Vjernici pravoslavne i katoličke vjeroispovjesti s nestrpljenjem iščekuju nadolazeći veliki praznik uskrs, koji se smatra najradosnijim praznikom. Ono što je karakteristično za ovaj praznik jeste tradicija farbanja jaja, zbog koje su djeca posebno oduševljena, međutim, odrasli također vole da učestvuju u tradiciji tucanja jaja.

Pripreme za Uskrs dosljedno su obilježene radošću, kreativnošću i cijenjenim trenucima s obitelji. Među brojnim tradicijama posebno značajnu ulogu ima šaranje jaja. Ipak, pritisci suvremenog života često rezultiraju time da pojedinci nemaju dovoljno vremena za zamršene metode ukrašavanja. Za one koji traže brz, jednostavan i estetski ugodan pristup, postoji genijalna tehnika bojanja jaja pomoću sode bikarbone. Ova metoda ne zahtijeva posebne vještine i omogućuje bojanje do 50 jaja u samo 10 minuta.
Ovaj pristup posebno je koristan za obitelji koje žele uštedjeti vrijeme dok istovremeno cijene vizualni šarm živopisnih uskrsnih jaja. Koristi kemijsku reakciju između sode bikarbone i octa, olakšava ravnomjerno nanošenje boje i daje zapanjujuće vizualne rezultate. Prvi korak je, naravno, osigurati da su jaja pravilno kuhana. Za početak pripreme jaja, potopite sirova jaja u hladnu vodu. Nakon toga stavite posudu na štednjak i smanjite vatru kako bi se jaja ravnomjerno skuhala bez opasnosti od pucanja.
Nakon što ste adekvatno pripremljeni, ostavite predmete da se ohlade, zatim provjerite jesu li temeljito očišćeni i spremni za proces bojanja.
Osnovni sastojci i materijali uključuju: znatnu količinu sode bikarbone, prehrambene boje za jaja po želji (s dodatnim dostupnim bojama), prethodno kuhana jaja, alkoholni ocat, posebne posude za svaku boju, vodu, žlice, kalupe za muffine ili držače za jaja i salvete. Za početak u svaku posudu dodajte četiri pune žlice sode bikarbone. Nakon toga pomiješajte 2 do 3 žlice vode kako biste dobili pastu slične konzistenciji sode bikarbone.
Dodajte željenu boju jaja u svaku zdjelu pomoću paste. Dobro očistite jaja i stavite ih u kalup za muffine ili na podmetače. U svako jaje ubacite žlicu sode bikarbone. Žlicom izravno umiješajte alkoholni ocat u svako jaje. Interakcija između octa i sode bikarbone omogućit će ravnomjernu raspodjelu boje po ljusci. Ostavite jaja da se odmore 10 minuta. Nakon toga ih nježno osušite ručnikom, pazeći da se ne isperu, kako bi zadržali živost boje.
Na taj se način Uskrs može obilježiti u živim bojama i smanjenom stresu, što je idealan pristup kada je vrijeme priprema ograničeno, a želja za održavanjem tradicije i njegovanjem slavljeničkog ugođaja postoji. Korištenje sode bikarbone za bojanje jaja daje vrlo učinkovite rezultate uz minimalan napor. Osim toga, ovaj jednostavan i ugodan proces omogućuje djeci i članovima obitelji da aktivno sudjeluju u slavlju. Ne samo da će se uštedjeti vrijeme, nego će se stvoriti i jedinstveni uzorci koji se konvencionalnim metodama često ne postižu.
Boje će biti žive, jaja će biti ukrašena, a iskustvo bojanja će se razviti u divnu obiteljsku aktivnost. Ova metoda nudi nekoliko prednosti: nevjerojatno brzo i jednostavno bojanje, intrigantnu kemijsku reakciju koja izaziva dječju znatiželju i eliminaciju potrebe za dodatnim četkicama, naljepnicama ili voskom. Nadalje, ekološki je održiv jer koristi osnovne sastojke koji se obično nalaze u kuhinjama.
Za one koji cijene eksperimentiranje i traže osebujan pristup ove godine, korištenje sode bikarbone za bojanje jaja predstavlja odličan izbor.
Rijetko je postignuće za pojedinca uspostaviti prisutnost vrijednu pažnje na dva kontinenta u tako kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor uspješno postigao.
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, značajno utječući na kulturne običaje i prirodne prakse liječenja širom svijeta. Ova cijenjena ljekovita biljka može se pohvaliti poviješću koja se proteže preko pet tisuća godina. Porijeklom iz srednje Azije, češnjak je postao raširen u brojnim regijama diljem svijeta. Obiluje hranjivim tvarima, poboljšava imunološku funkciju i nudi niz zdravstvenih prednosti. Glavni aktivni sastojak češnjaka, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitskim svojstvima.
U kulturi starog Egipta češnjak se smatrao biljkom od velikog značaja i smatrao se svetim. Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i otpornost, a također je otkriven u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka za jačanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih prednosti, češnjak je nezaobilazan sastojak svakog domaćinstva i obroka.
- Ima značajnu ulogu u prehrani, a služi kao začin za gotovo sve kulinarske kreacije. U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ju je redovito konzumirati u sirovom obliku, a lijekovi za loš zadah mogu biti limun, jabuka, menta, mlijeko, žvakanje zrna kave ili kombinacija s maslinovim uljem.