Oglasi - Advertisement

Naša je veza bila besprijekorna, idealna zajednica, sve do te kobne večeri kada sam se vratio kući u stanju bijesa i opijenosti. Kad sam se približio ulazu, ona je nestrpljivo ustala, očito želeći da mi nešto prenese.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, podlegao sam impulzivnoj reakciji i udario je bez ikakve verbalne komunikacije. Kao odgovor, brzo se povukla i potražila utočište u sobi. Smjestio sam se blizu ulaza, spremajući se smjestiti za noćni odmor.

Svitanje prekida moj san reskim zvukom zvonjave telefona. Promeškoljivši se iz sna, ošamućeno shvaćam da su vrata malo otvorena i da su njezine osobne stvari nestale. Stiže telefonski poziv koji donosi poražavajuću vijest da je tragično završila u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima. Nažalost, slučajno sam naišao na vijest koju mi ​​je namjeravala otkriti prethodne večeri – trudna je.

BONUS TEKST:

 Počevši od dobi od 45 godina, savjetuje se započeti s rutinskim probirom za rak debelog crijeva, nudeći različite metode probira. Pojedinci s povećanim rizikom, uključujući one s obiteljskom pozadinom, genetskim sindromima ili upalnom bolešću crijeva, trebali bi razmisliti o započinjanju probira u mlađoj dobi.

Bez obzira na svoj položaj u probavnom sustavu, debelo crijevo je ranjivo na rak debelog crijeva jer obavlja vitalnu funkciju izvlačenja vode, hranjivih tvari i elektrolita iz djelomično probavljene hrane. Pojava polipa unutar debelog crijeva obično služi kao rani znak raka. Iako su te izrasline u početku bezopasne, s vremenom mogu evoluirati u stanice raka.

Prepoznavanje raka debelog crijeva predstavlja izazov zbog nedostatka vidljivih simptoma uzrokovanih polipima, osobito u ranim fazama. Zbog toga je rano otkrivanje bolesti težak zadatak, zbog čega medicinski stručnjaci snažno naglašavaju važnost redovitih preventivnih pregleda. Razvoj polipa unutar debelog crijeva tipično je uzrok raka debelog crijeva.

Neophodno je razumjeti čimbenike koji povećavaju rizik od ove bolesti. Dr. Devavrat Ari, medicinski onkolog i viši direktor iz New Delhija, naglašava da iako rak debelog crijeva može pogoditi svakoga, postoje određeni pojedinci koji mogu imati veću osjetljivost na razvoj ovog stanja.

Nekoliko čimbenika igra ulogu u povećanju rizika od razvoja raka debelog crijeva, uključujući 50 ili više godina (iako se probir sada preporučuje u dobi od 45 godina), obiteljsku povijest raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa te genetske sindrome kao što je Lynchov sindrom ili obiteljski adenomatozni polipi.

U Srbiji trećina novooboljelih pacijenata svoje stanje može pripisati trima vrstama raka: raku debelog crijeva, pluća i dojke. Upalna bolest crijeva, koja obuhvaća stanja poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, identificirana je kao značajan dio njihove medicinske povijesti.

Odabir načina života, kao što je prehrana bogata crvenim ili prerađenim mesom, vođenje sjedilačkog načina života, prekomjerna tjelesna težina, pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola, također su identificirani kao faktori koji doprinose. Unatoč tome što je manje raširen među mladim pojedincima, važno je priznati da se rak debelog crijeva ipak može manifestirati.

Određeni čimbenici, uključujući obiteljsku povijest bolesti, genetske sindrome i upalne bolesti crijeva, mogu povećati rizik od razvoja raka debelog crijeva u mlađoj dobi. Zanemariti prisutnost krvi u stolici i nelagodu u trbuhu ne bi bilo mudro jer se ti simptomi ne smiju zanemariti. Čini približno 10 posto svih slučajeva raka, rak debelog crijeva treći je najrašireniji rak u svijetu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here