U istočnoj Europi hljeb ima sveti status; međutim, sve veći broj ljudi ga odbacuje kada stoji više od jednog dana jer počinje da stari. Iako je doista slučaj da se mnogi hljebovi stvrdnu u roku od jednog dana, postoje metode da se ovaj hljeb iskoristi ili, u najmanju ruku, skladišti na odgovarajući način kako bi zadržao svoju mekoću dulje vrijeme.

Rok trajanja većine prehrambenih proizvoda je ograničen, a naš neuspjeh da iskoristimo te artikle u tom roku često dovodi do njihovog odlaganja. Stoga je neophodno pravilno skladištenje ovih predmeta. U tom je kontekstu Katja Makl podijelila informativni video na TikToku koji nudi savjete o čuvanju hrane, namijenjen onima koji žele smanjiti bacanje hrane koji se može izbjeći.
Na primjer, važno je prepoznati da kada se celer drži u vrećici uz kruh, ovaj potonji može ostati svjež čak tri tjedna, a da ne postane ustajao. Štoviše, učinkovita metoda za produljenje svježine banana je umatanje njihovih peteljki u aluminijsku foliju.
BONUS :
Gorica Nešović, ugledna novinarka, iskreno se pozabavila temama o kojima su brojne žene radije šutjele. Dvije godine prije toga oprostili smo se od Gorice Nešović, novinarke i voditeljice čije su nezaboravne kolumne ostavile dubok utisak na žene, posebice one razvedene.
Poznata po svom izravnom izražavanju mišljenja o nizu tema, svoje je uvide prenijela na zanimljiv način. Život bez radija bio joj je nedokučiv, a napisala je tri knjige. Svaki dan nas je dočekivao njezin glas, uz jutarnji program koji je vodila. Rođena je 15. svibnja 1964. u Beogradu, gdje je završila osnovno i srednje obrazovanje.
Profesionalnu karijeru započela je 1982. godine kao radijska voditeljica na Studiju B. Poznata po spremnosti da artikulira svoje mišljenje, činila je to na iznimno angažiran način. Početkom 1990-ih radila je kao voditeljica programa na Trećem kanalu. Potom se vraća na Studio B, preuzimajući ulogu programske direktorice Radija B92, gdje je vodila jutarnju emisiju Dizanje u Srbiji.
Gorica Nešović, cijenjena radijska ličnost, desetljeće je bila u braku sa Slobodanom Nešovićem Lokom; mnogi ga prepoznaju kao sudionika programa “Četiri i pol muškarca”. Nakon njihovog rastanka, ostala je s njihovim sinom Markom dok se suočavala s društvenim etiketama kao što su “samohrana majka” i “promiskuitetna”.
Opširno je elaborirala ovu temu, nametnuvši se kao značajan izvor inspiracije za brojne žene. Nakon razvoda sam shvatila da sam ušla u kategoriju “samohrane majke”. Iako se ova oznaka može činiti beznačajnom, ona izražava određenu razinu povjerenja.
Nasuprot tome, postoji još ponižavajući naziv – “razvedena žena”. Razvedenu ženu doživljavaju kao pojedinca koji prihvaća svoju autonomiju. Napomenula je ponižavajuću narav te distinkcije, istaknuvši da se muškarce koji samostalno odgajaju djeca često naziva samohranim roditeljima, dok žena u analognim situacijama nastoji izazvati suosjećanje: “Što će ona jadna sama”, rekla je.
- Nadalje je elaborirala ovu temu, ističući prednosti njegovanja prijateljskog odnosa s bivšim partnerom, što koristi ne samo za dobrobit djece, već služi i kao potvrda pozitivnih zajedničkih godina. Bitno je razumjeti da trajnost nije zajamčena u svim okolnostima. Odnosi zahtijevaju pažnju; ponekad mogu cvjetati, dok u drugim slučajevima možda i ne.
Postojanje sporazuma o razvodu braka pokazalo se vrlo korisnim. Kako je istaknula, to iziskuje značajan trud, te je izrazila zadovoljstvo što ima autonomiju da kroji svoju budućnost bez oslanjanja na druge. Iako nikada nije izrazila grižnju savjesti u vezi s bivšim suprugom, koji se kasnije ponovno oženio i osnovao novu obitelj, izjave poznate radijske voditeljice potaknule su mnoge na zaključak da je ona jedina odgovorna za brigu o sinu.
Njezina je podrška u određenom smislu bila vidljiva u kolumni koja se bavila pitanjem alimentacije. Napomenula je: “Alimentacija je neukusan izraz. Evocira slike patnje, teškoća, nelagode i nepravde, implicirajući sustav koji ne funkcionira učinkovito.
Izraz ima veću težinu kao skretanje pažnje nego kao sredstvo za osiguranje pravde za djecu. U svojoj je analizi povukla paralelu između alimentacije i demencije, navodeći: “Bitno je naglasiti da financijske obveze nisu usmjerene prema bivšim supružnicima, nego prema njihovoj djeci, a ta je dužnost trajna.” Dodatno, rekla je da se bivši supružnici s vremenom pretvaraju u poslovne partnere.
Nadalje, artikulirala je duboko razumijevanje Lokijevih snaga i slabosti, napomenuvši: “Biti u braku s pojedincem znači da je netko morao pozitivno doprinijeti vezi. Neću te godine smatrati beznačajnima”, rekla je Gorica tijekom intervjua.
Dosljedno je odisala nevjerojatnom energijom i podržavala transparentnost sa svojom publikom, često razmišljajući o svojoj dugotrajnoj borbi s dijabetesom i značajnim emocionalnim žrtvama gubitka brata – iskustvo koje ju je duboko pogodilo. O ovoj teškoj temi novinarka se pozabavila na svom blogu, a njenu priču sa zadovoljstvom prenosimo u cijelosti pod naslovom „Tri.
- S tri i pol godine susrela sam se s maminom trudnoćom. Brojni su se pojedinci često raspitivali o mojim osjećajima u vezi s nadolazećim dodavanjem brata ili sestre—osobito želim li ga. Moj dosljedni odgovor bila je želja za bratom i sestrom. Naposljetku, preuzeo sam ulogu starijeg brata blizancima, položaj koji mi je ulio osjećaj značaja i ponosa. Moja je majka često primijetila da bih iskočio iz kreveta na najmanji zvuk jednog od njih, nalik na zeca.