Oglasi - Advertisement

Možda je zanimljivo napomenuti da je za tijelo najzdraviji položaj spavanja na boku. Međutim , stručnjaci su istražili razloge ove tvrdnje. Kada nakon napornog radnog dana želite da provedete mirne noći, ništa ne ometa više od sati provedenih u nemirnim pokušajima da zaspite.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Studija o spavanju tvrtke Best Brands Mattress Company otkriva da većina Amerikanaca preferira spavanje na boku, često u položaju fetusa. Health Digest ističe alternativne položaje kao što je ležanje na leđima, trbuhu ili čak sklupčanje.

Ne samo da je spavanje na boku najrasprostranjeniji izbor, nego ga zbog brojnih zdravstvenih prednosti podržavaju i stručnjaci. Točnije, spavanje na boku dopušta gravitaciji da omogući učinkovitiju eliminaciju otpada kroz crijeva, čime se poboljšava zdravlje probavnog sustava. Nadalje, dokazano je da ovaj položaj spavanja pozitivno utječe na funkcioniranje živčanog sustava.

To sugerira da spavanje na boku može pružiti zaštitu od neurodegenerativnih stanja, uključujući Alzheimerovu bolest. Osim toga, specifična strana na kojoj pojedinac spava – bilo lijeva ili desna – može pružiti vrijedan uvid u njihove snove. Istraživanja pokazuju da oni koji se odmaraju na desnoj strani imaju manje noćnih mora od onih koji izaberu lijevu.

Štoviše, položaj zauzet tijekom spavanja na boku može otkriti značajne aspekte karaktera osobe. Studija koju je proveo Better Mattress Brand otkrila je da je više od 63% osoba koje preferiraju spavanje na boku više introvertirano nego ekstrovertirano.

Uz odgovarajući madrac i jastuk, spavanje na boku nameće se ne samo kao najudobnija nego i kao zdravija opcija. Stoga, jednostavnim prilagodbom u bočni položaj prije spavanja, možete poboljšati svoje cjelokupno blagostanje na više načina, potičući ugodne snove tijekom cijele noći.

  • Alzheimerova bolest predstavlja značajno i progresivno degenerativno stanje mozga koje ostaje neizlječivo i može u konačnici rezultirati smrću. Napredovanje ove bolesti dovodi do demencije, oštećenja pamćenja, kognitivnih poremećaja te promjena u ponašanju i osobnosti oboljele osobe.

U Sjedinjenim Državama nalazi se na četvrtom mjestu uzroka smrtnosti. Ovo stanje primarno utječe na kratkoročno pamćenje, uzrokujući propadanje neurona i sinaptičkih veza unutar cerebralnog korteksa, što kulminira izrazitim smanjenjem moždane mase. Prvi put identificiran od strane psihijatra Aloysiusa (Aloisa) Alzheimera 1906., inauguracijski pacijent kojem je dijagnosticirana ova bolest bila je žena po imenu Auguste Deter.

Podlegla je bolesti 8. travnja 1906., u dobi od 56 godina, nakon što joj je sedam godina prije smrti dijagnosticirana Alzheimerova bolest. Iako postoje dostupni tretmani koji mogu usporiti napredovanje bolesti i ublažiti njezine simptome u početnim fazama, Alzheimerova bolest je dvostruko češća među ženama i uglavnom pogađa osobe starije od 65 godina.

Prosječni životni vijek nakon dijagnoze je približno sedam godina, iako se u nekim slučajevima može produljiti i do 20 godina.

Autopsije provedene na osobama koje su imale Alzheimerovu bolest ukazuju na oštećenje bazalne jezgre, smještene u moždanom deblu, koja je odgovorna za proizvodnju acetilkolina—esencijalne tvari za olakšavanje prijenosa impulsa između moždanih stanica. Učinkovito pamćenje oslanja se na snažnu komunikaciju među tim stanicama, a odsutnost ove kritične tvari čini pamćenje i prisjećanje izuzetno teškim.

Kako bolest utječe na kognitivnu funkciju, pamćenje postaje izrazito prolazno, s informacijama koje se brzo zaboravljaju, često popraćeno simptomima razdražljivosti i agresije. Definitivna potvrda Alzheimerove bolesti može se postići samo mikroskopskom analizom tkiva, koja je izvediva samo post mortem. Posljedično, medicinski stručnjaci koriste različite dijagnostičke metode, počevši od uklanjanja alternativnih objašnjenja za gubitak pamćenja, kao što su depresija, alkoholizam i zlouporaba supstanci.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here