Mravi su vrlo korisni i važni insekti; međutim, mogu postati smetnja kada napadnu domove i stanove. Ispod su neke prirodne metode za njihovo uklanjanje.
Mravi su marljiva i inteligentna bića sposobna prenijeti teret koji je čak 50 puta teži od njihove vlastite tjelesne težine. Dok određene vrste mrava pružaju zaštitu biljkama u zamjenu za hranu i sklonište, njihovo brzo širenje može učiniti njihovu prisutnost u domovima prilično neugodnom.
Mravi jedu ostatke hrane, osobito slatke poslastice, i mogu se kretati kroz malene praznine. Postoje brojne vrste mrava; neki se smatraju štetočinama, dok drugi samo predstavljaju smetnju ljudima.
Kada mravi naprave gnijezdo u vašoj kući, njihovo uklanjanje može biti prilično izazovno. Iako postoje dostupni komercijalni insekticidi, oni mogu predstavljati rizik, osobito ako imate kućne ljubimce.
Kako možete prirodno eliminirati mrave? Da biste ih učinkovito uklonili, morate iskorijeniti i maticu i cijelu koloniju. Srećom, u vašoj kuhinji postoji određena hrana koju mravi smatraju nepodnošljivom.
1. cimet
Cimet je neprivlačan mravima. Kako biste ih odvratili, pospite cimetom u kutove, pukotine i duž ruta kojima mravi često prolaze.
2. Sok od limuna
Mravi imaju averziju prema soku od limuna. Kako biste ih odvratili, jednostavno izlijte svježe iscijeđeni sok od limuna na njihove mravinjake ili duž staza kojima su česti. Alternativno, mješavina limunske kiseline i vode također može biti učinkovita.
3. Kava
Snažna aroma kave služi i za odvraćanje mrava. Kako biste ih držali podalje, posipajte mljevenu kavu po područjima gdje se obično okupljaju.
4. Destilirani bijeli ocat
Pomiješajte bijeli ocat s vodom i ovom otopinom poprskajte bitna područja u vašem domu.
5. Kuhinjska sol
Umiješajte nekoliko žlica soli u kipuću vodu i ostavite da se ohladi prije nego što otopinu prebacite u bocu s raspršivačem. Nanesite smjesu oko kutova, ulaznih vrata, prozora i raznih drugih površina.
BONUS:
Primijetite li da vam se neočekivano stvaraju prištići oko očiju, važno je što prije djelovati kako se situacija ne bi pogoršala jer je koža na tom području posebno osjetljiva i osjetljiva na infekcije. Stoga se ovoj regiji mora posvetiti posebna pozornost. Jedna uobičajena pogreška je bockanje ili pritiskanje prištića, što se može činiti brzim rješenjem; međutim, primjena pritiska može dovesti do daljnje infekcije. Koža na kapcima i okolnim područjima izrazito je tanka i osjetljiva.
Uznemiravanje bakterija potiče njihovu proliferaciju, što rezultira širenjem infekcije na dodatna područja kapka, susjednu kožu i potencijalno osjetljiva područja poput očne duplje. U ekstremnim slučajevima, ako se ova infekcija proširi, može dovesti do komplikacija koje predstavljaju značajan rizik za vid ili mogu čak utjecati na mozak, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
Krumpir: ima protuupalna svojstva, ublažava otekline i upale. Nakon pranja i guljenja krumpir narežite na tanke ploške i komadiće izravno prislonite na upaljeni kapak. Alternativno, ribani krumpir se može zamotati u gazu i staviti na oboljelo mjesto. Prirodne komponente krumpira pomažu smanjiti upalu i ublažiti bol, djelujući kao sredstvo za hlađenje koje smiruje peckanje i iritaciju. Bjelanjke: Nanesite na čistu pamučnu krpu i držite na zatvorenim očima 20 minuta prije ispiranja hladnom vodom. Bogat proteinima i enzimima, bjelanjak jajeta pomaže u smanjivanju oteklina i ubrzava zacjeljivanje, dok također nježno smanjuje crvenilo i natečenost.
Kuhana jaja služe kao uobičajeni lijek za liječenje prištića oko očiju. Da biste koristili ovu metodu, skuhajte jaje dok ne postane tvrdo i zamotajte ga u čistu krpu. Nježno prijeđite toplim jajetom preko zatvorenog kapka i držite ga na mjestu što je duže moguće, ali ne manje od 15 minuta. Toplina jajeta pojačava cirkulaciju krvi u zahvaćenom području, čime se ubrzava proces ozdravljenja. Osim toga, na površini jajeta mogu se stvoriti žuto-bijele čestice, što znači da se toksini izvlače iz oštećene kože. Ovaj tretman se može ponoviti nekoliko puta tijekom dana ako je potrebno, jer jaja održavaju svoju toplinu dulje vrijeme, omogućujući učinkovito opuštanje.
Krumpir posjeduje protuupalna svojstva koja se učinkovito bore protiv oteklina i upala. Da biste ih iskoristili, krumpire jednostavno operite, ogulite i narežite na tanke kolutove prije nego što ih stavite na otečeni kapak. Druga mogućnost je da krompir naribate, umotate u gazu i prislonite na oboljelo područje.
Krumpir može ublažiti bol i umanjiti upalu; njihove prirodne komponente također služe kao sredstvo za hlađenje, pomažući u ublažavanju osjećaja peckanja i iritacije. Još jedan učinkovit kućni lijek za prištiće oko očiju je bjelanjak, koji može dati izvanredne rezultate. Da biste ga koristili, uzmite čistu pamučnu tkaninu i nanesite bjelanjak na zatvorene kapke. Nakon otprilike 20 minuta isperite oči hladnom vodom. Proteini i određeni enzimi koji se nalaze u bjelanjku ne samo da pomažu u smanjenju upale, već također potiču zacjeljivanje, pružajući umirujući učinak koji dodatno smanjuje crvenilo i oteklinu.