Oglasi - Advertisement

Prema japanskom filozofu, ulaskom u nečiji dom ne otkriva se samo karakter, navike i razmišljanja njegovih stanovnika, već se daje i uvid u njihovo zdravlje. Kojim se kriterijima Japanci rukovode pri odabiru kuće za ispunjen život?

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Slično kao što Kinezi prakticiraju drevnu vještinu feng shui kako bi poboljšali dobrobit u životnom okruženju, Japanci posjeduju vlastita tradicionalna učenja usmjerena na poticanje sreće i zdravlja. Poznat po svojim konceptima koji okružuju samousavršavanje i zdrav način života, japanski filozof Katsuzo Nishi autor je više knjiga, od kojih je jedna “U potrazi za čudesnim”, u kojoj istražuje teme vezane uz zdravlje, dugovječnost i duhovni rast.

Nishi je vjerovao da su mentalno i tjelesno dobro isprepleteni, zalažući se za jednostavne, prirodne pristupe postizanju ravnoteže u životu. U svojim je spisima naglasio ključni element koji utječe na naše zdravlje i vitalnost: odabir vlastitog doma i njegovog uređenja. Savjetovao je svoje sljedbenike da se pridržavaju načela koja se u Japanu poštuju stoljećima.

“Klonite se stanova i kuća u kojima su bolesti česte. Život u dobrom okruženju olakšava postizanje dugovječnosti i uspjeha”, izjavila je znanstvenica. Niš je primijetio da u povoljnim životnim uvjetima pojedinci imaju manje zdravstvenih problema, uživaju u duljem životnom vijeku i nailaze na manje nezgoda.

Promatrajte drveće kako buja u vašoj okolini; Niši je savjetovao odabir rezidencije prema vrstama drveća prisutnih u blizini. Zdravo lišće i ravan rast pokazuju da je mjesto pogodno za ljudsko stanovanje. Suprotno tome, ako se drveće naginje, ima nepravilne oblike ili ne uspijeva u tom području, to sugerira da okoliš nije pogodan za život.

Odaberite rezidenciju koja se nalazi na brdu, a ne u nizini. Poželjno je odlučiti se za kuću izgrađenu na povišenom terenu umjesto u dolini. Prema Nishiju, vaš bi stan trebao biti osvijetljen najmanje šest sati dnevno, jer je sunčeva svjetlost ključna za dobrobit.

Odlučite se za prirodne materijale umjesto betona. Niš predlaže da se kuće grade od prirodnih materijala. Ako netko živi u stanu s betonskim zidovima, poželjno je te zidove ukrasiti drvom ili prostore opremiti namještajem izrađenim od prirodnih materijala.

Ako je moguće, omekšajte sve kutove u kući i stvorite lučne otvore – to će pomoći u održavanju energije onih koji tamo žive.

Neophodno je uzeti u obzir visinu vašeg namještaja za dobrobit vašeg zdravlja. Na primjer, ako često sjeckate hranu i pripremate obroke na stolu visine 86 centimetara, s vremenom možete osjetiti bolove u leđima i smanjenu pokretljivost vratnih kralježaka. Nishi predlaže da bi idealna visina stola za kuhanje trebala biti 96 centimetara.


Praznina unutar kuće stoji kao njen najdragocjeniji aspekt. Prisutni namještaj može otkriti mnogo o osobi koja tamo boravi. Nered u domu, posebice u kuhinji i ormarima, sugerira da se tjelesno stanje ukućana pogoršalo. Ovo služi kao podsjetnik da se usredotočite na zdravlje: dajte prednost odmoru i bavite se vježbama koje jačaju tijelo.

“Kako biste uspostavili red u svom domu, neophodno je napraviti plan. Ovaj vas zadatak ne bi trebao iscrpiti. Posvetite se pospremanju samo jedne kuhinjske police večeras, a drugom se pozabavite sutra. Ovaj postupni pristup pomoći će vam da vratite red u svoj život prostor. Zašto je tako važno održavati red u svom domu? Kao što je moja baka govorila, ‘Ako je tvoja garderoba organizirana, onda će i tvoji poslovi biti organizirani’, objasnio je Katsuzo Nisha.

U početku je Nishi riječi svoje bake smatrao pukom bajkom. Ipak, na kraju se uvjerio u njihovu valjanost. Znanstvenik je primijetio da se njegova sposobnost održavanja reda u kući smanjila kada se osjećao umornim.

Kako se kaos razvijao, pojavili su se i problemi u poslovanju. Postalo je očito da je radna atmosfera znanstvenika bila pod utjecajem njihovog kućnog okruženja. Nakon što je Nisha dopustio svom tijelu da se oporavi i organizirao svoje kućanstvo, shvatio je da je upravljanje svojim poslovima postalo jednostavniji zadatak.

Svaki tjedan odbacite pet stvari koje vam više ne trebaju. Da bi vaš dom bio organiziran, važno je redovito uklanjati nepotrebne stvari. Niši predlaže da tjedno odaberete pet (ili bilo koju drugu količinu) namirnica koje niste upotrijebili nekoliko godina. Ovi se predmeti mogu ili prenamijeniti ili donirati drugima. Sve predmete koji se smatraju neželjenima jednostavno treba baciti.

Za poticanje osjećaja harmonične energije u domu i uživanje u životu u njemu, uređenje je ključno. Niši je predložio korištenje slika prirode ili dvoraca, uz vaze i razne ukrasne predmete. Ovi ukrasi doprinose osjećaju ugode i sigurnosti za one koji borave u prostoru.


Osmislite uravnoteženo okruženje u svom domu koje podržava vaše blagostanje i potiče dug, radostan život!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here