Domena prehrane nevjerojatno je napredovala u suvremeno doba, nadmašivši prehrambene prakse naših predaka od prije samo jedno stoljeće. Ipak, ovaj napredak nije jednak poboljšanju kvalitete naše potrošnje hrane.

Zapravo, situacija je sasvim suprotna. Unatoč obilju prehrambenih opcija dostupnih danas, ukupna kvaliteta je nažalost smanjena u usporedbi s onom iz prošlog stoljeća. Povijesno gledano, pojedinci su prvenstveno konzumirali domaće proizvode koji nisu predstavljali nikakvu štetu. Kako napominje Jasna Vujičić, viša dijetetičarka-nutricionistica, rast globalne populacije usporedno s razvojem prehrambene industrije rezultirao je uvrštavanjem namirnica u našu prehranu kojih prije nije bilo.

  • Ovi su proizvodi pomno osmišljeni kako bi poboljšali različite karakteristike, uključujući oblik, teksturu, boju, okus i aromu. Iako su ova poboljšanja zasigurno učinila našu hranu vizualno i osjetilno privlačnijom, ključno je prepoznati potencijalne opasnosti povezane s određenim aditivima i njihovim učincima na naše fizičko blagostanje. Malo je vjerojatno da ćete očekivati ​​bilo kakav utjecaj proizvoda koji ste kupili na svoju težinu, bilo izravno ili neizravno.

Međutim, ako vam je cilj prihvatiti zdraviju prehranu ili izgubiti nekoliko kilograma, bilo bi mudro izbaciti sljedeće namirnice, začine i aditive iz prehrane. Nedostatak ovog ključnog sastojka rezultira hranom bez okusa i ne uspijeva privući nepce. Ova vitalna komponenta prevladava u raznim mješavinama začina, instant juhama, mesnim proizvodima i gotovo svim namirnicama brze hrane, uključujući hamburgere i čips, kao i u svakoj hrani koja koristi “pojačivače okusa”.

Pospješujući aktivnost mozga, ovaj aditiv prenosi signale koji pokazuju da je unesena hrana iznimno ukusna. Neki autori nazivaju E 621, ili mononatrijev glutamat (MSG), slatkim toksinom, što točno odražava njegovu prirodu. Postoje očite veze između mononatrijevog glutamata i pretilosti, zajedno s poremećajima prehrane, na temelju njegovih učinaka na mozak. Nedvojbeno potiče apetit. Nadalje, određena su istraživanja identificirala vezu između MSG-a i oslabljenog rasta, kao i smanjene potencije. Stoga je vrlo preporučljivo izbjegavati ovu tvar.

Nedvojbeno je da je šećer primarni antagonist zdrave prehrane, ne nudi nikakve nutritivne prednosti i samo donosi val energije dobiven iz ugljikohidrata. Ovo brzo povećanje razine inzulina izravno utječe na hormone zadovoljstva koji se aktiviraju konzumacijom šećera, bez obzira na to je li šećer u obliku granuliranog šećera, dekstroze, fruktoze, maltoze, glukozno-fruktoznog sirupa ili smeđeg šećera.

  • Mnogi pojedinci ostaju nesvjesni svog dnevnog unosa šećera, jer rijetko odvoje vrijeme da prouče etikete proizvoda. Zbog toga se šećer često pojavljuje u nepredviđenim proizvodima, uključujući ajvar, ciklu i razno zimsko povrće, kao i začine poput kečapa i senfa. Ipak, količine koje se nalaze u ovim artiklima relativno su male u usporedbi s onima koje se nalaze u proizvodima koji sadrže značajne količine šećera, kao što su sirupi, voćni sokovi (koji prirodno sadrže šećer) i nektari (bez obzira na to jesu li dobiveni od prirodnih ili dodanih šećera).

Nadalje, šećer se obično nalazi u gaziranim bezalkoholnim pićima (uključujući kolu i druga gazirana pića), zajedno sa slatkišima i drugim slatkišima. Jasna Vujičić savjetuje da ako netko vjeruje da zamjena šećera umjetnim zaslađivačima ne predstavlja nikakav rizik, bitno je preispitati ovu ideju, jer i ti zaslađivači dolaze sa svojim skupom nedostataka. Primarni izvor trans masti, koji se obično nazivaju margarini, sastoji se od djelomično hidrogeniranih biljnih masti. Znanstveni dokazi su pokazali da ove masti nepovoljno utječu na zdravlje kardiovaskularnog sustava, posebno na srce i krvne žile. Metabolizam trans masti odvija se sporo u tijelu, što rezultira povišenim razinama LDL kolesterola i triglicerida, dok se istodobno smanjuju razine korisnog HDL kolesterola. Ova kombinacija učinaka štetno utječe na cjelokupno zdravlje.

Osim toga, transmasti su povezane s povećanim rizikom od dijabetesa i ubrzanim starenjem stanica. Za one koje zanima podrijetlo ovih masti, one prevladavaju u raznim proizvodima, uključujući kreme, kolače, kekse, preljeve za salate, slatkiše, sladolede, lisnato tijesto i brojne druge pekarske proizvode. S obzirom na opsežan popis hrane koja sadrži te masti, može biti jednostavnije identificirati gdje ih nema: u neprerađenoj industrijskoj hrani. Uključivanje djelomično hidrogeniziranih masti u nečiju prehranu ne odražava režim zdrave prehrane, jer te masti, slične šećeru, ne nude nikakve nutritivne prednosti i bogate su kalorijama.

Sada da sumiramo napisano u članku iznad. Naime , ako vjerujete da su svi antioksidansi korisni , onda je vrijeme da se pripremite na blago razočarenje.Neki antioksidansi imaju skrivene ciljeve i često dovode do osjećaja gladi i nesanice. Takvi antioksidansi mogu se naći u žvakaćim gumama , čipsu i u kutijama žitarica.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here