Svaki put kad počnemo vjerovati da je naš brak na dobrom mjestu i da glatko napreduje, dogodi se neočekivani događaj koji sve izbaci iz takta. Iako postoje različiti izazovi koji se mogu prevladati u vezi, uvođenje nevjere i prijevare stvara značajna previranja unutar braka.

Naš je odnos bio savršen u svakom pogledu, besprijekorna zajednica, sve do one ključne noći kada sam teturala kući obuzeta bijesom i alkoholom. Dok sam se približavao vratima, napeto je čekala moj povratak, očito nestrpljiva da mi nešto otkrije. U žalosnom trenutku impulzivnog izbora, popustila sam iskušenju i udarila ga prvi put. Ne izustivši ijedne riječi, brzo se povukla i potražila utjehu unutar granica naše sobe. Smjestio sam se blizu ulaza, pripremajući se prihvatiti noć neometanog sna.

No, moj miran odmor naglo je prekinula neprestana zvonjava telefona u zoru. Još uvijek omamljen i dezorijentiran, polako se budim i vidim da su vrata širom otvorena, a njezinih stvari nema. Ubrzo nakon toga, poražavajući telefonski poziv potvrđuje srceparajuću vijest o njezinoj tragičnoj smrti u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima. Nažalost, nenamjerno sam naletio na tajnu koju je večer prije planirala sa mnom podijeliti – čekala je dijete.

BONUS TEKST:

Preporuča se da pojedinci počnu s rutinskim probirima raka debelog crijeva počevši od dobi od 45 godina, uz različite dostupne metode probira. Oni s većim rizikom, kao što je obiteljska anamneza, genetska stanja ili upalna bolest crijeva, možda bi trebali razmotriti započinjanje probira u ranijoj dobi radi dodatne mjere opreza. Probavni sustav je osjetljiv na rak debelog crijeva, koji se može manifestirati u bilo kojem dijelu ovog sustava. Uloga debelog crijeva u izvlačenju vode, hranjivih tvari i elektrolita iz djelomično probavljene hrane čini ga potencijalnom metom za razvoj raka. Prisutnost polipa u debelom crijevu često služi kao pokazatelj raka u ranim fazama. Iako su te izrasline u početku benigne, s vremenom se mogu transformirati u stanice raka. Prepoznavanje raka debelog crijeva pokazalo se izazovnim zbog nepostojanja vidljivih simptoma uzrokovanih polipima, osobito tijekom početnih faza.

Posljedično, rano otkrivanje predstavlja značajnu prepreku, što navodi zdravstvene djelatnike da snažno zagovaraju redovite preventivne preglede. Rak debelog crijeva obično je uzrokovan rastom polipa u debelom crijevu. Razumijevanje čimbenika rizika povezanih s ovim stanjem je ključno. Dr. Devavrat Ari, viši direktor i medicinski onkolog sa sjedištem u New Delhiju, naglašava da iako rak debelog crijeva može pogoditi bilo koga, određeni pojedinci mogu imati veću osjetljivost na razvoj bolesti.

Nekoliko čimbenika pridonosi povećanom riziku od raka debelog crijeva, uključujući dob od 50 godina ili više (iako se probir sada preporučuje od 45. godine), obiteljsku povijest raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa te genetske sindrome poput Lynchovog sindroma ili obiteljske adenomatoznog sindroma. Povijest bolesti osobe može se utvrditi postojanjem upalne bolesti crijeva, uključujući bolesti poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. Na pojavu ovih stanja utječu različiti čimbenici načina života, uključujući prehranu koja obiluje crvenim ili prerađenim mesom, sjedilački način života, pretilost, pušenje i prekomjerni unos alkohola. U Srbiji jedna trećina osoba kojima je nedavno postavljena dijagnoza može je pripisati jednoj od tri vrste raka: raku debelog crijeva, pluća ili dojke. Dr. Aria naglašava važnost priznanja da se rak debelog crijeva može manifestirati kod mlađih osoba, unatoč većoj prevalenciji među starijim osobama.

Razni čimbenici, uključujući obiteljsku predispoziciju za rak debelog crijeva, genetske sindrome i upalnu bolest crijeva, mogu povećati vjerojatnost razvoja ovog stanja u mlađoj dobi. Simptomi kao što su bolovi u trbuhu i prisutnost krvi u stolici ne smiju se zanemariti jer zahtijevaju hitnu pomoć. Čineći približno 10 posto svih slučajeva raka, rak debelog crijeva treći je najrašireniji oblik raka u svijetu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here