Kako je proljeće došlo, a dani postaju topli i sunčani, mnogi ljudi nastoje maksimalno iskoristiti vrijeme provedeno na otvorenom i na svježem zraku. Unatoč tome, u travi vrebaju paraziti koji predstavljaju prijetnju, a među njima su najzastupljeniji krpelji.

Krpelji predstavljaju značajan rizik kao paraziti koji mogu prenijeti teške bolesti, uključujući lajmsku bolest. Brojni pojedinci koriste neprikladne tehnike za uklanjanje krpelja, što može pogoršati problem. Dolje su navedene smjernice za sigurno uklanjanje. Zašto je ključno pravilno vaditi krpelje? Neadekvatno uklanjanje može dovesti do: unošenja zaraznih tekućina u krvotok dok glava krpelja ostaje zaglavljena u koži, što potencijalno može dovesti do infekcije; povećani rizik od prijenosa bolesti poput encefalitisa ili lajmske bolesti. Koje postupke treba strogo izbjegavati tijekom vađenja krpelja?
Česte pogreške koje pojedinci obično rade uključuju: nanošenje ulja, alkohola ili laka za nokte, što može rezultirati ponovnim ulaskom krpelja u krvotok; vađenje krpelja prstima, što može uzrokovati stiskanje krpelja i posljedično oslobađanje dodatne sline; i pokušaj da ga zapalite upaljačem, metoda koja je i opasna i neučinkovita.
Koja je pravilna tehnika vađenja krpelja? Optimalna metoda je korištenje pincete s finim vrhom (preporučljivo je suzdržati se od korištenja standardne pincete). Uhvatite krpelja što bliže koži (pazeći da nema pritiska na tijelo) i izvucite ga polako i ravnomjerno, pazeći da se ne uvrne.
Očistite mjesto ugriza alkoholom ili sapunom. Ako želite testirati na bolest, stavite krpelja u plastičnu vrećicu za pohranu. Koje korake treba poduzeti nakon uklanjanja? Preporuča se pratiti mjesto ugriza tijekom sljedećih dana, jer pojava osipa ili crvenila može ukazivati na infekciju. Ako osjetite simptome poput vrućice, glavobolje ili umora, pametno je potražiti savjet liječnika. Oko ove teme vlada velika zbrka. Tvrdnja da “krpelji silaze s drveća” je pogrešna; zapravo, većina živi u travnatim područjima. Nadalje, uvjerenje da su “svi krpelji zarazni” je pogrešno, jer samo određena podskupina posjeduje sposobnost prijenosa bolesti.
Bonus tekst:
U raznim kulturama i tijekom povijesti mačkama se pripisivalo duboko simboličko značenje i smatrale su se moćnim simbolima. Stoga nije neočekivano da su se pojavila brojna praznovjerja u vezi s ovim životinjama. Oni koji imaju privilegiju imati mačku kao društvo prepoznaju apsurdnost takvih uvjerenja, iako ovo stajalište nije univerzalno prihvaćeno. Portal Njuska.com nudi kolekciju nekonvencionalnih predodžbi koje propituju ustaljena stajališta.
U Nozzemsiji je dominantno uvjerenje da se rješavanje značajnih problema u društvu mačke smatra štetnim. Kako bi se očuvala povjerljivost, preporučljivo je formulirati kritične strategije i odluke u odsutnosti mačke, jer se smatra da imaju sklonost širenju tračeva i otkrivanju privatnih stvari susjedima. Što se tiče mačje higijene, postoji široko rasprostranjeno slaganje da mačke posjeduju sposobnost samostalnog dotjerivanja. Suprotno tome, perspektiva u Japanu sugerira da je kupanje pokazatelj nadolazećih posjetitelja.
Ova se ideja temelji na premisi da mačke svojim šarmantnim ponašanjem, poput lizanja šapa i trljanja očiju, ukazuju na prisutnost posjetitelja. Doista, slično praznovjerje postoji unutar američke kulture. Prema talijanskoj tradiciji, promatranje kihanja mačke smatra se slučajnim događajem. Točnije, smatra se da nagovještava skori dolazak neočekivanog bogatstva i financijskog prosperiteta u kući. Stoga je preporučljivo uključiti se u neku od brojnih igara na sreću kako bi kapitalizirali ovaj osebujni događaj.
- Nadalje, vjeruje se da će buduća mladenka koja na dan vjenčanja čuje kihanje mačke doživjeti sretan i trajan brak. Budući da Talijani sa strpljenjem čekaju ovaj naizgled slučajni znak, pametno je potražiti savjet veterinara za svaku mačku koja kihne više od tri puta uzastopno. Među različitim pasminama mačaka, crne mačke često izazivaju praznovjerja povezana s nesrećom. Dok su stari Egipćani ova stvorenja smatrali simbolima sreće, srednjovjekovni Europljani su ih doživljavali kao zlonamjerna bića, često ih povezujući s vještičjim vješticama.
Interakcija s crnom mačkom često se smatra izrazitim znakom đavoljeg budnog nadzora nad osobom. Prema kršćanskim učenjima, viđenje crne mačke označava upozorenje na ponor koji nas udaljava od Boga. U suvremenom društvu, brojni pojedinci još uvijek vjeruju da susret s crnom mačkom dok ide cestom može donijeti nesreću, što ih tjera da poduzmu mjere opreza tako što će se udaljiti sedam koraka.