U brojnim kućanstvima , posebno na Balkanu  kiseli kupus ima glavnu ulogu kao salata tijekom zimskih mjeseci, a njegova izrada obično počinje nakon što je ajvar gotov. Iako mnoge domaćice imaju dugogodišnje iskustvo u kiseljenju kupusa, nije neobično da se suoče s problemima brzog kvarenja.

Kako biste spriječili ove probleme, nudimo nekoliko savjeta i metoda koji će vam pomoći da održite svježinu i okus svog kupusa tijekom cijele zimske sezone.

Osnovni koraci za kiseljenje kupusa počinju odgovarajućom pripremom. Na svakih 30 kilograma kupusa potrebno je 1 kilogram soli. Prije stavljanja glavica u bačvu važno je svakom kupusu odstraniti vanjske listove i zarezati u korijenu u obliku križa. Nakon toga glavice kupusa treba pažljivo posložiti u bačvu.

Radi urednijeg slaganja, zbog nepravilnog oblika glavica kupusa, preporučljivo je nekoliko glavica prerezati na polovice ili četvrtine. Ovi manji dijelovi mogu se postaviti između cijelih glava, poboljšavajući izgled i stabilnost. Prilikom slaganja kupusa, neophodno je koristiti drvenu ili plastičnu prešu na vrh, jer je to bitno kako bi kupus ostao potopljen u vodi tijekom cijelog procesa fermentacije.

Ključ za održavanje svježeg kupusa je sprječavanje izlaganja zraku. Česta pogreška tijekom procesa kiseljenja je dopuštanje zraka da uđe u posudu. Prisutnost zraka može dovesti do kvarenja, zbog čega je bitno da kupus cijelo vrijeme bude potpuno potopljen u tekućini. Mnoge domaćice koriste kamenje ili staklenke napunjene vodom kao utege kako bi kupus zadržali ispod površine. Ova metoda obično dobro funkcionira, posebno kada je bačva napunjena do vrha.

Ako u bačvi ostane slobodnog prostora, zrak može ući unutra i dovesti do kvarenja. Da biste to riješili, preporučljivo je koristiti veću najlonsku vrećicu napunjenu vodom, koja će u potpunosti prekriti površinu kupusa i spriječiti ulazak zraka. Evo nekoliko dodatnih savjeta za postizanje savršenog kiseljenja.

Za postizanje idealnog kiselog kupusa bitno je ne samo pravilno slagati i pokrivati ​​kupus, već i pridržavati se nekoliko dodatnih savjeta. Kupus treba čuvati na hladnom mjestu, najbolje u podrumu ili na terasi, pri čemu temperatura ne smije biti niža od 18 stupnjeva. Nadalje, ključno je često pratiti razinu tekućine u bačvi i po potrebi dolijevati vodu pomiješanu sa soli kako bi kupus ostao potopljen.

Budete li se pridržavali ovih prijedloga, vaš zimski vrt će uspjeti, a kiseli kupus će ostati ukusan i svjež tijekom cijele sezone.

Iako kiseljenje kupusa može biti jednostavno, ono zahtijeva pažnju i prave metode za sprječavanje kvarenja. Neophodno je držati kupus potopljen u vodi i eliminirati sav zrak iz bačve. Pridržavajući se ovih uvriježenih savjeta, vaš će kiseli kupus biti idealan dodatak svakoj zimnici!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here