Ljeto je vrijeme kada mnogi ljudi odlaze na dugo očekivani godišnji odmor. I naravno, nitko nije imun da ostane u prometnoj gužvi na prenapučenoj cesti koja vodi do popularnog turističkog odredišta. Prema statistici, najveći broj prometnih nesreća događa se ljeti, a najviše nesreća zabilježeno je u srpnju, kolovozu i rujnu. Kako biste putovali sigurno, Batut upozorava da je važno pridržavati se nekoliko savjeta za vožnju ljeti.
Kampanja “Vozite odmorni”.
Pred turističku sezonu i ove godine akciju “Vozi odmoran” sprovode Agencija za bezbednost saobraćaja Srbije, Uprava saobraćajne policije, JP “Putevi Srbije” i Auto-moto savez Srbije. Veliki umor vozača na dugim putovanjima jedan je od najčešćih uzroka prometnih nesreća koje često imaju vrlo teške ili smrtne posljedice. Umoran vozač može biti jednako opasan kao i vozač u alkoholiziranom stanju, upozoravaju stručnjaci.
Preporuke za sigurnu vožnju
Prozračite automobil prije ulaska. Ne ulazite u automobil koji je bio parkiran na suncu. Otvorite sva vrata i prozore, uključujući i prtljažnik, da ohladite unutrašnjost.
Ispravno koristite klima uređaj. Unutarnja temperatura treba biti pet do sedam stupnjeva niža od vanjske temperature. To će pomoći u izbjegavanju naglih promjena temperature.
Pravljenje pauza: Napravite pauze od 15 minuta svaka dva sata.
To će vam pomoći da prozračite vozilo, dovoljno pijete i malo prošetate — tako ćete ukloniti znakove umora.
Nemojte piti i drogirati se: Nikada ne vozite pod utjecajem alkohola ili drugih psihoaktivnih tvari. ovo uključuje lijekove koji mogu utjecati na njihovu sposobnost vožnje. Vežite sigurnosni pojas: Vezivanje sigurnosnog pojasa je obavezno za sve. smanjuje rizik od smrti u sudaru za oko 50% za vozače i putnike na prednjim sjedalima, do 75% za putnike na stražnjim sjedalima.
Sigurnost djece u vozilu: Najveći rizik za djecu povezan je s neupotrebom ili zlouporabom autosjedalica. Kod dojenčadi autosjedalice smanjuju rizik od ozljeda za 70%, a kod djece od jedne do četiri godine 54%. Ne ostavljajte svoje dijete u parkiranom autu okupanom suncem.
Pregrijavanje kod djece: razdražljivost, letargija, dezorijentacija, povraćanje, konvulzije i nesvjestica. Simptomi pregrijavanja uključuju razdražljivost, letargiju, dezorijentaciju, povraćanje, konvulzije, nesvjesticu. Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, učinite sljedeće: izvadite dijete iz automobila, rashladite ga tekućinom ako djetetu barem ne bude bolje. Odmah odvesti u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Vozite s kućnim ljubimcima: Ako sa sobom vodite psa i on će se voziti na stražnjem sjedalu, koristite sigurnosni pojas za pse. Male kućne ljubimce potrebno je smjestiti u posebne putne kutije. Ne ostavljajte ih u parkiranom automobilu na suncu.