Na koži se mogu pojaviti male, bezopasne tvorbe poznate kao angiomi. Ove benigne izrasline sastoje se od krvnih žila i mogu se naći na različitim mjestima na tijelu. Promjene na koži i krvnim žilama povezane sa starenjem primarni su čimbenici koji pridonose razvoju ovih različitih vrsta angioma.

Obično smješteni na torzu, angiomi trešnje grimizne su izrasline koje dolaze u različitim veličinama i imaju tendenciju umnožavanja kako pojedinci stare, osobito nakon što navrše 40 godina. Nakon navršenih 30 godina kod značajnog broja pojedinaca počinju se primjećivati ​​vidljivi učinci starenja, prvenstveno u obliku malih mrlja koje se pojavljuju na trupu, rukama, ramenima, a kod žena i na grudima.

Postoji potencijalna povezanost između prisutnosti angioma u obliku točkastih tvorevina s razgranatim krvnim žilama i određenih zdravstvenih problema, poput bolesti jetre, poremećaja cirkulacije ili hormonske neravnoteže.

Ovi specifični angiomi, koji se nazivaju paučasti angiomi, obično se manifestiraju tijekom djetinjstva ili trudnoće. Ako dođe do naglih promjena u dimenzijama ili obliku angioma ili ako počne krvariti, potrebno je potražiti liječničku pomoć.

Medicinska intervencija za angiome može uključivati ​​elektrodesikaciju, primjenu tekućeg dušika ili lasersku terapiju. Iako sve ove tehnike daju zadovoljavajuće estetske rezultate, važno je napomenuti da se angiomi mogu ponovno pojaviti nakon liječenja. Kako bi se spriječilo njihovo ponovno pojavljivanje, preporučljivo je usvojiti zdrav način života i cjelovitu prehranu bogatu voćem, povrćem i hranjivim masnoćama.

 

BONUS TEKST :

Abnormalnost krvnih žila lica dovodi do razvoja crvenila i vidljivih kapilara na koži. Ovaj poremećaj u krvotvornom sustavu lica dovodi do nedostatka normalnog funkcioniranja. Crvenilo, bilo popraćeno osjećajem topline ili ne, obično je privremeno, iako može trajati duže vrijeme. Kao otegotne okolnosti uzima se u obzir nekoliko čimbenika.

Pojava crvenila i vidljivih krvnih žila na licu može se pripisati različitim čimbenicima, a ne samo konzumaciji ljute i začinjene hrane, alkoholu i naglim promjenama temperature. Dok se rozacea i kuperoza, specifična vrsta rozaceje, obično povezuju s ovom pojavom, postoje i druga dermatološka stanja koja mogu rezultirati proširenim krvnim žilama koje podsjećaju na kuperozu.

Nadalje, određeni lijekovi mogu pridonijeti ili pogoršati pojavu proširenih krvnih žila na licu. Preporučljivo je konzultirati dermatologa ako postoji nejasnoća u vezi s temeljnim uzrokom. Teleangiektazija, također poznata kao širenje krvnih žila, medicinski je izraz za širenje malih površinskih kapilara na vanjskom dermisu kože. Linearne crvenkaste brazde na licu tvore mrežu površinskih krvnih žila koje se sastoje od kapilara koje oblažu kožu.

Karakteristike ove mreže, kao što su njezini parametri, mogu se razlikovati ovisno o čimbenicima kao što su tip kože, dob, temperaturne fluktuacije te unutarnji ili vanjski utjecaji. Krvne žile dolaze u različitim veličinama, s bojama koje se protežu od jarke crvene do nijansi ljubičaste, pa čak i plave. Položaj ovih žila može varirati, ali obično su simetrični. Dok nosnice ponekad mogu biti jedino pogođeno područje, jagodične kosti i obrazi općenito su također skloni osjetljivosti.

Međutim, moguće je da zahvati cijelo lice. Ako je golim okom teško razlikovati stablo teleangiektazije i prevladavajuće crvenilo, tada je eritroza prikladan izraz. Eritrokuperoza služi kao logična oznaka za stanje koje se nalazi između ova dva. U kontekstu kuperoze, moguće je povremeno svjedočiti pojavi paučastog angioma, vaskularne tvorbe nalik zvijezdi s crvenom točkom u središtu, obično smještenom u sličnoj ravnini. Postupan i inkrementalni razvoj kuperoze u većini slučajeva nije pokazatelj bilo kakve neidentificirane bolesti. Kuperoza je, zapravo, varijanta rozaceje. Prije manifestacije kuperoze, pojedinci mogu osjetiti crvenilo lica.

Dodatne promjene na koži povezane s rosaceom uključuju eritrozu, kao i moguću pojavu crvenih papula (malih prištića), pa čak i pustula. Na pojavu kuperoze mogu utjecati vanjski klimatski uvjeti, kao što su izloženost olujama, suncu i kolebanja temperature, što može biti posljedica profesije ili hobija. Važno je napomenuti da konzumacija alkohola ne pridonosi ni razvoju kuperoze ni rozaceje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here