelog tjedna osobama se savjetuje konzumacija tinkture jednom do dva puta dnevno, uz preporučenu dozu od 15 do 20 kapi. To možete učiniti dodavanjem tinkture u šećer, vodu, čaj ili juhu. Kako biste napravili domaću rakiju od kleke, uzmite prozirnu staklenu bocu i u nju stavite 15 plodova kleke. Zatim u flašu uliti 1 litru šljivovice ili jabukovače. Ostavite bocu da se sunča na suncu najviše 40 dana, ne zaboravite je lagano protresti s vremena na vrijeme.
Dobivena rakija od smreke imat će izrazitu žutu nijansu, pokazujući njezinu autentičnost i domaći šarm. Ubacivanjem plodova šljive ili utapanjem u meku rakiju izdvaja se autentična esencija kleke. Pedantan proces destilacije ono je što u konačnici daje poseban profil okusa rakiji. Osim kao piće, rakija se koristi i za izradu obloga za liječenje bolnih zglobova, artritisa i gihta.