U našoj današnjoj raspravi tema je kruh i njegov utjecaj na zdravlje pojedinca. Za neke je pojedince bitna komponenta svakog obroka, dok za druge može ostati netaknuta dulje vrijeme…

Dok se o glikemijskom indeksu često govori u kontekstu hrane, nije široko poznato da zamrzavanje bijelog kruha može donijeti prednosti. Imperativ je u području zdravlja i prehrane razumjeti kako određene namirnice i tehnike njihove pripreme mogu utjecati na naše tijelo. Prof. dr. Jagoda Jorga, specijalist higijene i prehrane, prenijela je neprocjenjive mudrosti na temu hranjive prehrane i taktika za sprječavanje nadutosti i prekomjerne konzumacije.

lnom obroku za odrasle, dr. Jorga naglašava važnost suzdržavanja od pretrpavanja tanjura. Umjesto toga, njegov je prijedlog da koristite manje tanjure i poslužite umjerene porcije. Kako bi se spriječilo eventualno prolijevanje, savjetuje se njegovati praksu konzumiranja hrane u manjim obrocima i suzdržati se od stavljanja cijelog obroka na stol. Raznovrsna ponuda namirnica ključna je za očuvanje zdravlja. Zaokružen ručak trebao bi se sastojati od pola tanjura ispunjenog svježim povrćem, četvrtine posvećene proteinima poput ribe ili mesa, a preostale četvrtine namijenjene žitaricama. Količinski, to je otprilike 150 do 200 grama mesa ili ribe, oko 300 grama povrća i otprilike 100 grama žitarica.

Ukupna količina po obroku je oko 600 grama. Općepriznato je od stranih i domaćih stručnjaka da je korištenje ulja za prženje vrlo štetno za zdravlje. Česta pogreška pojedinaca je ponovna uporaba ulja, što značajno povećava rizik od kancerogenih tvari. Dr. Jorga naglašava važnost prepoznavanja činjenice da iako ulje sadrži esencijalne masne kiseline potrebne za tjelesne funkcije, pretjerana ili ponovljena uporaba može rezultirati komplikacijama. Dodatno, tijekom gostovanja u emisiji “Uranko” na K1 televiziji, dr. Jorga opširno govori o štetnim učincima prženja i prženja hrane, s posebnim naglaskom na negativne posljedice prženja. Usred blagdana uobičajeno je da se pretjerano jedemo. Za borbu protiv toga, dr. Jorga predlaže praktično rješenje zamrzavanja viška hrane u pojedinačne porcije za budući užitak.

Iako je zamrzavanje razuman pristup, važno je napomenuti da se većina namirnica može samo jednom podvrgnuti procesu zamrzavanja. Stoga se savjetuje brzo zamrzavanje hrane, osobito one s minimalnim sadržajem vode, jer se u smrznutom stanju može čuvati dulje vrijeme. Za najbolje rezultate preporučuje se konzumiranje zamrznute hrane unutar mjesec dana, idealno unutar jednog do dva tjedna od zamrzavanja. Dugotrajno skladištenje smanjuje hranjivu vrijednost hrane. Zanimljivo je otkriće dr. Jorga o bijelom kruhu. Dok se rasprava često vrti oko glikemijskog indeksa raznih namirnica, nije opće poznato da zamrzavanje bijelog kruha može polučiti pozitivne učinke. Nakon odmrzavanja i hlađenja, glikemijski indeks bijelog kruha značajno se poboljšava u odnosu na konzumaciju svježeg.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here