Mnogi ne znaju da zapreska zahtijeva minimalno vrijeme kuhanja od 20 minuta i da je bitan točan omjer brašna i masnoće. Dok se upotreba raspršivača u posljednje vrijeme uvelike smanjila, zamisliti mnoge recepte bez njih i dalje je izazov, budući da oni olakšavaju gušći sprej i ubrzavaju proces mljevenja sastojaka.
Glavna briga u vezi s prskalicama je potencijalni rizik koji predstavljaju za starije odrasle osobe; međutim, ovaj se rizik može smanjiti umjerenom primjenom brašna i masti. Smjesa se sastoji od jednakih dijelova mekog ili polumekog brašna pomiješanog s masnoćom.
Za bijele umake ili juhe koje zahtijevaju nježan okus možete odabrati maslac, margarin ili biljno ulje.
Međutim, za jednostavnije recepte koji trebaju dublju boju, odaberite ulje ili mast. U pravilu se posuđe posipa prašinom kao završni detalj, a tek nakon toga dodajte nježnije začine. Da biste napravili sprej, započnite zagrijavanjem određene količine masti u tavi iznad štednjaka, a zatim umiješajte veliku količinu brašna. Kako se brašno kuha, počet će mjehurići. Ako želite bijeli posip, pazite da brašno ne kuhate predugo kako bi zadržalo svijetlu boju.
Za tipične recepte pržite brašno dok ne dobije zlatnosmeđu boju, zatim polako dodajte pripremljenu hladnu tekućinu. Kako biste spriječili stvaranje grudica, dodajte tekućinu postupno uz stalno miješanje dok ne dobijete glatku pastu, koja se zatim može modificirati kako bi se postigla željena konzistencija. Iako se mogu koristiti i vruće tekućine, one u ovom slučaju zahtijevaju brže miješanje. Juhe bi trebale kuhati najmanje 20 minuta, dok je za krem juhe i umake potrebno oko 30 minuta kuhanja kako bi se uklonio okus sirovog brašna. Napravio je pljusku.
Vrsta hrane diktira potrebnu količinu prskanja. Na svaku litru tekućine u bijeloj krem juhi pomiješajte 50 grama brašna s 50 grama masti. Za povrtnu juhu ili temeljac upotrijebite 40 grama masti i 40 grama brašna. Ako je u pitanju laganiji temeljac od povrća ili ribe, 30 grama brašna pomiješajte s 30 grama masti.
Za umak od 5 decilitara svijetle tekućine omjer je 40 grama brašna i 40 grama masti. Za standardni umak potrebno je po 30 grama masti i brašna. Kod pripreme juha od graha i drugog povrća ubacite 40 grama masti i 40 grama brašna, pa popaprite, bilo ljutog ili blagog, da dobijete lijepu boju.
Zaprška je gusta smjesa koja se obično koristi kao temeljna komponenta u raznim receptima, posebice u kulinarskim tradicijama Balkana, Srednje Europe i Mediterana. Obično se sastoji od brašna i masti – najčešće ulja ili drugih masti – ova pasta služi za zgušnjavanje tekućina u juhama, varivima i umacima. Osim toga, poboljšava okus jela i daje ugodnu teksturu. Ugrađujete li zapršku u pripremu jela? Podijelite svoje mišljenje u komentarima…