Začepljen odvod u sudoperu, kadi ili umivaoniku doista može prestavljati veliki stres . Ne samo da sprječava normalan protok vode, već također može dovesti do neugodnog mirisa koji se proširi po cijeloj kući.
U određenim situacijama, možda ćemo moći sami riješiti problem; međutim, ako se prepreka nalazi unutar zida, mudro je potražiti pomoć stručnjaka za uklanjanje. Kako biste uštedjeli na troškovima, razmislite o samostalnom rješavanju vodovodnih problema. Umjesto ulaganja vremena u kupnju skupih kemikalija iz trgovine, možete iskoristiti predmete koji su već dostupni u vašoj kupaonici.
Iako vodoinstalaterske usluge mogu biti prilično skupe, malo truda s vaše strane može dovesti do rješavanja problema bez značajnih troškova. Soda bikarbona i ocat poznati su učinkoviti lijekovi za čišćenje odvoda. Osim toga, postoji još jedan kućanski predmet koji bi vas mogao iznenaditi svojom učinkovitošću u ovom scenariju – deterdžent za pranje rublja.
Enzimi deterdženta za pranje rublja učinkoviti su ne samo u razbijanju čvrste masnoće na odjeći, već i u čišćenju začepljenih odvoda. Za snažnu smjesu za odčepljivanje odvoda, pomiješajte pola litre kipuće vode s 3 žlice deterdženta za pranje rublja, mijenjajući količinu ovisno o jačini deterdženta i veličini vaših odvoda. Toplina kipuće vode aktivira deterdžent, čineći ga učinkovitim u uklanjanju postojane masnoće.
BONUS ČLANAK:
Pet teških bolesti koje su nam prenijeli naši roditelji: mogu biti vrlo smrtonosne, a evo načina da smanjite rizik. Određene bolesti doista se mogu naslijediti od naših roditelja, zbog čega je ključno poduzeti mjere opreza kako bi se smanjile šanse za njihov razvoj. Genetika značajno utječe na prijenos različitih svojstava s generacije na generaciju. Kromosomi DNK određuju naslijeđene značajke poput boje očiju, vrste kose ili oblika nosa, a osim ovih fizičkih osobina, specifični geni povezani su s nasljednim bolestima i poremećajima.
Prema Nacionalnom centru za biotehnološke informacije pri Nacionalnoj medicinskoj knjižnici SAD-a, ovo su neka od najčešćih genetskih zdravstvenih stanja.
1. Kardiovaskularna stanja
Očekuje se da će se srčana bolest pojaviti na ovom popisu, jer stoji kao primarni uzrok smrti u Sjedinjenim Državama. Najrašireniji oblici nasljedne bolesti srca uključuju bolest koronarnih arterija (CAD) i hipertenziju.
Nakupljanje kolesterola i plaka na unutarnjim površinama arterija dovodi do CAD-a. Ovo stanje utječe na cirkulaciju krvi i kisika u srcu. Tijekom vremena CAD se pogoršava i svrstava se među primarne uzroke srčanih udara u Sjedinjenim Državama.
Suprotno tome, visoki krvni tlak nastaje kada vaše srce uloži pretjeran napor da pumpa krv kroz vaše arterije. Ako roditelj ima bolest srca, vaš bi rizik mogao biti povećan; međutim, možete smanjiti taj rizik ili učinkovito upravljati svojim simptomima. Korisne promjene načina života uključuju uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje zdrave tjelesne težine, smanjenje unosa alkohola, izbjegavanje pušenja i odlazak liječniku radi rutinskih pregleda.
2. Astma
Astma je respiratorno stanje koje je rezultat raznih okidača kao što su alergije, onečišćenje zraka, dim, plijesan, grinje, životinje i drugi. Osobe koje pate od astme mogu se susresti sa simptomima kao što su stezanje u prsima, kašalj, hripanje i otežano disanje.
Načini minimiziranja rizika.
Najučinkovitija metoda za sprječavanje simptoma astme je smanjenje izloženosti okidačima. Osim toga, preporučljivo je nositi lijekove sa sobom u slučaju pojave simptoma.
3. Šećerna bolest
U Sjedinjenim Državama dijabetes pogađa jednu od tri osobe. Ovo stanje može proizaći iz genetskih utjecaja, uvjeta okoline i načina života. Dijabetes tipa 1 i dijabetes tipa 2 kronične su bolesti koje zahtijevaju rano otkrivanje i liječenje jer mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući sljepoću, amputaciju, srčanu bolest i zatajenje bubrega.
Načini minimiziranja rizika.
Djeca s dijagnosticiranim dijabetesom imaju povećanu vjerojatnost razvoja tog stanja. Unatoč tome, možete smanjiti rizik ili poboljšati upravljanje simptomima smanjenjem unosa šećera i masti, održavanjem zdrave tjelesne težine, redovitom tjelesnom aktivnošću, minimiziranjem stresa i traženjem smjernica od svog liječnika u vezi s odgovarajućim mogućnostima liječenja.
4. Depresija
U 21. stoljeću istraživači još uvijek istražuju elemente koji dovode do raznih psihičkih stanja i bolesti. Iako postojanje člana obitelji s depresijom ne jamči da ćete je i vi doživjeti, vjerojatnost razvoja depresije povećava se ako je više članova obitelji pogođeno stanjem.
5. Zloćudna bolest
Rak se manifestira u različitim oblicima. Posljedica je nekontrolirane proliferacije i širenja abnormalnih stanica u određenim dijelovima tijela. Uz odluke o načinu života, i genetski i okolišni elementi mogu igrati ulogu u razvoju raka. Među najraširenijim tipovima su rak pluća, dojke i prostate.
Rak pluća odgovoran je za najveći broj smrtnih slučajeva povezanih s rakom među muškarcima i ženama u Sjedinjenim Državama.
Načini minimiziranja rizika.
Simptomi i rizici povezani s rakom razlikuju se ovisno o vrsti raka. Općenito, rizik možete smanjiti održavanjem hranjive prehrane, redovitom tjelesnom aktivnošću, izbjegavanjem pušenja, umjerenim unosom alkohola i odlaskom na rutinske zdravstvene preglede, navodi Thanet Health.