Je li zamamna aroma i stimulativno djelovanje najpopularnijeg pića na svijetu blagoslov ili prokletstvo? Za nebrojene pojedince, čin ustajanja iz kreveta i uključivanja u proces kuhanja i uživanja u prvoj šalici kave je ukorijenjeni ritual.

Nedvojbeno, ovo piće ima zasluženu reputaciju jednog od najomiljenijih u cijelom svijetu. Unatoč tome, ključno je posjedovati znanje o odgovarajućem vremenu i količini njegovog unosa kako biste u potpunosti iskoristili njegove prednosti.

Koji su razlozi nepovoljnog utjecaja jutarnjeg konzumiranja kave na žene?

Američki Nacionalni institut za medicinu nedavno je proveo studiju naglašavajući potencijalne štetne učinke ispijanja kave na prazan želudac, osobito za zdravlje žena. Prema nutricionistici i liječnici Karlin Rozenblum, biološki ritam tijela igra ulogu u fluktuaciji kortizola, hormona stresa.

Razina kortizola je na vrhuncu ujutro nakon buđenja i smanjuje se kako dan odmiče. Rozenblum ističe da konzumacija kave u ranim jutarnjim satima može poremetiti hormonalnu ravnotežu i cirkadijalni ritam zbog ionako povišene razine kortizola.

Ovo prekomjerno oslobađanje kortizola može imati negativne učinke na ovulaciju, hormonalnu ravnotežu i tjelesnu težinu. Ne samo da konzumacija kave na prazan želudac dovodi do viših razina kortizola, već također može rezultirati problemima s probavom i povišenom razinom želučane kiseline.

Intrigantna je činjenica da je hladna kava 70% manje kisela od tople kave, što je čini vrijednim saznanjem za osobe s osjetljivim želucem.

Koji je optimalan trenutak za uživanje u prvoj jutarnjoj šalici kave?

Ako obično ustajete oko 7 ujutro, savjetuje se da svoju prvu kavu popijete između 9:30 i podneva, u vrijeme kada razina kortizola u tijelu prirodno pada. Prije pijuckanja tog okrepljujućeg napitka, ključno je doručkovati.

Rosenblum preporučuje doručak bogat kalcijem, poput badema, jogurta ili chia sjemenki, jer će to neutralizirati kiselost kave. Slijedeći ovaj pristup, kava će isporučiti željeni poticaj energije i stimulacije, istovremeno čuvajući opću dobrobit osobe.

BONUS TEKST:

Kava je omiljen napitak za one koji se ujutro teško dižu iz sna jer poboljšava naše fizičke i kognitivne sposobnosti nakon buđenja. Ipak, savjetuje se suzdržati se od konzumacije odmah nakon otvaranja očiju.

Stoga, koje alternative možemo usvojiti kako bismo započeli dan s optimalnom produktivnošću? Stručnjaci za prehranu i zdravlje tvrde da ispijanje šalice kave, mnogima omiljena jutarnja tradicija, nije neophodno odmah nakon buđenja. Unatoč njegovim utješnim i okrepljujućim svojstvima, ovi profesionalci ne smatraju nužnim započeti dan šalicom kave koja se diže, čak ni prije doručka, budući da pojedinci teturaju iz kreveta omamljenih očiju.

Abigail Hueber, stručnjakinja za zdravlje probavnog sustava, objašnjava da konzumacija kofeina na prazan želudac može rezultirati pretjeranim otpuštanjem kortizola, hormona stresa. To zatim može izazvati nepotrebnu reakciju na stres, negativno utječući na naša crijeva, hormone, nadbubrežne žlijezde i ukupnu razinu energije. Ovaj uvid podijeljen je u članku na Well and Good. Srećom, prema njezinim riječima, uključivanje pregršt strateških modifikacija može imati značajan utjecaj na različite aspekte kao što su probava, stres, ravnoteža hormona, razina energije i više.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here