Što se tiče prehrane , u današnje moderno doba svjedoci smo sve viš konzumiranja šećera , soli i drugih začina , koje naši preci nisu koristili. Niame , sve ove nabrojane namirnice su itekako štetne za naš organizam , a mi ih bez razmišljanja svakodnevno konzumiramo.
Zapravo, situacija je sasvim suprotna. Unatoč obilju dostupne hrane, njezina je ukupna kvaliteta nažalost oslabila u usporedbi s onom iz stoljeća prije. Povijesno gledano, pojedinci su prvenstveno konzumirali domaće proizvode koji nisu predstavljali nikakvu štetu. Kako napominje Jasna Vujičić, viša dijetetičarka-nutricionistica, rast svjetske populacije usporedno s razvojem prehrambene industrije rezultirao je uvrštavanjem namirnica koje dotad nisu bile u našoj prehrani.
Ovi su predmeti pomno izrađeni kako bi poboljšali različite karakteristike proizvoda, uključujući oblik, teksturu, boju, okus i aromu. Iako su takva poboljšanja nedvojbeno učinila našu hranu privlačnijom, ključno je prepoznati potencijalne opasnosti koje predstavljaju određeni aditivi i njihov učinak na naš fizički izgled.
Kada se proizvod kupuje, teško je očekivati bilo kakav utjecaj na njegovu težinu, bilo izravno ili neizravno. Ipak, ako je cilj prihvatiti zdraviju prehranu ili skinuti koji kilogram, savjetuje se suzdržati se od konzumiranja sljedećih namirnica, začina i aditiva. Nedostatak ovog ključnog sastojka rezultira hranom bez okusa i ne uspijeva zaokupiti nepce.
Ova vitalna komponenta prevladava u brojnim mješavinama začina, instant juhama, mesnim proizvodima i gotovo svim namirnicama brze hrane, uključujući hamburgere i čips, kao i svim jelima koja koriste “pojačivače okusa”. Aktivirajući rad mozga, ovaj aditiv prenosi signale koji pokazuju da je konzumirana hrana iznimno ukusna.
Neki autori nazivaju E 621, ili mononatrijev glutamat (MSG), slatkim toksinom, što je doista točna karakterizacija. S obzirom na njegov utjecaj na mozak, evidentna je povezanost mononatrijevog glutamata s pretilošću, ali i poremećajima u prehrani, budući da zasigurno pojačava apetit. Nadalje, određena su istraživanja identificirala vezu između MSG-a i inhibiranog rasta, kao i smanjene potencije. Nedvosmisleno se preporučuje izbjegavanje ove tvari.
Nedvojbeno je da je šećer glavni protivnik zdravoj prehrani, jer nudi samo val energije iz ugljikohidrata, a nema nikakvih nutritivnih prednosti. Ova nagla eskalacija razine inzulina izravno utječe na hormone zadovoljstva koje aktivira konzumacija šećera, bez obzira na to je li šećer u obliku granuliranog šećera, dekstroze, fruktoze, maltoze, glukozno-fruktoznog sirupa ili smeđeg šećera. Mnogi pojedinci ostaju nesvjesni svog dnevnog unosa šećera, jer rijetko odvoje vrijeme da prouče etikete proizvoda.
Zbog toga se šećer često pojavljuje na iznenađujućim mjestima, uključujući ajvar, ciklu, drugo zimsko povrće i začine poput kečapa i senfa. Ipak, količine prisutne u ovim artiklima su manje u usporedbi s onima koje se nalaze u proizvodima sa značajnim sadržajem šećera, kao što su sirupi, voćni sokovi (koji prirodno sadrže šećer) i nektari (i s prirodnim i s dodanim šećerima).
Dodatno, šećer se obično nalazi u gaziranim bezalkoholnim pićima (uključujući kolu i druga gazirana pića), kao i u bombonima i raznim slatkim poslasticama. Prema riječima Jasne Vujičić, ako netko vjeruje da je zamjena šećera umjetnim zaslađivačima oblik samoozljeđivanja, bitno je preispitati se, budući da i ti zaslađivači imaju niz nedostataka.
Glavni izvor trans masti, koji se obično nazivaju margarini, su djelomično hidrogenizirane biljne masti.
Znanstvena istraživanja su pokazala da te masnoće negativno utječu na zdravlje kardiovaskularnog sustava, posebice na srce i krvne žile. Tijelo sporo metabolizira trans masti, što rezultira povišenim razinama LDL kolesterola i triglicerida, dok se istodobno smanjuju razine korisnog HDL kolesterola. Ovo međudjelovanje učinaka štetno utječe na cjelokupno zdravlje. Osim toga, transmasti su povezane s povećanim rizikom od dijabetesa i ubrzanjem starenja stanica.
Ako želimo identificirati izvore ovih masnoća, one prevladavaju u proizvodima kao što su kreme, kolači, keksi, preljevi za salate, slatkiši, sladoledi, lisnato tijesto i razni drugi pekarski proizvodi. Niz namirnica koje sadrže ove masti je opsežan, što olakšava prepoznavanje gdje ih nema: u neprerađenoj industrijskoj hrani.
Uključivanje djelomično hidrogeniziranih masti u nečiju prehranu ne znači pridržavanje režima zdrave prehrane, jer te masti, slične šećeru, nemaju nutritivne prednosti i bogate su kalorijama. Vjerojatno ste već upoznati s potrebnim mjerama koje treba poduzeti.
Ako pretpostavite da su svi antioksidansi korisni, pripremite se na potencijalno razočaranje. Određeni antioksidansi imaju skrivene ciljeve, što dovodi do pojačanog osjećaja gladi i poremećaja spavanja. Te se tvari obično ugrađuju u proizvode kao što su gume za žvakanje, čips i kutije žitarica—posebice muesli—kako bi se spriječilo kvarenje masti koje se nalaze u njima. Dok domaći proizvođači obično izbjegavaju njihovu upotrebu, uvezeni artikli još uvijek mogu sadržavati te aditive. Posljedično, ovo naglašava važnost pomnog pregleda sitnog tiska na etiketama proizvoda.