Kao i mi, naše biljke zahtijevaju zaštitu od raznih prirodnih katastrofa, uključujući tuču i sušu. Nedavno je cijela regija bila izložena ekstremnim temperaturama, a zemlja je iskusila nedostatak padalina gotovo mjesec dana.

Stoga, u sljedećim odjeljcima današnjeg članka, predstavljamo upute za izgradnju vlastitog sustava navodnjavanja korištenjem resursa dostupnih u vašem domu, kao i metode za pomlađivanje vaših biljaka prirodnim lijekovima.
Za one koji posjeduju dvorište ili vrt, iscrpljujuća priroda zalijevanja biljaka tijekom ljetnih mjeseci poznato je iskustvo. Dok sunce nemilosrdno zalazi, tlo se brzo isušuje, zahtijevajući stalnu vlagu kako bi biljke izdržale povišene temperature.
Bez obzira na to, nema potrebe provoditi sate držeći crijevo ili brinuti o tome dobivaju li vaše sadnice odgovarajuću hidrataciju. Postoji jednostavno rješenje koje možete izraditi kod kuće koristeći materijale koje vjerojatno već imate pri ruci. Ovo rješenje uključuje sustav za navodnjavanje kapanjem koji isporučuje stalan tok vode vašim biljkama, čuvajući resurse i omogućujući vam uštedu vremena.
Ovaj sustav posebno je koristan tijekom ljetnih suša, kada razumno korištenje vode postaje kritično važno. Tehnika kapanja omogućuje tlu da održi optimalnu razinu vlage, osiguravajući biljkama točnu količinu vode koja im je potrebna – eliminirajući otpad i isparavanje koje je obično povezano s tradicionalnim metodama navodnjavanja.
Stvaranje ovog sustava ne zahtijeva specijalizirane alate ili skupe materijale. Umjesto toga, sve što je potrebno su predmeti koji se obično nalaze u gotovo svakom kućanstvu.
Najprije nabavite dvije plastične boce različitih zapremina. Jedna bi trebala biti veća boca od 2,5 litara s četvrtastim dnom, a druga manja boca od 1,5 litara. Pristupiti rezanju veće boce tako da se dobije donji dio koji će služiti kao posuda (kada) za skupljanje vode.
- Koristite malu bocu kao spremnik za vodu. U njoj je potrebno napraviti rupu, pozicioniranu odmah ispod ruba kade gdje će se postaviti. Rupa se može oblikovati zagrijavanjem kraja odvijača i bušenjem plastike.
Sada je potrebno napraviti “cijev” namijenjenu transportu vode iz kade u biljku. Započnite tako što ćete uzeti stari pamučni kuhinjski ručnik i izrezati ga na uske trake. Svaku traku treba zamotati u aluminijsku foliju, pazeći da jedan kraj ostane nezamotan i slobodan. Folija mora biti pritisnuta dovoljno čvrsto da se regulira brzina kapanja vode, ali ne pretjerano jer tkanina mora zadržati sposobnost upijanja vlage.
Nakon što ste izradili cijev, stavite njen nezamotan kraj u kadu kako biste omogućili da voda upije. Drugi kraj, koji je prekriven folijom, usmjerite prema dolje, stavite ga blizu korijena biljke.
Započnite punjenjem manje boce vodom, čvrsto pričvrstite poklopac prije nego što je stavite u kadu. Kada ste spremni pokrenuti protok vode, uklonite čep; To će omogućiti da voda otječe kroz otvor i postupno napuni kadu. Kad je posuda puna, vratite poklopac kako biste zadržali vodu. Tkanina će početi upijati vlagu, a zatim je prenositi kroz aluminijski “tunel” do korijena biljke. Početne kapi pojavit će se unutar 10 do 15 minuta.
Ova jednostavna inicijativa nudi dodatnu korist: mijenja namjenu korištenih plastičnih boca, čime se pomaže smanjiti otpad. Kombinirajući strast prema okolišu s praktičnošću, ovaj nekomplicirani sustav ne samo da štedi vrijeme, trud i vodu, već također omogućuje biljkama da napreduju čak i u najhladnijim uvjetima.