Kako proljeće dolazi, pojedinci koji se brinu za svoje vrtove neizbježno se suočavaju s mnoštvom štetnika koji predstavljaju prijetnju njihovim usjevima. Srećom, svaki se izazov može savladati, čak i kada se u vrtu otkrije prisutnost zmije.

Općenito, ove zmije pripadaju vrsti bjelouhih zmija koje nisu otrovne. Ipak, oprez je i dalje potreban… Prisutnost zmija u stambenim područjima može biti uznemirujuća i neželjena. Za učinkovito ublažavanje potencijalnih rizika, ključno je razumjeti čimbenike koji mame zmije i primijeniti taktike za odvraćanje njihove prisutnosti. Zmije mogu biti privučene različitim mirisima i okolišnim uvjetima u vašem dvorištu.

Iako ih posebno ne privlače ostaci hrane, važno je uzeti u obzir da ostaci hrane mogu privući glodavce, koji su prirodni plijen zmija. Stambena područja postaju magneti za zmije zbog prisutnosti glodavaca, posebice miševa i štakora. Ova mala stvorenja ne samo da za sobom ostavljaju izmet, već ostavljaju i tragove koji djeluju kao neodoljivi mamac za zmije. Osim toga, i vodene i kopnene zmije često su namamljene primamljivim mirisima koje ispuštaju žabe ili ribe, što ih navodi na potragu za potencijalnim plijenom.

  • Zmije također privlače mirisi koje ispuštaju ptice, kao i njihov izmet, gnijezda i jaja. I zmije i njihov plijen traže utočište u područjima bogatim gustom vegetacijom, kao što su šikare, visoka trava i hrpe opalog lišća. Kako bi se odvratilo prisustvo zmija u određenom području, bitno je pozabaviti se čimbenicima koji ih privlače. Zmije su instinktivno tjerane da traže hranu i razmnožavaju se tijekom sezone polaganja jaja, zbog čega ih privlače mjesta na kojima ih otkriju vlastitih feromona.

Kako biste osigurali osobnu sigurnost od ovih gmazova, važno je poduzeti razne mjere opreza. Jedna od učinkovitih mjera je održavanje čistoće redovitim uklanjanjem ostataka hrane i smeća koji mogu namamiti glodavce, a oni pak zmije. Kako bi se učinkovito upravljalo populacijom glodavaca, preporučljivo je koristiti zamke dizajnirane posebno za miševe i štakore, uz poduzimanje mjera za blokiranje svih potencijalnih ulaznih točaka u dom.

Kako biste stvorili okruženje koje nije prijateljsko prema zmijama, bitno je održavati dobro njegovan travnjak, bez hrpa lišća i drva koji bi mogli poslužiti kao skrovišta. Osim toga, od iznimne je važnosti zatvoriti sve pukotine ili otvore u temeljima, zidovima, vratima i prozorima kako bi se spriječio pristup zmija.

Uspostava sigurnog perimetra može se postići postavljanjem barijera ili mreža na željenom području. Štoviše, korištenje repelenata i uvođenje biljaka koje ispuštaju mirise odvratne zmijama može dodatno poboljšati zaštitu od ovih stvorenja. Povećajte otpornost vašeg vrta ili dvorišta na zmije uključivanjem biljaka koje odbijaju zmije. Ove biljke ispuštaju miris koji zmije mrze, pružajući iznimno učinkovito i prirodno rješenje. Sljedeće biljke se toplo preporučuju

  • Biljka zmija, poznata kao svekrvin jezik, posjeduje izvanrednu sposobnost tjeranja zmija. Osim toga, neven ispušta snažan miris koji može obeshrabriti zmije da se ne približe. Biljka božikovina (Ilex) svojim gustim sastavom i bodljikavim listovima stvara negostoljubivu atmosferu za zmije. Nasuprot tome, piretrin, prirodni spoj koji se nalazi u krizantemama, služi kao učinkovit insekticid i repelent za zmije. Za uspostavljanje životnog prostora bez zmija, bitno je identificirati i ukloniti čimbenike koji mame zmije. Marljivim održavanjem svog dvorišta, kontroliranjem populacije glodavaca i korištenjem prirodnih sredstava za odvraćanje, možete uvelike smanjiti vjerojatnost susreta sa zmijama. Osim toga, odabir odgovarajućih biljaka, zatvaranje svih mogućih ulaznih točaka i održavanje čistoće jamči sigurno okruženje za vaše drage članove obitelji.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here