Da bi naše tijelo bilo zdravo , bitno je da svi organi funkcioniraju učinkovito bez ikakvih problema. Kada dođe do poremećaja u funkciji organa , tijelo komunicira s nama simptomima koje, nažalost, često previđamo ili ne prepoznajemo.

Kako bi se postigla najveća korist, neophodno je da bubrezi učinkovito eliminiraju štetne tvari iz tijela. Očuvanje optimalne funkcije ovih bitnih organa od najveće je važnosti. Od vitalne je važnosti ostati u skladu sa svojim tijelima i obratiti pažnju na signale koje emitiraju, što nam omogućuje da prepoznamo potencijalne probleme u njihovim ranim fazama.
Vjerojatnost uspješnog izlječenja značajno je povećana ovom povećanom sviješću. Ako bubrezi pretrpe oštećenje, mogu se pojaviti različiti simptomi. Ako se primijete dodatni simptomi, preporučljivo je potražiti liječničku konzultaciju. U zglobovima, stopalima i licu može doći do zamjetnog oticanja. Nakupljanje tekućine u tijelu može ukazivati na potencijalni problem s bubrezima, s obzirom na njihovu bitnu funkciju u filtriranju tjelesnih tekućina.
Oticanje određenih dijelova tijela, poput zglobova, stopala, ruku i lica, može poslužiti kao značajan pokazatelj problema s bubrezima. Također se mogu primijetiti promjene u kemijskom sastavu urina. Bubrezi igraju ključnu ulogu u proizvodnji urina, a sve promjene u mirisu ili boji urina mogu ukazivati na zabrinutost.
Možete primijetiti različite promjene koje potencijalno mogu ukazivati na zdravstveni problem. Neophodno je biti oprezan u pogledu bilo kakve nelagode tijekom mokrenja, osobito prisutnosti krvi u mokraći, budući da ovaj alarmantni simptom zahtijeva hitnu pozornost. Osim toga, noćno mokrenje postalo je čest problem, s pojedincima koji se često bude više puta tijekom noći kako bi obavili nuždu.
Pojedinci se često susreću s istodobnom pojavom uznemirujućih simptoma, uključujući mučninu i povraćanje. Kada su štetne tvari prisutne u tijelu, a bubrezi ih ne mogu učinkovito eliminirati, može doći do mučnine. Ovaj specifični mehanizam tijelo koristi kao sredstvo za izbacivanje toksina.
Umor je česta pojava kod mnogih pojedinaca. S vremena na vrijeme, čak i uz odgovarajući odmor, osoba se može osjećati umorno ili se naći u negativnom mentalnom stanju. Ipak, umor se povremeno može povezati s niskom razinom eritropoetina, hormona koji sintetiziraju bubrezi. Posljedično, nedostatak ovog hormona može dovesti do pojačanih i češćih epizoda iscrpljenosti, što bi moglo sugerirati temeljni problem s bubrezima.
Anemija je povezana s nedovoljnom razinom eritropoetina, koji je glavni hormon odgovoran za poticanje proizvodnje crvenih krvnih stanica. Za osobe s dijagnosticiranom anemijom, preporučljivo je procijeniti zdravlje bubrega. U ustima se može zadržati uporan i neugodan miris. Kada bubrezi nisu u stanju adekvatno filtrirati i eliminirati toksine, tijelo može akumulirati te štetne tvari, što dovodi do metalnog okusa u ustima, kao i halitoze.
Porast kronične bubrežne bolesti postaje sve češći, što predstavlja značajan izazov za javno zdravlje. Ovo stanje karakterizira dugotrajno oštećenje strukture i funkcije bubrega, koje traje dulje od tri mjeseca. Dokazuje se progresivnim padom bubrežne funkcije. Trenutno je općepriznato da su dijabetes i hipertenzija primarni čimbenici koji doprinose nastanku bolesti bubrega.
Bolest bubrega utječe na nevjerojatnih 850 milijuna pojedinaca u svijetu, što dovodi do otprilike 2,4 milijuna smrtnih slučajeva godišnje. Konkretno u Hrvatskoj, procjenjuje se da se oko 300.000 osoba bori s različitim vrstama bolesti bubrega. Hrvatski registar nadomjesne bubrežne funkcije pokazuje da svake godine u našoj zemlji dijalizu ili transplantaciju bubrega treba oko 500 novih bolesnika.
Bubrezi služe kao glavni organi za filtriranje krvi. Ova funkcija uključuje uklanjanje raznih tvari iz tijela, kao što su metaboliti, ioni i štetni otpadni materijali ili tekućine. Izvršavajući ovu ulogu, bubrezi pomažu u održavanju osmotske ravnoteže izvanstanične tekućine, što je uvjet vitalan za preživljavanje stanica. Nadalje, bubrezi sudjeluju u proizvodnji urina te zajedno s jetrom sintetiziraju i izlučuju hormon eritropoetin koji je neophodan za stvaranje crvenih krvnih stanica.
U slučajevima kronične bolesti bubrega, tijelo nakuplja opasne razine tekućine, elektrolita i otpadnih tvari. Napredovanje simptoma događa se postupno, bez vidljivih znakova tijekom ranih faza stanja. Nažalost, pojedinci često potraže liječničku pomoć tek kada je prekasno ili kada je bolest znatno uznapredovala. S obzirom na to da su laboratorijske pretrage jedini način utvrđivanja abnormalne funkcije bubrega, preporuča se da se sve osobe podvrgnu nefrološkoj procjeni.
Ovaj pregled jednostavno možete dogovoriti u našoj poliklinici Affidea Vita koja se nalazi u Šibeniku. Početak kronične bubrežne bolesti (CKD) karakterizira smanjenje funkcije bubrega koje je posljedica određenog stanja ili bolesti. U većini slučajeva, postupno pogoršanje zdravlja bubrega prvenstveno se pripisuje trajnoj upali, koja služi kao glavni čimbenik koji doprinosi.