Oglasi - Advertisement

Voda je neophodna za naše tijelo, baš kao i hrana, a bez nje ne možemo preživjeti više od nekoliko dana. Iako se obično preporučuje da pojedinci konzumiraju najmanje dvije litre dnevno, čini se nelogičnim sugerirati da bi se ljudi različite tjelesne težine trebali pridržavati istog standarda hidracije.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Osiguravanje odgovarajuće hidratacije ključno je za postizanje optimalnog zdravlja i podržavanje brojnih tjelesnih funkcija, kao što je potpomaganje probave, regulacija tjelesne temperature i promicanje transporta hranjivih tvari. Unatoč tome, može doći do prekomjerne hidracije kada osoba unese preveliku količinu vode. Dostupnost čiste i sigurne pitke vode ključna je za održavanje života i općeg zdravlja.

Nažalost, žalosna je istina da gotovo dvije trećine svjetske populacije trenutno nema pristup pitkoj vodi. Osim toga, procjenjuje se da 35 000 pojedinaca dnevno podlegne bolestima uzrokovanim nedostatkom vode za piće i kvalitetom vode ispod standarda. Prema definiciji, voda bi trebala biti tekućina bez boje, okusa i mirisa; ipak, ovo nije uvijek takva situacija.

Čak i kada se čini da voda ispunjava te standarde, još uvijek može sadržavati zagađivače i aditive koji su neprikladni. Ovaj fenomen proizlazi iz intrinzičnog svojstva vode kao “univerzalnog otapala”, što joj omogućuje da otopi gotovo sve na što naiđe u različitim stupnjevima dok putuje do naših slavina. U atmosferi, čestice vode surađuju s plinovima, mijenjajući njihova inherentna svojstva. Nakon padalina, iako se nebo može činiti jasnijim i svjetlijim, stvarna kvaliteta vode izaziva zabrinutost.

Posljedično, kišnica se ne bi trebala smatrati sigurnom za piće. Opća smjernica predlaže konzumaciju otprilike osam čaša vode dnevno kao odgovarajuću osnovu; međutim, ova se preporuka može razlikovati ovisno o osobnim čimbenicima kao što su uvjeti okoline, razine tjelesne aktivnosti i posebne zdravstvene situacije, uključujući trudnoću ili dojenje. Pretjerana konzumacija vode može rezultirati nekom vrstom toksičnosti mozga koja narušava kognitivnu funkciju.

Ovaj fenomen nastaje kada se prekomjerna količina vode skupi unutar stanica, što dovodi do oticanja stanica. Takvo oticanje vrši pritisak na mozak, potencijalno rezultirajući simptomima kao što su zbunjenost, pospanost i glavobolje. Ovo stanje također može dovesti do hipertenzije zbog povišenog krvnog tlaka, zajedno s bradikardijom uzrokovanom smanjenim otkucajima srca.

Kako izvještava Mirror, pretjerano povećanje razine vode u tijelu može dovesti do oticanja stanica, čime se povećava rizik od napadaja, kome ili čak smrti. Za procjenu razine hidracije treba promatrati boju njihovog urina, koja može varirati od svijetložute do boje čaja ovisno o statusu hidracije u tijelu. Potpuno bistar uzorak urina može ukazivati ​​na prekomjerni unos vode unutar kratkog vremenskog okvira.

Štoviše, povećana učestalost mokrenja još je jedan znak, s normalnim rasponom koji se definira kao šest do osam posjeta zahodu svaki dan. Pojedinci koji redovito konzumiraju kofein ili alkohol često koriste kupaonicu i do deset puta dnevno. Ipak, prekomjerna hidracija može dovesti do intoksikacije vodom, stanja koje nastaje kada količina vode u tijelu premašuje kapacitet bubrega da je izluče.

Ovo stanje može rezultirati opasnom neravnotežom elektrolita i može se nakupljati u tijelu, što dovodi do simptoma uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Dodatni znak dehidracije ili prekomjerne hidracije je prekomjerno zadržavanje vode u tijelu, što smanjuje razinu soli i uzrokuje oticanje stanica. Takvo oticanje može dovesti do povećanja stanica, nakon čega dolazi do pritiska mozga na lubanju.

Pritisak koji proizlazi iz prekomjernog unosa vode često dovodi do jakih glavobolja, koje mogu uzrokovati oštećenje mozga i probleme s disanjem. Nadalje, širenje stanica može dovesti do oticanja ili promjene boje stopala, ruku i usana, što dovodi do primjetnih promjena u pigmentaciji kože. Prekomjerna količina vode remeti tjelesnu ravnotežu, što kulminira smanjenjem razine elektrolita, što se može manifestirati kao grčevi u mišićima. Bubrezi su prisiljeni uložiti dodatne napore kako bi izbacili višak vode. Ako osoba teško ustaje iz kreveta nakon što je popila velike količine vode, to vjerojatno ukazuje na preopterećenje bubrega. Koja je preporučljiva količina vode za konzumaciju? Potrebnu količinu vode za ljudsko tijelo određuju različiti čimbenici, uključujući tjelesnu aktivnost, uvjete okoline, tjelesnu težinu i spol.

Savjetuje se da žene u dobi od 19 do 30 godina trebaju konzumirati otprilike 2,7 litara vode dnevno, dok se muškarcima preporučuje oko 3,7 litara. Za određene skupine, kao što su sportaši, starije osobe i trudnice, ovisnost isključivo o osjećaju žeđi kao mjerilu hidratacije može se pokazati neadekvatnom.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here