Oglasi - Advertisement

Dermatolog dr. Paul Curtiss objašnjava da se madež, koji se sastoji od melanocita ili stanica kože, može pojaviti na bilo kojem dijelu kože.

Prema Health Digestu, prirodni pigment melanin proizvode melanociti koji su ravnomjerno raspoređeni po našoj koži. Madeži, koji se mogu pojaviti na različitim dijelovima tijela poput lica, leđa, ruku, nogu, vlasišta, pazuha i ispod noktiju, obično su bezopasni.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Pojava dlakavosti kod pojedinih mladih osoba nije neuobičajena. Zapravo, postoje stručnjaci koji tvrde da to jednostavno ukazuje na to da je skupina dermalnih stanica koje čine madež smještena u neposrednoj blizini područja folikula dlake.

Studija objavljena u časopisu Nature 2023. sugerira da bi poticanje rasta kose moglo biti moguće među mladima.

Kako javlja portal N1, Maksim Plikus, profesor razvojne i stanične biologije, uspješno je proveo istraživanje koje je uključivalo simulaciju rasta dlake kod miševa. Ovo postignuće omogućeno je korištenjem specifične molekule koja se nalazi u dlakavim madežima.

Postoji molekula poznata kao osteopontin, koja je prisutna unutar iste skupine melanocita odgovornih za proizvodnju kose. Ova posebna molekula posjeduje izvanrednu sposobnost oživljavanja uspavanih folikula dlake, pospješujući rast nove kose.

Prema Plikusovim riječima, potencijal ovog otkrića da pridonese borbi protiv gubitka kose kod ljudi je značajan.

Kako se madeži počnu razvijati, prirodno će stvarati kosu koja ima iste karakteristike kao mladenačka kosa pojedinca. To uključuje odgovarajuću debljinu, duljinu i ravnu ili kovrčavu teksturu, kako je pojasnio govornik.

Primarni problem oko madeža vrti se oko njihovog potencijala da budu kancerogeni. Iako prisutnost dlake na madežu može izazvati zabrinutost, stručnjaci vjeruju da dlakavi madež općenito nije znak bolesti, osim ako ga ne prate druge promjene.

U kojem trenutku dlakavi madež ukazuje na prisutnost raka? Madeži se mogu kategorizirati kao urođeni (što znači da su prisutni od rođenja), stečeni ili atipični. Obično je madež okruglog ili ovalnog oblika, s maksimalnom širinom od pet milimetara i ima postojanu boju (kao što je smeđa, žutosmeđa, crvena, ružičasta, plava, boje mesa ili prozirna). S druge strane, atipični madeži mogu pokazivati ​​različite boje, teksture i oblike.

Ako slučajno primijetite povećanje dimenzija vašeg madeža, promjenu njegovog oblika u neujednačenu formu ili promjenu boje (bilo u cijelosti ili na određenim područjima), to može biti znak da vaš madež zahtijeva zabrinutost . Osim toga, vodite računa o svim slučajevima krvarenja ili curenja iz madeža.

Za osobe kojima je sigurnost prioritet, savjetuje se da dermatolog pregleda sve nove madeže koji se pojave u odrasloj dobi ili sve postojeće madeže koji su pretrpjeli promjene. Ova mjera opreza je od posebnog značaja za osobe s obiteljskom pozadinom raka kože, posebno melanoma.

Kada je riječ o uklanjanju dlačica s madeža, ključno je uzeti u obzir njihov oblik. Dok se ravni madež može tretirati britvicom ili voskom za madeže, izdignuti madež nije preporučljivo brijati zbog opasnosti od ozljede tog područja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here