Kava, globalno široko konzumiran napitak i sastavni dio mnogih jutarnjih rutina, nedavno se našla pod lupom. Kako zabrinutost u vezi s negativnim aspektima kave i dalje raste, neophodno je istražiti mišljenja stručnjaka posebno o konzumaciji kave tijekom ljetne sezone. Unatoč raširenom uživanju kave, važno je poslušati savjete stručnjaka o njezinom mogućem štetnom utjecaju na naše tijelo.

Kako se tropski val približava, postaje nam imperativ da damo prioritet svom cjelokupnom zdravlju i proaktivno usvojimo mjere kako bismo se zaštitili od bilo kakvih potencijalnih zdravstvenih problema koji proizlaze iz određenih navika.

Za pojedince koji ovise o kavi kao jutarnjoj hrani ključno je razumjeti utjecaj konzumiranja ovog omiljenog napitka na visokim temperaturama. Biti svjestan toga može spriječiti neželjene ishode. Osim toga, važno je prepoznati da se čak i osobe dobrog zdravlja moraju pridržavati posebnih smjernica, budući da nisu imune na opasnosti povezane s ekstremnom vrućinom. Na temelju bogatog iskustva u hitnim službama, dr. Ivan Gornik rasvjetljava moguće obmane vezane uz konzumaciju kave tijekom putovanja zrakoplovom i dijeli svoje uvide o tome kako najbolje uživati ​​u njoj tijekom sparnih dana. Dr. Gornik naglašava da ispijanje kave može pridonijeti dehidraciji; međutim, on nas uvjerava da je dopušteno piti dvije do tri male šalice ili jednu veliku šalicu ako se adekvatno hidriramo s puno vode.

Činjenica da je kava diuretik, što dovodi do gubitka tekućine i pojačanog nagona za mokrenjem, može stvoriti iluziju da ste hidrirani. Kako biste osigurali pravilnu hidrataciju, savjetuje se izbjegavati aromatiziranu ili poboljšanu kavu, uključujući one sa sirupima, šećerima ili zaslađivačima. Odlučiti se za običnu domaću kavu ili espresso, bez dodatnih sastojaka i šećera, optimalna je odluka.

Usred toga, naš cijenjeni i detaljima orijentirani Petar Borović žestoko se protivi uživanju u kavi, osobito tijekom sparnih ljetnih mjeseci. Kava, koja obično pokazuje zelenu nijansu, prolazi kroz nevjerojatnu metamorfozu kada je izložena ekstremnoj vrućini, penjući se do temperatura u rasponu od 270 do 300 stupnjeva, na kraju poprimajući duboku crnu nijansu. Tijekom ove zamršene transformacije, ugljikove veze prisutne u kavi se raspadaju, što dovodi do stvaranja 19 spojeva koji uzrokuju rak. Umjesto da započnu dan s vodom, mnogi ljudi pogriješe i odluče se za kavu. Važno je znati da konzumacija samo jedne šalice kave dovodi do izbacivanja sedam puta više tekućine iz tijela nego što se stvarno unese. Posljedično, tijelo osjeća snažnu želju za hidratacijom, što rezultira dehidracijom tkiva i promjenama na krvnim žilama, objasnio je liječnik.

Diuretička svojstva kave predstavljaju dodatnu zabrinutost u regijama s toplijom klimom, jer mogu rezultirati prekomjernim gubitkom tekućine i većom vjerojatnošću dehidracije, osobito ljeti. Dr. Borović ističe važnost nekorištenja vode kao opravdanja za ispijanje kave, s obzirom na njenu diuretičku prirodu.

Povlačeći paralelu s kućom u plamenu, u koju netko glupo dolijeva i vodu i benzin, ističe se štetnost kave, uz tvrdnju da čak i ljeti njezino konzumiranje nema svrhe. Kao i alkohol, kava ubrzava proces mokrenja, što ne donosi nikakvu korist, već samo štetu. Dr. Borović postavlja sumnju u nužnost podvrgavanja šteti koja se može izbjeći.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here