Koji su najbolji načini za odabir najzdravijeg kupusa i koji dijelovi mogu sadržavati štetne kemikalije?

Zimnica je pred nama, a mnoge domaćice već su isprobale najfinije recepte za kisele krastavce—koji nadmašuju čak i one u trgovinama. I brojni pojedinci idućih su nedjelja u “nabavci” kupusa za kiseljenje. Međutim, postoji zdravstveni problem povezan s “ranim” voćem i povrćem: obično imaju povišene razine nitrata.

Kemijski spojevi poznati kao nitrati uvode se u voće i povrće kako bi ubrzali proces sazrijevanja. Međutim, opasnost po zdravlje nastaje kada te kemikalije dospiju u hranu. U mladom kupusu najveće koncentracije nitrata nalaze se u korijenu i vanjskim listovima, dok ih je najmanje u sredini glavice.

Iz tog razloga stručnjaci preporučuju ne konzumiranje korijena, kojeg mnogi pojedinci grickaju nakon što “izdube” glavicu prije nego što je stave u bačvu za kiseljenje. Kada kuhate slatki kupus, važno je ukloniti vanjske listove, jer oni mogu sadržavati nitrate.

Koliko se nitrata smatra opasnim?

Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje da je “siguran” dnevni unos nitrata 5 mg po kilogramu tjelesne težine. Dakle, pojedinac težak oko 60 kg može sigurno unijeti do 300 mg nitrata iz svoje prehrane, što je otprilike jednako 400 g svježeg kupusa (imajući na umu da se sadržaj nitrata po gramu smanjuje kada se odstrani korijen i vanjski listovi) . Stručnjaci ističu da nema razloga za brigu jer nije svaka glavica kupusa tretirana kemikalijama. Međutim, potreban je oprez s voćem koje se uzgaja uz korištenje organskih i mineralnih gnojiva za pospješivanje rasta i veličine.

Kako najbolje odabrati kvalitetan kupus?

Pri odabiru kupusa važno je voditi računa o njegovim aromama i vizualnim karakteristikama. Miris bi trebao biti izrazito miris kupusa. Vanjski listovi moraju ostati neoštećeni i netaknuti, pokazivati ​​tipičan oblik i boju, bilo bijelu, zelenu ili ljubičastu. Osim toga, ovi vanjski listovi ne bi se smjeli sušiti, a kod bijelih i ljubičastih varijanti trebali bi imati i primjetan “sjaj”.

BONUS:

Ovo je najbolji sok i pekmez koji ćete ikad probati: Tajne jedne zaboravljene supernamirnice

Svi naši stari se slažu u jednom: ovo je najfiniji sok i džem koji ćete ikada probati!

Crvenolisna šljiva, poznata pod raznim imenima kao što su mirobalana, trešnja, generica, džanarika, rezdelija, zerdelija i amula (lat. Prunus cerasifera), ponekad se naziva ringloranka ili ringlo, okruglica ili trn. Ovo stablo pripada rodu Prunus unutar potporodice Prunoideae, a njegov plod je doista klasificiran kao voće. Plodovi se mogu konzumirati svježi, a koriste se i za proizvodnju džema, soka i rakije.

Prema riječima Krstarice, velika prisutnost janarike na ovom području, uz sposobnost razmnožavanja iu nepovoljnim uvjetima, čini ih vrlo vrijednima.

Kakav je ona izvanredan izvor zdravlja! Prepun vitamina A, B i C, uz minerale poput fosfora i magnezija. Prisutna su i eterična ulja, pektin, celuloza i organske kiseline. Zanarika doista podsjeća na superhranu i blista u kulinarskim primjenama. Mogu se pretvoriti u razne proizvode – od džemova i sokova pa čak i do rakije. Džemovi od janarike su ukusni, a za one hrabrijeg duha tu je rakija koja se diči aromom divljeg voća, iako je na našim prostorima pomalo zanemarena.

Upute za pravljenje pekmeza

Za njegovu pripremu 200 grama šećera zajedno s vanilin šećerom pomiješajte s tri kilograma janarika bez koštica. Ova smjesa se ostavi da odstoji preko noći kako bi se šećer otopio, a zatim se sljedeći dan kuha dok se ne postigne željena gustoća. Kao i svaki džem, zatim ga pretočite u sterilizirane staklenke, dobro zatvorite poklopcem i to je sve.

Recept za sok

Sok se može pripremiti i od janarika, ali proces zahtijeva nešto više vremena; međutim, rezultat je svakako vrijedan truda. Na četiri kilograma očišćenog džanarika za početak sipajte pet decilitara vode i dodajte dva limuntusa, a zatim smjesu prokuhajte. Nakon što prokuha, procijedite ga kroz cjedilo, dodajte pet litara vode i jedan kilogram šećera prije ponovnog kuhanja. Smjesu još jednom procijedite i pretočite u staklene boce. Slično kao kod kuhanja rajčica, ove boce treba umotati u deke ili stare kapute da se ohlade, nakon čega se mogu staviti na police. Prilikom posluživanja soka od janarika preporuča se pomiješati jednake dijelove soka i vode, a hlađenje mu značajno pojačava okus.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here