Oglasi - Advertisement

Opće je poznato da uzgoj vlastite hrane predstavlja najhranjiviji i najkorisniji pristup prehrani; međutim, pojava prirodnih štetnika predstavlja izazov. Krompir je posebno osjetljiv na napade krompirovih buba zlatica . OU nastavku članka vam donosimo nekoliko savjeta za borbu protiv glavnih štetočina.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nema sumnje da je krumpir najomiljenija namirnica na ovim prostorima. Ne samo da su bogati vitalnim hranjivim tvarima, već također funkcioniraju kao osnovni izvor hrane za brojne pojedince.

Prilagodljivost krumpira je izvanredna, jer se može koristiti u robusnim varivima, transformirati u hrskave krumpiriće i kuhati na niz drugih ukusnih načina. Ipak, vrhunac iskustva krumpira nalazi se u uzgoju vlastitog krumpira, osiguravajući neusporedivu kvalitetu i okus.

Godišnja manifestacija ovog događaja predstavlja značajan rizik, uz mogućnost devastacije čitavih plantaža. U ovom specifičnom okruženju, krumpirov svrdlaš može proći kroz nekoliko reproduktivnih ciklusa, obično u rasponu od jednog do tri. Općenito, krumpirov plamenac ostvaruje dva reproduktivna ciklusa godišnje, uglavnom na nadmorskim visinama ispod 600 m. Ipak, u optimalnim uvjetima može se pojaviti i treća generacija.

Ženka krumpirove zlatice pokazuje izvanrednu reproduktivnu sposobnost, sa sposobnošću polaganja čak 2000 jaja. Prema Agroklubu, ova jaja su obično raspoređena u grozdovima na donjoj strani lišća i pokazuju narančastu boju. Krumpirova zlatica susreće se s ograničenim nizom prirodnih predatora, kao što su ježevi, krtice i fazani, koji je smatraju održivim izvorom hrane.


Stjenice, poznate po svom grabežljivom ponašanju, često se hrane jajima žutog repa; međutim, gljiva Bauveria bassiana pokazala je značajnu učinkovitost u borbi protiv ovog štetnika. Osim toga, pripravci natopljeni sporama gljivica pokazali su učinkovitost u borbi protiv plamenjače krumpira. Iako postoji više dostupnih strategija za suzbijanje plamenjače krumpira, bitno je pokrenuti napore za iskorjenjivanje tijekom proljetne sezone.

Preporuča se pridržavati se prakse plodoreda, izbjegavajući uzgoj krumpira na istom mjestu u trajanju od 4 do 5 godina. Miris koji ispuštaju lukovice luka koje se raspadaju posebno je neprivlačan slatkom krumpiru. Da biste spriječili pojavu zlatnih ribica, preporučljivo je malu lukovicu staviti u blizinu biljke batata, što će dovesti do venuća i oslobađanja aromatičnog mirisa.

  • Jaki mirisi koje ispuštaju određene biljne vrste, uključujući hren, kamilicu i grah, mogu poslužiti kao učinkoviti repelenti protiv žutoglavih zlatnih mušica. Ove kornjaše pokazuju izrazitu odbojnost prema mirisima borova, osobito četinjača. Da biste ih odvratili, oko biljaka možete nanijeti nasjeckanu borovu koru ili napraviti otopinu od borovih iglica.

Alternativna učinkovita strategija uključuje primjenu malča od koprive na biljke krumpira, budući da sjajne dlake biljke služe kao zaštitna barijera, sprječavajući zlatne mušice da prodru u tlo tijekom toplog vremena. Osim toga, korištenje otopine dobivene od zlatne ribice može poboljšati kontrolu insekata.

Za pripremu ovog lijeka potrebno je sakupiti potpuno zrele insekte i prebaciti ih u posudu od 1 litre. Nakon toga, zlatna jaja treba uroniti u posudu od 20 litara napunjenu vodom, koju zatim zatvoriti. U početku će insekti plutati prije nego što se konačno spuste na dno. Za ovaj postupak obično je potrebno otprilike tjedan dana.

Nakon završetka, otopina postaje spremna za primjenu; međutim, zbog povišene koncentracije potrebno ga je razrijediti vodom, javlja Radio Sarajevo. Nerazrijeđivanje pripravka može dovesti do oštećenja listova krumpira. Kako bi se izbjegao ovakav ishod, neophodno je pripravak razrijediti na određeni način.

Kako bi se postigla željena koncentracija, neophodno je pridržavati se specifičnog protokola razrjeđivanja. Početno razrjeđivanje mora se izvršiti u omjeru 1:1, nakon čega slijedi drugo razrjeđivanje u omjeru 1:2, a završava trećim razrjeđivanjem u omjeru 1:3. Od vitalne je važnosti pomno promatrati reakciju biljke krumpira na pripravak, jer različite sorte krumpira mogu pokazivati ​​različite reakcije. Ovo pažljivo praćenje olakšava potrebne izmjene kako bi se osiguralo postizanje točne koncentracije.

  • Krumpir je izvanredno povrće poznato po svojoj prilagodljivosti brojnim tehnikama kuhanja, uključujući kuhanje, pečenje i prženje. Ova skromna hrana ima ključnu ulogu u ljudskoj povijesti, posebno kao izvor hrane tijekom razdoblja gladi izazvanih sukobima i kao otporan usjev u izazovnim klimatskim uvjetima. Prvi su ga udomaćili stari peruanski Indijanci prije više od 4000 godina, a jednostavnost uzgoja i ekonomičnost krumpira opravdano su ga etablirali kao ekološki održiv izbor hrane.

Na naše prostore donesena tijekom 18. stoljeća, ova izvanredna biljka pokazala je sposobnost da uspijeva i u najsurovijim klimatskim uvjetima. Ono premašuje banane u količini kalija, nadmašuje drugo povrće u pogledu dostupnog željeza, a premašuje osnovne namirnice poput kruha, tjestenine i riže u kalorijskom sadržaju, što ovo povrće čini zaista izuzetnim.

Bitno je naglasiti da su svi dijelovi krumpira, osim gomolja, otrovni. Nekuhani gomolj sadrži otprilike 75% vode, 18,2% škroba, 2% proteina, 1,5% šećera, 1% celuloze, 0,1% masti i 0,2% kiseline. Kako bi se postigao optimalan rast, preporučljivo je uzgajati ovu biljku na rahlim, dobro dreniranim tlima, osobito pjeskovito humusno i pjeskovito ilovasto.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here