Kukci čine najveću Zemljinu populaciju različitih životinjskih vrsta. Iako je velika većina bezopasna, kukci prijenosnici (npr. komarci, muhe), tjelesne uši, krpelji i insekti koji žale (npr. pčele, ose, stršljeni) mogu prenijeti bolest ili izazvati alergijske reakcije. Primarno je važno koristiti repelente i biti oprezan dok boravite vani kako ne biste izazvali insekte jakim mirisima poput slatkih i sočnih voćnih napitaka osim nekorištenja parfema.

Reakcije na ugrize insekata mogu varirati od lokalne reakcije—označene crvenilom, oteklinom, svrbežom i boli na mjestu ugriza—do sistemskih alergijskih reakcija. U slučajevima lokalnih reakcija prikladni su tipično hladni oblozi uz antihistaminike u kremama ili sprejevima, a ponekad i kortikosteroidne kreme.

Sistemske reakcije su ozbiljnije i mogu se odvijati u četiri stupnja: od osipa, preko oteklina, mučnine i otežanog disanja do anafilaktičkog šoka (koji može odražavati pad krvnog tlaka, gubitak svijesti, promjene boje kože.) Sve to zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

U našem podneblju najčešće su alergijske reakcije na pčele, ose ili stršljene. Pčele ostavljaju žalac u koži nakon uboda što znači da mogu ubosti samo jednom. Nasuprot tome, ose i stršljeni ne ostavljaju svoje žalce; stoga mogu ubosti više puta, a potencijalno su i opasniji.

Za alergijske reakcije prvo počnite s primjenom samopomoći. Uklonite žalac struganjem bočno kako biste spriječili daljnje širenje otrova. Za teške simptome potrebno je hitno stručno medicinsko liječenje; nazovite 124 i pratite vitalne znakove unesrećenog u skladu s CABD načelima. U slučaju da ste miljama udaljeni od bilo kakve medicinske pomoći, pokušajte organizirati prijevoz do najbliže hitne pomoći.

BONUS :

Hemangiomi su benigne kožne izrasline koje su prilično česte; ponekad mogu djelovati zabrinjavajuće zbog svoje specifične boje i oblika, ali uglavnom ne uzrokuju nikakvu štetu. Slijedi detaljnija analiza različitih vrsta hemangioma i kada im je zapravo potrebna medicinska pomoć

Nevus hemangiom (hemangiom trešnje)
Ovo je najčešći tip hemangioma; obično izgleda crveno, ali se također može pojaviti kao plavo, crno ili višebojno. Karakteriziraju ih:
Najčešće se pojavljuju na trupu, iako su moguća i druga područja.
Broj hemangioma obično raste s godinama, osobito nakon 40. godine života.
U većini slučajeva, oni su bezopasni i ne zahtijevaju liječenje osim ako se promijeni veličina ili boja ili ako počnu krvariti. Hemangiomski pauk
Ovi hemangiomi imaju specifičan paukolik izgled, s crvenim izraslinama koje se šire iz središnjeg, tamnijeg područja. Ovo je važno znati:

Mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi, ali su češći kod žena tijekom razdoblja povećane funkcije estrogena, kao što je trudnoća.

Ponekad mogu ukazivati ​​na problem s jetrom pa je u slučaju višestrukih ili iznenada nastalih paučastih hemangioma poželjno konzultirati liječnika.
Dok ih većina ljudi ostavlja na miru jer su uglavnom bezopasni, neki se odluče ukloniti ih iz estetskih razloga.


Postupci uklanjanja su poput običnih madeža, uključujući lasersko, radiovalno i kirurško uklanjanje. U većini slučajeva i hemangiomi i uglavnom samo estetska smetnja rijetko predstavljaju rizik za zdravlje. Međutim, ako primijetite bilo kakve promjene na svojim hemangiomima ili ih imate više, posjet liječniku može pomoći u određivanju potrebe za daljnjim postupcima ili liječenjem.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here