Oglasi - Advertisement

Prvi znakovi visokog kolesterola pojavljuju se na određenom dijelu tijela, ometajući našu sposobnost sudjelovanja u bilo kojoj vrsti tjelesne aktivnosti. Sve veći segment stanovništva, posebice sve veći broj mlađih pojedinaca, suočava se sa zdravstvenim problemom povišene razine kolesterola u krvotoku.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Dok znakovi i simptomi mogu biti suptilni, ovo stanje može dovesti do značajnih posljedica za tijelo. Iz Eklinike napominju da se prvi znak povišenog kolesterola može pojaviti u određenom dijelu tijela; međutim, ključno je razumjeti da povećane razine ove tvari obično ne pokazuju nikakve zamjetne simptome.

Brzo rješavanje i snižavanje razine kolesterola ključno je kako bi se spriječilo da dosegnu kritičnu točku koja bi mogla rezultirati zdravstvenim problemima poput srčanog ili moždanog udara. Kardiolozi su prepoznali poseban osjećaj u kuku, koji pacijenti često prijavljuju, kao rani znak upozorenja na povišeni kolesterol i nakupljanje plaka u arterijama, ističući njegovu važnost kao ključnog pokazatelja.

Prepoznavanje visokog kolesterola može se pokazati teškim pothvatom. Općenito, djeluje tiho, ne dajući nikakve naznake svog opasnog postojanja u krvotoku. Unatoč tome, zdravstveni djelatnici snažno zagovaraju proaktivno otkrivanje povišene razine kolesterola kako bi se spriječile razne komplikacije, uključujući kardiovaskularne bolesti i moždani udar.

Simptomi povezani s povišenim razinama kolesterola postaju vidljivi tek kada počnu začepiti arterije, s jednim značajnim pokazateljem ovog razvoja koji se javlja u području kukova. Dr. Rodney Foale, kardiolog na klinici Harley Street, dijelu HCA Healthcare UK, navodi da neliječeni visoki kolesterol može polako napredovati do ateroskleroze, stanja obilježenog nakupljanjem plaka koji blokira arterije.

Plakovi, sastavljeni od masnih tvari, staničnog otpada, kalcija, fibrina i kolesterola, skrivaju svoje bitne elemente u sebi. Kako se te tvari nakupljaju u arterijama, dovode do gubitka fleksibilnosti i krutosti stijenki arterija. Ovo štetno stanje remeti nesmetanu cirkulaciju krvi, stvarajući scenarij u kojem su “noge napadnute”, dok kukovi djeluju kao znak upozorenja.

Prema stručnjacima, pojedinci koji ne uspijevaju kontrolirati svoje visoke razine kolesterola mogli bi biti izloženi riziku od razvoja bolesti perifernih arterija, oblika kardiovaskularne bolesti obilježene začepljenjem arterija uzrokovanim nakupljanjem kolesterola, masnih naslaga i drugih otpadnih tvari. Ova blokada ograničava cirkulaciju krvi u mišićima u nogama.

Prvi znak periferne arterijske bolesti predstavlja klaudikacija, koju karakterizira bol u mišićima koja je posljedica nedovoljne opskrbe kisikom. Taj se osjećaj često širi prema bokovima i obično se javlja tijekom tjelesne aktivnosti. Istraživanja pokazuju da ta nelagoda nestaje nakon kratkog razdoblja odmora.

Stručnjaci s klinike Cleveland tvrde da je ovaj specifičan pokazatelj dovoljno intenzivan da spriječi osobu da se bavi bilo kojom vrstom tjelesne aktivnosti, poput trčanja. Međutim, nisu samo bokovi ti koji mogu “signalizirati nakupljanje kolesterola” u arterijama; stražnjica, listovi, bedra i stopala također mogu “upaliti alarm”.

Bolest perifernih arterija može rezultirati nizom komplikacija, kao što je nelagoda u različitim dijelovima tijela, između ostalog. Uobičajeni pokazatelji bolesti perifernih arterija uključuju simptome kao što su gubitak dlaka na nogama, utrnulost ili slabost u nogama, nokti na nogama koji su lomljivi i sporo rastu, čirevi na stopalima i nogama koji ne zacjeljuju, promjene na koži uključujući bljedilo ili plavičastu nijansu, poboljšano stanje kože, erektilna disfunkcija kod muškaraca i smanjenje mišićne mase nogu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here