Imunološki sustav ljudskog tijela služi kao ključni obrambeni mehanizam, ciljajući na štetne mikroorganizme i tumore prije nego što mogu nanijeti štetu. Unatoč tome, postoje kronične autoimune bolesti kod kojih se tijelo pogrešno okreće protiv sebe. Danas ćemo istražiti kako se jedna slavna osoba iz naše emisije nosi s ovim izazovom.

Način života koji je štetan za zdravlje, karakteriziran visokim razinama unosa alkohola, pušenjem, zagađenjem i stresom, može dovesti do pojave ozbiljnih stanja u kojima se tijelo okreće protiv sebe. Bitno je priznati da ta štetna ponašanja i vanjski čimbenici igraju značajnu ulogu u nastanku raznih bolesti, uključujući lupus, koji se ubraja među najraširenije autoimune bolesti.

U gostovanju u emisiji “Ordinacija” na RTS-u, Jelena, supruga proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, podijelila je svoj lični put sa značajnom bolešću. Ova majka četvero djece razmišljala je o suptilnim početnim simptomima stanja koje se očitovalo prije desetak godina, a koji su isprva prošli nezapaženo.

Nesvjesna izazova koji slijede u godinama koje su uslijedile, Jelena je nedugo nakon rođenja četvrtog djeteta doživjela oteklinu na jednom prstu, koja se sutradan brzo proširila na drugi prst. Zabrinuti, ona i njezina obitelj konzultirali su se s medicinskim stručnjacima koji su obavili razne testove, da bi joj naposljetku dijagnosticirali jelenji lupus.

Tijekom njihovog boravka u Španjolskoj prvi put je postala svjesna ove bolesti, trenutak kojeg se Jelena živo prisjeća. Ubrzo nakon toga, Dejan je dobio ugovor u Grčkoj, što je dovelo do njihovog preseljenja u Atenu.
Kako bi potražila dodatnu potvrdu, Jelena se obratila drugom liječniku u novom gradu, ali nažalost, prvotna dijagnoza je potvrđena. Borila se da prihvati sumornu istinu o lošem zdravstvenom stanju svog supruga. Po dolasku u Beograd liječnik je detaljno opisao moje fizičko stanje.

Iako imam 36 godina, moje tjelesno stanje procijenjeno je sličnim onom 75-godišnjaka. Nažalost, dijagnoza se protezala dalje od toga; osim lupusa, također mi je dijagnosticirano srodno stanje poznato kao reumatoidni artritis. Nakon što sam to saznao, osjetio sam se ponukanim da nastavim s terapijom i krenem na svoj put ozdravljenja.

Osvrćući se na to vrijeme i Jeleninu iznenađujuću dijagnozu, proslavljena košarkašica priznaje golem pritisak koji je osjećala. Prijelaz od preseljenja do dočeka Matijinog djeteta svakako je bilo izazovno razdoblje. Ipak, sa svakim se izazovom suočila s postojanom snagom i odlučnošću.

U intervjuu Tomašević skreće pozornost na Jelenu, osobu koja, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije ništa zamjerila. Dosljedno je bila u fokusu javnosti. Ipak, po prvi put se nađe nesposoban ispuniti svoje odgovornosti zbog dugotrajne groznice koja traje šest mjeseci.

Ističe se njezina izvanredna sposobnost da nas zaštiti od vlastite boli, čak i pred ovim izazovima. Gledajući unatrag, jasno je da bi se u vrijeme značajnih borbi povukla u osamu, plakala i povjeravala se svojim sestrama, a sve u nastojanju da nas zaštiti od vlastitih borbi. Koji znakovi upućuju na ovu bolest koja sprječava osobu u obavljanju svakodnevnih obaveza?

Jelena je napomenula da se početna indikacija javila kroz porast tjelesne temperature, nakon čega je uslijedila pojava otoka. Kako je oteklina napredovala, njezina je ruka doživjela značajan porast napetosti, poprimajući tamnocrvenu nijansu i postajući nepokretna. Nakon otprilike 5-7 dana, oteklina se polako smanjivala, omogućujući koži da se vrati u svoje normalno stanje.

Tijekom tog razdoblja osnovni svakodnevni zadaci poput kupanja, oblačenja, pa čak i sudjelovanja u nježnim interakcijama i igri s bebom bili su nedostižni. Dok se fizička nelagoda postupno smanjivala, emocionalna i mentalna bol i dalje su bile najmučniji aspekt iskustva.

Dejan iskreno priznaje da je zaostao u ispunjavanju svojih obveza, posebice Matije. Ipak, uz velike poteškoće, uspjela je njegovati bebu oblačeći ga, hranivši ga, pa čak i dojeći. Ova hrabra osoba ističe vitalnu ulogu potpore i ljubavi svog supruga, koji su joj pomogli da se nosi sa životnim izazovima i zaliječi svoj ranjeni duh.

U sferi duboke povezanosti, Dejan i ja smo ostvarili izuzetan odnos, bez premca po svom značaju i dubini. S odanim partnerom uz vas, put pred vama blista, kao da se budućnost otkriva pred vašim očima. Upravo kroz ovu svježu perspektivu zamišljali smo povećanje naše obitelji, s entuzijazmom pozdravljajući mogućnost dovođenja više djece u naše živote.

Pojam odgoja samo jednog djeteta nikada nije bio središnji dio naših rasprava; zapravo, nekoliko nas je dijelilo svoje snove o peteročlanoj obitelji. Međutim, neodoljiv utjecaj lupusa naglo je srušio te nade.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here