Za osobe koje imaju problema s nakupljanjem ušnog voska, dr. Gil D., poznati američki pedijatar, nudi učinkovite i sigurne tehnike za njegovo uklanjanje. Web stranica dr. Gila nudi iscrpne upute o rješavanju ovog prevladavajućeg problema.

Nakupljanje ušnog voska, također poznatog kao cerumen, i njegove uzroke važno je razumjeti. Cerumen, koji se obično naziva ušni vosak, prirodna je tvar koja štiti ušni kanal. Sastoji se od izlučevina žlijezda i mrtvih stanica, služi za zaštitu, podmazivanje i obranu od bakterija. Unatoč tome, prevelika količina ušnog voska može dovesti do svrbeža i nelagode.

Učinkovito uklanjanje ušnog voska ključno je za održavanje pravilne higijene uha. Dr. Gil ističe važnost suzdržavanja od agresivnog uklanjanja voska, predlažući alternativne tehnike koje su nježne i učinkovite.

Ispod su koraci koje on predlaže:

Kako biste omekšali naslage voska u uhu, uzmite vatu natopljenu uljem i pažljivo je stavite u otvor za uho, pazeći da je ne umetnete predaleko u kanal.

Nakon toga lagano nagnite glavu kako biste potaknuli kretanje voska prema vanjskom dijelu ušnog kanala. Nakon što ste dali da ulje počne djelovati, nastavite s nanošenjem male količine ulja na uho. Ako je potrebno, nakon toga isperite. U slučaju da se pokaže da je vosak nepopustljiv, dr. Gil predlaže korištenje kombinacije bijelog octa i alkohola u jednakim omjerima.

Za čišćenje ušiju ovom otopinom upotrijebite injekciju ili štrcaljku, koje možete nabaviti u ljekarni, i nježno ih isperite. Vrijedne smjernice: Određivanje prikladnog vremena za savjetovanje sa stručnjakom. Dok se ove tehnike mogu pokazati korisnima kada se koriste kod kuće, dr. Gil naglašava važnost traženja stručne pomoći u slučajevima dugotrajnih problema ili zabrinutosti za potencijalnu štetu, jer je savjetovanje sa stručnjakom najpouzdaniji pristup rješavanju problema povezanih s ušnom voskom.

BONUS TEKST :

Prema Benjaminu Tweelu, dr. med., otorinolaringologu u bolnici Mount Sinai u New Yorku, normalan ušni vosak obično spada u spektar boja od svijetlonarančaste do tamnosmeđe. Međutim, ako je ušni vosak žut, zelen, bijel ili crn, to ukazuje na infekciju i treba potražiti liječničku pomoć.

Infekcije se mogu neočekivano manifestirati i liječnicima može biti teško utvrditi njihov točan uzrok. Osim toga, stanja kao što je plivačko uho, gdje voda ostaje zarobljena u uhu, također mogu doprinijeti razvoju infekcije uha.

U slučaju da koža vašeg ušnog kanala i ušni vosak imaju suhu i ljuskavu teksturu, moguće je da imate ekcem. Prema dr. Tweelu, ekcem u uhu je relativno jednostavan za rješavanje.

Osim toga, ova vrsta konzistencije ušnog voska, potencijalno praćena nelagodom, može ukazivati ​​na prisutnost psorijaze, iako je ova pojava rjeđa. Dr. Tweel sugerira da su pacijenti obično već svjesni svoje psorijaze zbog prisutnosti osipa na drugim područjima, ali je svejedno važno to spomenuti tijekom konzultacija. Prisutnost mirisa u vašem ušnom vosku pokazatelj je infekcije, prema dr. Tweelu.

Dok je pacijent tipično prvi koji će osjetiti miris, moguće je da će ga primijetiti i drugi. U svakom slučaju potrebno je hitno liječenje. Ako osjećate i zujanje u ušima, to je razlog za zabrinutost.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here