S dolaskom ljeta i obiljem sunčanih dana, pojedinci su motivirani poboljšati svoj fizički izgled. Uključuju se u rigorozne režime treninga, mijenjaju svoje prehrambene navike i sudjeluju u nizu fizičkih aktivnosti.

Međutim, važno je napomenuti da ti napori ne daju iste rezultate za sve u smislu gubitka ili debljanja. Na ishod uvelike utječe jedinstveni metabolizam svakog pojedinca. U suvremenom društvu problem pretilosti, obilježen nakupljanjem prekomjerne tjelesne težine, i dalje raste i predstavlja značajnu zabrinutost zbog povezanosti s različitim zdravstvenim stanjima.

Posebno zabrinjava sve veća populacija djece s prekomjernom tjelesnom težinom, što je posljedica neadekvatne tjelesne aktivnosti i nezdravog načina prehrane. Nadalje, kako pojedinci stare, njihov se metabolizam prirodno usporava, osobito kod žena tijekom i nakon menopauze, što se obično događa oko 51. godine.

Tijekom menopauze, kada razine estrogena i progesterona opadaju, postoji povećana osjetljivost na slabljenje mišića i kostiju, kao i debljanje. Iako se može činiti zastrašujućim revitalizirati vaš metabolizam tijekom ovog vremena, to je nesumnjivo nadohvat ruke. Ključni element je davanje prioriteta redovitoj tjelesnoj aktivnosti i aktivnom bavljenju tjelovježbom, što je neizostavan uvjet u ovoj specifičnoj životnoj dobi. Od ključne je važnosti odbaciti uobičajene zablude i naglasiti važnost uključivanja treninga snage u nečiju fitness rutinu.

Ovaj oblik vježbanja ne samo da povećava gustoću kostiju, već i značajno smanjuje rizik od razvoja osteoporoze, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i artritisa. Od vitalne je važnosti prepoznati da bavljenje treningom snage nema nikakav štetan utjecaj na zdravlje zglobova; umjesto toga, služi kao zaštita od brojnih kroničnih bolesti. Osim toga, pojedinci koji traže alternativne tjelesne aktivnosti mogu razmotriti jogu i pilates, koji nude iznimne mogućnosti za sudjelovanje u vježbanju.

Posvećenošću redovitoj tjelesnoj aktivnosti i prihvaćanjem aktivnog načina života pojedinci mogu postići brojne povoljne rezultate. To uključuje poboljšanje metaboličke funkcije, olakšavanje optimalne probave i održavanje mišićne definicije. Važnost uključivanja tjelovježbe u nečiju rutinu, bilo da se radi o vožnji bicikla, hodanju ili bilo kojem drugom obliku tjelesne aktivnosti, ne može se dovoljno naglasiti, osobito tijekom faze menopauze kada rizik od pretilosti raste.

Ovaj proaktivni pristup igra ključnu ulogu u omogućavanju smanjenja tjelesne težine i poticanju holističkog zdravlja. Kako bi se održao snažan metabolizam, ključno je pridržavati se dobro zaokruženog režima prehrane. Neosporna korelacija između tjelesnog napora i prehrane naglašava važnost pridržavanja skladne prehrane. Stručnjaci preporučuju uključivanje biljnih proteina u obroke kako bi se poboljšala metabolička funkcija. Obavezno je unositi dnevnu količinu od 100 do 200 grama proteina, dok je nepotreban pretjerani unos mesa, koji može predstavljati probleme probavi.

Dostupna je široka lepeza izvora proteina biljnog podrijetla, koji nude obilje mogućnosti za odabir. Ti izvori uključuju kvinoju, tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob, rižu i razno povrće poput avokada, brokule, cvjetače, kelja i gljiva. Uključivanjem proteina u svoje dnevne obroke, možete doživjeti dugotrajnu sitost, a istovremeno podržavate kontrolu apetita, razvoj mišića i metaboličke funkcije. Kako biste optimizirali svoj metabolizam i održali optimalnu razinu zdravlja i energije tijekom života, ključno je uključiti ove vitalne hranjive tvari u svoju svakodnevnu prehranu. Općenito, žene ulaze u menopauzu u kasnim 40-ima ili ranim 50-ima, što se službeno definira kao izostanak menstruacije tijekom cijele godine. Prije menopauze postoji prijelazna faza poznata kao perimenopauza, tijekom koje žene mogu imati neredovite menstrualne cikluse, prenosi misszdrava. Tijekom prijelaza u perimenopauzu žene se često susreću s različitim simptomima povezanima s menopauzom, uključujući debljanje.

Ovo povećanje težine može se djelomično povezati s promjenama u hormonima. Kako se razina estrogena smanjuje nakon menopauze, a testosteron opada s godinama, dolazi do smanjenja mišićne mase, što rezultira smanjenjem broja sagorjelih kalorija tijekom mirovanja ili tjelesne aktivnosti. Hormonalne fluktuacije imaju izravan utjecaj na raspodjelu masti, uzrokujući njeno nakupljanje u središnjem dijelu tijela. Uz ove hormonske promjene, simptomi menopauze poput valunga, poremećaja sna i promjena raspoloženja mogu spriječiti ženu u nastojanju da usvoji zdrav način života, što u konačnici rezultira debljanjem. Ovoj pojavi doprinose i genetski čimbenici. Ako su vaši roditelji ili bliski rođaci doživjeli eskalaciju abdominalnog sala tijekom odrastanja, vjerojatno je da ćete i vi doživjeti isto.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here