Vjerojatno ste sreli sličnu priču kao današnju koju vam donsoimo u nastavku. Naime , riječ je o tome da je supruga tek nakon smrti supruga , saznala da je on imao paralelnu vezu , odnosno da je imao pored svoje zakonske supruge , još jednu ženu s kojom je dobio i djecu.

Pokojni je cijeli život njegovao prikrivenu emotivnu vezu s mladom ženom, koja je rezultirala rođenjem djeteta koje nosi prezime njegove majke. U nastojanju da njihovu vezu zaštiti od javnosti, on im je pomogao. Međutim, nakon njegove prerane smrti, pojavile su se poteškoće, ostavljajući ih bez pouzdane financijske podrške ili njegove postojane podrške.
Žena je bila opterećena neizvjesnošću jer je smatrala najučinkovitijom metodom za utvrđivanje očinstva. Razmišljala je o tome bi li bilo dovoljno samo pojavljivanje na ostavinskoj raspravi i otkrivanje svog identiteta kao djeteta pokojnika, da bi naposljetku odlučila konzultirati sud za smjernice. U slučajevima kada je riječ o umrlom umirovljeniku koji je bio u vezi s više žena i nepoznatim potomstvom, pitanje prava na obiteljsku mirovinu dobiva veći značaj.
Prema informacijama PIO-a, osobe u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici mogu ostvariti ovo pravo ako su u braku ili izvanbračnoj zajednici najmanje tri godine. Ocjenjivanje postojanja izvanbračne zajednice odvija se izvanparničnim postupkom, kojim se također može utvrditi je li umrla osoba s umrlom imala zajedničko dijete, ovisno o ispunjenju svih zakonskih pretpostavki.
Dokazivanje postojanja izvanbračne zajednice složeno je postojanjem bračne zajednice. Izvan posebnih odredbi propisanih Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju, bračni drug ima pravo na obiteljsku mirovinu. Da bi nadživjeli bračni drug naslijedio mirovinu od umrlog partnera, i obrnuto, moraju biti ispunjeni određeni uvjeti.
Iz Fonda PIO ističu da se pravo na obiteljsku mirovinu priznaje djeci, neovisno o statusu po rođenju ili posvojenju, te pastorčadi koje osiguranik ili korisnik uzdržava, unucima, braći i sestrama te drugoj djeci bez roditeljskog staranja. Ovo se pravo odnosi na djecu čiji roditelji nisu u mogućnosti pružiti novčanu pomoć i ovise o osiguraniku ili korisniku uzdržavanja.
U ovom konkretnom slučaju pravo na obiteljsku mirovinu mogu ostvariti djeca rođena u braku ili izvan njega, ako ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o mirovinskom i invalidskom osiguranju. Da bi djeca rođena izvan braka potraživala ovo pravo, potrebno je formalno priznanje i utvrđivanje očinstva. Međutim, osobe u izvanbračnoj zajednici ne ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu zbog postojanja zakonitog braka.
U ovom konkretnom slučaju kada se radi o tri žene, pojedinac koji je bio u braku s pokojnikom i ima dijete s njim ispunjava uvjete za primanje mirovine. Nasuprot tome, ako je dijete punoljetno, ono će biti korisnik mirovine. Što se tiče druge žene, koja je s pokojnikom bila u izvanbračnoj zajednici i ima zakonski priznato dijete, pravo na obiteljsku mirovinu imat će mlađi potomci.
U slučajevima neimenovanog trećeg emotivnog partnera, kada dijete ne nosi ime oca, pravo na mirovinu može se ostvariti samo uz podnošenje dokaza o očinstvu. Prije nego što je napunio 53 godine, dotični pojedinac nije postigao nikakva značajnija postignuća. Kao što je navedeno u odredbama Zakona o PIO-u, pojedinci moraju ispunjavati određene kriterije da bi ostvarili određena prava. Naime, obje strane moraju biti u braku ili izvanbračnoj zajednici najmanje tri godine i moraju imati najmanje 53 godine da bi mogle ostvariti svoja prava.
Ipak, ako je udovica u trenutku smrti bračnog ili partnera imala 45 godina života, pravo na obiteljsku mirovinu stječe kada navrši 53 godine života. Za udovce mogućnost ostvarivanja bračne mirovine postoji ako su u trenutku smrti bračnog ili izvanbračnog druga imali 58 godina.
Udovac koji navrši 58 godina života i zadrži pravo na obiteljsku mirovinu zadržava to pravo na neodređeno vrijeme. Nakon prestanka izvanbračne zajednice, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ostvariti i bivši bračni i raniji izvanbračni drug, ako im je sud priznao pravo na novčano uzdržavanje pod sličnim okolnostima.