Ipak, postoji jedna stvar koju drži do koje svi moraju biti svjesni! Jeste li se ikada susreli s idejom da nezdravi doručak ili čak njegovo preskakanje može oštetiti vaš mozak? Obavljanje više zadataka, kao što je vožnja dok telefonirate, zajedno s pušenjem, pijenjem i doživljavanjem visoke razine stresa, doprinose nezdravom načinu života.

Hranjenje vašeg mozga hranom s niskim udjelom masti ne zahtijeva konzumiranje velikih količina iste. Danas vam  nudimo detaljne uvide u negativne utjecaje na zdravlje mozga kao i korisne elemente koji ga podupiru. Ohrabrujuća vijest je da ne morate u potpunosti izbaciti slatkiše iz prehrane.

Prema riječima Alexandrua Vlade Ciuree, neurokirurga s više od pedeset godina iskustva, čokolada služi užitku, a voda poslu. Ipak, ono što najviše cijeni su osmijesi. Izveo je gotovo 23.000 operacija na mozgu. Ova cijenjena osoba ima više zvanja, uključujući profesora, bivšeg liječnika, ravnatelja Hitne medicine i diplomiranog neurokirurga. Najmlađi pacijent kojeg je liječio imao je samo dva dana.

Korijen bolesti mozga leži u našim nezdravim navikama, a on to shvaća dublje od većine. Ako provodite cijeli dan, svaki dan fiksirani na svom tabletu, telefonu ili TV-u, nemojte očekivati ​​da će vaš mozak izraziti zahvalnost!

U današnjem društvu mnogi se pojedinci oslanjaju na društvene mreže kao glavni oblik komunikacije, što je značajna pogreška. Neophodno nam je suživot kako bismo izbjegli usamljenost u životu. Postizanje zdravog mozga svima je dostupno jer su početni koraci do njega jednostavni i dostižni.


Kako biste učinkovito započeli dan, jednostavno se probudite nešto ranije nego inače, otvorite prozore, duboko udahnite, izvedite neke jednostavne vježbe i popijte dvije čaše vode sobne temperature. Rano ustajanje ne samo da vam omogućuje da otvorite prozore i duboko udahnete, već vam daje i priliku da se uključite u lagane vježbe koje će vas okrijepiti.

Uključite dvije čaše vode u svoje dnevne navike. Prva čaša aktivira probavni sustav, dok neurokirurzi objašnjavaju da druga čaša nakon buđenja pomaže u oslobađanju od sna jer naš mozak ostaje aktivan i tijekom odmora, osiguravajući učinkovito funkcioniranje unutarnjih organa među ostalim vitalnim zadaćama.

Kada čovjek zaspi dok se muči s nekim teškim problemom, često se događa da mozak nakon buđenja otkrije rješenje. Nakon nemirne noći, misli i sjećanja se obrađuju, što dovodi do jasnoće i odgovora sljedećeg dana. Profesor Ciurea sugerira da je pokušaj borbe protiv nesanice stalnim budnim ležanjem jednako uzaludan kao i pokušaj utaživanja žeđi slanom vodom.

Umjesto toga, on naglašava da je pravilan odmor pravi odgovor.
Prijedlog neurokirurga: obratite pozornost na kvalitetu mesa koje trenutno konzumirate. Preporuka je zadržati unos mesa umjesto da ga izbacite. Ako već uključujete meso u svoju prehranu, ne treba žrtvovati njegovu kvalitetu, savjetuje neurokirurg. Dok liječnici ukazuju da meso nije presudno za rad mozga, ono može pružiti neke dobrobiti tijelu ako se jede umjereno. Za najbolje opće zdravlje važno je odabrati niskokalorično meso poput puretine i ribe.


Mozak ne reagira povoljno na masnoću ili sol, zbog čega njihov unos treba biti umjeren jer redovita prehrana bogata ovim tvarima može naštetiti kognitivnim funkcijama. Masti i sol nisu omiljeni mozgu. Međutim, važno je upamtiti da je uživanje u masnoj hrani povremeno tijekom godine, kao što je nakon blagdanskih proslava, prihvatljivo jer je užitak koji proizlazi iz konzumiranja slatkih poslastica dio iskustva prehrane.

  • Nije svaki izbor koristan, osobito onaj koji je bogat šećerom. Neurokirurzi pokazuju da mozak preferira tamnu sirovu čokoladu, organski vrući kakao ili visokokvalitetni med. Važno je osigurati da vaša večera uključuje različite uravnotežene komponente. Pokušaj prepuniti želudac navečer sličan je pokušaju kontroliranja zmaja – neizvediv pothvat koji dovodi do nepotrebnog stresa. Komunikacija se sastoji od tri temeljna elementa: govora, pisanja i govora tijela.

Nažalost, značajan dio stanovništva izgubio je iz vida pravu bit glazbe i kako u njoj uživati. Još više zabrinjava njihov nedostatak interesa da se uključe u jednostavnu radost plesa. Istraživanja su pokazala da bavljenje plesom može značajno pomoći u prevenciji Alzheimerove bolesti.

Medicinski stručnjaci ističu da se osmijeh smatra najboljim pratiocem mozga, dostupnim svima, bez obzira na okolnosti. Posljedično, bitno je osloboditi se osjećaja tuge i očaja—ne zbog dosade—nego njegovati sposobnost otkrivanja radosti u malim životnim zadovoljstvima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here