Oglasi - Advertisement

U današnjem članku ćemo pisati  o zdravlju žena jer njihova tijela kroz godine prolaze kroz različite faze i transformacije. Ulaskom u menopauzu dolazi do hormonalne neravnoteže i dodatnih promjena, zbog čega je potrebna konzultacija s ginekologom.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Dr. Anita Miličević, spec. medicine, ističe nužnost redovitih posjeta ginekologu za žene kako bi održale optimalno zdravlje, neovisno o dobi ili statusu menopauze. Međutim, obeshrabrujuće je primijetiti da značajan dio žena ne traži odmah liječničku pomoć od svojih odabranih pružatelja zdravstvenih usluga, što rezultira naglaskom na rješavanju posljedica umjesto na sprječavanju temeljnih uzroka.

Dr. Milićević ističe važnost proaktivnih zdravstvenih pregleda za žene, zalažući se za iskorištavanje ljetne stanke u tu bitnu svrhu. U nedostatku bilo kakvih zdravstvenih tegoba, preporučljivo je da žene idu na godišnje preglede kako bi zaštitile svoje dobro. S druge strane, oni koji nisu sigurni u vezi s određenim simptomima trebali bi razmisliti o češćim pregledima. Koje bi ključne korake svaka žena trebala poduzeti za promicanje svoje opće dobrobiti? Moraju se prihvatiti redovite procjene, osobito u situacijama obilježenim neizvjesnošću.

  • Prevladavajući problem je izbjegavanje ginekoloških pregleda, što često proizlazi iz emocija poput srama, straha i zabrinutosti zbog moguće nelagode. Može se tvrditi da vrlo malo žena ove preglede doživljava bez stresa. Međutim, ključno je da se takve racionalizacije ne koriste kao osnova za odbacivanje osnovne medicinske skrbi. Kao temeljno načelo, brzo prepoznavanje bilo koje bolesti značajno povećava šanse za učinkovito liječenje i oporavak.

Prevencija raka vrata maternice oslanja se na brzu identifikaciju i liječenje početnih abnormalnosti koje nastaju tijekom njegove produžene preinvazivne faze. Moji kolege i ja primijetili smo zabrinjavajući trend rizika koji sve više utječe na mlađu demografiju, iako žene u dobi od 48 i više godina i dalje predstavljaju skupinu s najvećim rizikom. Ovaj trend je vidljiv tijekom standardnih ginekoloških procjena i može se potvrditi kolposkopijom, citološkim Papa testom i konačnom dijagnozom putem biopsije ili kiretaže cervikalnog kanala, nakon čega slijedi histopatološka analiza.

Za žene je bitno prepoznati određene simptome koji zahtijevaju pozornost. Najčešći znak koji ukazuje na potencijalni problem je krvarenje, koje se može pojaviti nakon spolnog odnosa ili nakon završetka posljednjeg menstrualnog ciklusa žene. Ako se pojave simptomi anemije, preporuča se konzultirati liječnika opće prakse i ginekologa kako bi se osigurala sveobuhvatna procjena.

Za osobe koje pate od anemije, ključno je dati prioritet konzultacijama s ginekologom umjesto da se oslanjaju isključivo na liječnika opće prakse, koji može samo dati recepte za željezo i eventualno uputiti pacijenticu hematologu. Ova je mjera od iznimne važnosti jer pomaže u otkrivanju bilo kakvih temeljnih stanja, poput fibroida ili polipa, koja mogu predstavljati veće poteškoće u budućnosti. Savjetuje se razumna uporaba dnevnih uložaka, umjesto njihove svakodnevne primjene.

Prema smjernicama ginekologa, oprezno je izbjegavati korištenje dnevnih uložaka zbog potencijalno povećanog rizika od infekcije. Umjesto toga, preporučuje se odabir pamučnog donjeg rublja. Što se tiče izbora rublja, također je preporučljivo odabrati pamučnu tkaninu. U analizi dr. Anite Miličević za “Stil” navedeno je da korištenje osjetljivog rublja, posebice predmeta od sintetičke čipke, može dovesti do raznih problema sa sekretom, a time i pogoršati situaciju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here