Liječnici su zabrinuti za zdravlje astronautice Sunite Williams. Njezin petomjesečni boravak u svemirskoj letjelici rezultirao je gubitkom kilograma i promjenama u izgledu.
Liječnici su izrazili zabrinutost za zdravlje astronautkinje Sunite Williams, koja je provela 152 dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).Na nedavnoj slici koja je objavljena Williams izgleda mršavo i iscrpljeno, što je dr. Vinay Gupta, pulmolog iz Seattlea, ukazao na mogući znak manjka kalorija i fizičkog naprezanja zbog produljenog svemirskog putovanja.
Misija Sunite Williams i njezina partnera Barryja Willmorea započela je 6. lipnja i prvotno je trebala trajati osam dana. Unatoč tome, problemi s Boeingovom svemirskom letjelicom Starliner produljili su njihovo vrijeme u svemiru. Dok su astronauti javno pokazivali optimistično držanje, nova fotografija otkriva drugačiji aspekt njihova života u letjelici.
Dr. Gupta je za Daily Mail rekao: “Na temelju fotografije, čini se da njezino zdravlje nije ugroženo, ali čini se da je njezina težina pomalo neobična.
Sagorijevanje kalorija uz ishranu bogatu kalorijama.
Iako astronauti poput Williamsa svakodnevno jedu visokokaloričnu hranu, uključujući namirnice poput pizze i čipsa, dr. Gupta napominje da je taj unos nedovoljan. Fotografija od 24. rujna prikazuje Williams kako uživa u pizzi s feferonima, ali njezin metabolizam vjerojatno troši više kalorija nego što ih unosi, unatoč ovom izboru prehrane.
Dr. Gupta objašnjava: “Ona vjerojatno sagorijeva više kalorija nego što ih troši, čak i ako jede pizzu.
Život u mikrogravitaciji povećava potrošnju energije jer se tijelo mora prilagoditi teškim uvjetima i regulirati svoju temperaturu. Kako bi spriječili gubitak mišića i kostiju, astronauti dnevno vježbaju otprilike 2,5 sata.
NASA predlaže da astronauti konzumiraju 3500 kalorija dnevno dok su na misijama; međutim, potrošnja energije u svemiru znatno je veća nego na Zemlji. To je zbog činjenice da je čak i visokokaloričnom hranom i povećanom tjelesnom aktivnošću teško u potpunosti nadoknaditi smanjenje tjelesne mase.
Žene u svemiru nailaze na dodatne poteškoće.
Žensko tijelo se suočava s jedinstvenim izazovima u uvjetima svemira. Prema istraživanju NASA-e provedenom 2014. godine, žene tijekom putovanja u svemir doživljavaju veći gubitak krvne plazme, što dovodi do privremenog ubrzanja metabolizma i rezultira gubitkom težine.
Zasebni istraživački projekt proveden 2023. na Sveučilištu Ball otkrio je da žene doživljavaju smanjenje mišićne mase kvadricepsa u mikrogravitaciji nakon samo mjesec dana, dok muškarci pokazuju sporiji odgovor na te učinke.
Dr. Gupta ističe da se prehrana astronauta u svemiru sastoji od visokokaloričnih namirnica poput suhomesnatih proizvoda i proteina, ali joj nedostaje uravnoteženost. Napominje da niže razine kisika u atmosferi uzrokuju da tijelo troši više energije čak i za osnovne funkcije, ističući da ljudsko tijelo ima ograničenu sposobnost prilagodbe uvjetima u svemiru.
Dok Sunita Williams nastavlja sa svojom misijom, stručnjaci pomno prate njezino zdravlje, ističući zamršene fizičke izazove s kojima se astronauti, posebice žene, susreću tijekom dugotrajnih misija izvan Zemlje.