Većina ljuidi često zanemaruju simptome koje im tijelo šalje , jer misl da je to nešto beznačajno.U ovom članku predstavljamo uvide dr. Dana Tarabara u vezi s Helicobacter pylori, stanjem koje mnogi ljudi nose a da nisu svjesni njegovih simptoma.

Helicobacter pylori je bakterija koja se često smatra podcijenjenim izvorom raznih problema koji pogađaju želudac i crijeva. Dok mnogi pojedinci povezuju simptome kao što su nadutost, mučnina, nelagoda nakon jela ili prekomjerna želučana kiselina s prejedanjem ili neadekvatnom prehranom, ova posebna bakterija zapravo može biti glavni uzrok mnogo ozbiljnijih stanja. Kada se pretjerano razmnoži, odgovoran je za pojavu bolesti koje zahtijevaju opsežno i dugotrajno liječenje kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije.
Procjenjuje se da više od pedeset posto svjetske populacije – neke procjene govore da čak sedamdeset posto – ima Helicobacter pylori. Ova je bakterija sveprisutna, ali ljudsko tijelo joj služi kao jedini pravi domaćin. Pojedinci se obično zaraze tijekom ranog djetinjstva, prvenstveno oralno-fekalnim prijenosom, i mogu nositi bakteriju dugo vremena bez ikakvih simptoma.
Ova asimptomatska prisutnost čini bakteriju posebno opasnom, jer mnogi pojedinci ostaju nesvjesni svoje infekcije sve dok simptomi ne eskaliraju. Kada se simptomi pojave, može se pojaviti niz problema, uključujući mučninu, povraćanje, nadutost, čestu žgaravicu, brzu sitost, pa čak i proljev.
Iako su ovi simptomi nespecifični i mogu oponašati druge gastrointestinalne poremećaje poput sindroma iritabilnog crijeva ili “nervoznog crijeva”, njihova postojanost trebala bi potaknuti savjetovanje s gastroenterologom. Ako ove tegobe potraju dulje od mjesec dana, zahtijevaju ozbiljnu pozornost.
Nekoliko čimbenika može potaknuti razmnožavanje ove bakterije u želucu. Nezdrava praksa, uključujući ispijanje kave na prazan želudac, pušenje i nepravilne prehrambene navike pogoršavaju stanje želučane sluznice. Kombinacija kave i cigareta, pogotovo kada se konzumira rano ujutro prije doručka – u vrijeme kada se preko noći nakupila želučana kiselina – stvara optimalne uvjete da se Helicobacter pylori infiltrira u ionako ranjive slojeve želuca. U takvom okruženju, bakterije se mogu lako kolonizirati i razmnožavati, što dovodi do daljnjih oštećenja.
Detekcija Helicobacter pylori postala je znatno lakša zahvaljujući modernim neinvazivnim dijagnostičkim tehnikama. Među najpouzdanijim procjenama su urea izdisajni test i analiza stolice na prisutnost bakterija.
Ove metode imaju visoku točnost i mogu se izvesti bez izazivanja nelagode pacijentu. Prije provođenja alkotesta potrebno je da se osoba tri tjedna suzdrži od uzimanja antibiotika ili inhibitora protonske pumpe jer te tvari mogu utjecati na rezultate. Dok krvne pretrage koje mjere IgA protutijela mogu pomoći u prepoznavanju akutnih infekcija, oni su manje prikladni za kasnije faze jer IgG antitijela ostaju u tijelu dulje vrijeme, što potencijalno dovodi do lažno pozitivnih rezultata.
- Stoga se u kliničkoj praksi uglavnom koriste testovi izdisaja i stolice, s naknadnim testiranjem koje se provodi otprilike dva i pol mjeseca nakon terapije kako bi se procijenila učinkovitost liječenja. Ako se prisutnost Helicobacter pylori ne riješi na vrijeme, može doći do značajnih oštećenja želučane sluznice.
Najmanja ozbiljna komplikacija je gastritis; međutim, ako ovo stanje potraje dulje vrijeme, može napredovati do atrofičnog gastritisa. Čir na želucu ili dvanaesniku razvija se u otprilike 10 do 15% oboljelih, a u kombinaciji s određenim lijekovima, poput aspirina ili ibuprofena, postoji rizik od ozbiljnog krvarenja. U najtežim slučajevima kronična upala može dovesti do metaplazije i displazije sluznice, stanja koja su prekancerozna i mogu dovesti do raka želuca. Iako je vjerojatnost progresije u zloćudnu bolest relativno niska (između 1 i 3%), ovaj postotak predstavlja značajan broj u svjetskim razmjerima, posebice ako se uzme u obzir da godišnje od raka želuca umire oko milijun ljudi.
Specifična vrsta limfoma nazvana želučani MALT limfom povezana je s infekcijom Helicobacter pylori. Ovaj rak zahvaća limfno tkivo unutar sluznice želuca i javlja se kao rezultat dugotrajnog oštećenja sluznice. Posljedično, uvjerenje da je Helicobacter pylori “bezopasna jer je gotovo svi nose” može predstavljati značajne rizike, osobito kada su simptomi suptilni i ne ometaju dnevne aktivnosti.
Pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za očuvanje zdravlja. Ako osjećate stalnu nelagodu, poput mučnine i nadutosti, koja traje dulje od nekoliko tjedana, savjetuje se da ne odgađate rješavanje ovih problema. Savjetovanje s gastroenterologom i podvrgavanje jednostavnom testu može pomoći u održavanju vašeg zdravlja i spriječiti komplikacije povezane s Helicobacter pylori.