U današnjem članku vam donosimo nekoliko zanimljivih činjenica o kafi , posebno onoj prvoj jutarnjoj. Ovaj članak je idealan za sve ljubitelje kafe a posebno za one koji se oslanjaju na kavu kao svakodnevnog spasitelja, bilo da je u pitanju jutarnji početak ili snaga za ranu smjenu, učinci kofeina mogu početi nestajati, ostavljajući ih da žude za više šalica i osjećaju sve veću sklonost drijemati.

Dok neki od nas već posežu za dopunom svoje jutarnje kave, cijenjeni profesor kemije s koledža Bryn Mawr podijelio je intrigantno otkriće o mogućim nedostacima uživanja u drugoj šalici tako rano tijekom dana. Osim toga, predlaže uključivanje neočekivane namirnice u našu rutinu doručka.

Jedna iznenađujuća opcija za doručak koja ima potencijal produžiti učinak kofeina je grejp, koji bi mogao pomoći u prevladavanju poslijepodnevnog pada kada se željno iščekuje da sat otkuca 4 sata popodne.

Tijekom nedavnog webinara Chemistry World, Michelle Francl, ugledna profesorica kemije na koledžu Bryn Mawr, podijelila je intrigantan uvid: konzumacija značajne količine grejpa može produljiti vrijeme zadržavanja kofeina u vašem tijelu.

Profesorica je napomenula kako su kupus, brokula i prokulice, čak i ako niste ljubitelj, alternativni izvori energije koji mogu biti blagotvorni.

Nadalje, nedavni prijedlog stručnjaka za spavanje savjetuje da se kava ne konzumira unutar prvih sat vremena nakon buđenja.

Prema stručnjaku za spavanje i izvršnom direktoru tvrtke Happy Beds, Rexu Isapu, značajan broj pojedinaca ima tendenciju popiti svoju prvu šalicu kave unutar prvih 5-10 minuta nakon buđenja, prepoznajući njenu važnost u pokretanju jutarnje rutine.

Prema njegovoj preporuci, kako biste u potpunosti uživali u blagodatima kofeina, poželjno je pričekati minimalno sat vremena.


Nakon buđenja, naše razine kortizola, obično povezane s osjećajima stresa, dosežu svoju najvišu točku. Zanimljivo je da kortizol zapravo pojačava naše stanje budnosti. Međutim, uvođenje kofeina kada su razine kortizola već povišene može poništiti ovaj povoljan učinak, potencijalno rezultirajući razvojem tolerancije na kofein”, objasnio je.

Kako bi se povećala njezina učinkovitost, preporučljivo je kavu piti kasnije, a ne ranije.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here