Oglasi - Advertisement

Modrice obično nastaju od udarca, no mogu se pojaviti i na tijelu i nogama bez ikakve fizičke traume.

Promjena boje koja se vidi kod modrica posljedica je protoka krvi koji dolazi do potkožnog tkiva. Ako primijetite brojne modrice, a ne udarate često o stvari ili se ne ozljeđujete, preporučljivo je potražiti temeljni uzrok.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U nastavku je nekoliko najčešćih razloga:

1. Konzumirajte lijek.

Određeni lijekovi mogu promijeniti sastav vaše krvi, što može povećati rizik od krvnih ugrušaka. To je često povezano s antidepresivima, analgeticima, protuupalnim lijekovima, dodacima željeza ili tretmanima za astmu. Aspirin je sigurno razrjeđivač krvi koji se najčešće povezuje s nastankom modrica. Ako primijetite vezu između vašeg lijeka i modrica, važno je da se obratite svom liječniku jer to može signalizirati povećani rizik od unutarnjeg krvarenja.

2. Poremećaji krvi

Modrice mogu biti posljedica poremećaja povezanih s krvlju i krvnim žilama. Prema Bright Sideu, stanja poput proširenih vena, hemofilije, trombocitopenije ili leukemije često dovode do problema s cirkulacijom. Važno je bez odgađanja konzultirati liječnika, osobito ako primijetite dodatne simptome kao što su oticanje nogu, bol, krvarenje desni, male kapilarne mrlje na hrani ili krvarenje iz nosa.

3. Nedovoljna prehrana

Vitamin B12 ključan je za cirkulaciju, dok je vitamin K neophodan za proces zgrušavanja krvi. Osim toga, vitamin C je vitalan za stvaranje novog tkiva. Nedostatak ovih nutrijenata može dovesti do oslabljenih krvnih žila koje su u opasnosti od pucanja. Drugi značajan nutrijent je vitamin P; bez njega ne može doći do proizvodnje kolagena. Nedostatak vitamina P rezultira tanjim krvnim žilama i slabljenjem zdravlja kože. Nadalje, održavanje odgovarajuće razine željeza u krvi također je kritično. Neravnoteža, bilo višak ili nedostatak, može negativno utjecati na stanje kapilara.

4. Neravnoteža u hormonima

Jedan od najčešćih razloga za modrice su hormonalne promjene, posebno zbog niske razine estrogena. Ovo se stanje obično javlja tijekom menopauze, trudnoće, nakon poroda, tijekom hormonske terapije i u sličnim situacijama. Testom krvi mogu se odrediti razine hormona kako bi se potvrdilo ovo stanje.

5. Promjene povezane sa starenjem

Kako koža stari, ona postaje tanja, što dovodi do povećane osjetljivosti i “čišćeg” izgleda. Osim toga, produljena izloženost sunčevoj svjetlosti može doprinijeti ovom stanju uzrokujući gubitak elastičnosti koji je obično povezan s procesom starenja.

 

6. Šećerna bolest

Dijabetes nepovoljno utječe na cirkulaciju krvi, što osobama s tim stanjem olakšava dobivanje na težini. Nadalje, oni mogu ukazivati ​​na početne faze bolesti. Dodatni simptomi uključuju stalnu žeđ, umor, zamagljen vid i bijele mrlje na koži.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here