Svima u jednom trenutku se desilo da se nađe u vrtlogu neogudnih mirisa u svom domaćinstvu. U takvim situacijama, mnogi pojedinci skloni su zgrabiti osvježivače zraka kao brzo rješenje; međutim, ti proizvodi mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike i mogu povećati šanse za razvoj raka ili astme.

Unatoč tome, postoji jednostavno i pristupačno rješenje koje daje prekrasne mirisne rezultate.

Za izradu DIY osvježivača zraka trebat će vam:

– 4 žličice sode bikarbone
– 2 kapi eteričnog ulja lavande
– 3 šalice vode.

Jednostavno pomiješajte ove sastojke u zdjeli, premjestite smjesu u čistu bočicu s raspršivačem i koristite je po potrebi.

Miris i svježina koja će ispuniti prostoriju zasigurno će zadovoljiti sve goste.

NAPOMENA:

Određena eterična ulja trudnicama se ne preporučuju, pa ako se nađete u drugačijoj situaciji, važno je posavjetovati se s liječnikom prije korištenja ovog osvježivača zraka.

Evo vodiča za stvaranje prirodnog omekšivača. Ova je opcija idealna za pojedince koji su osjetljivi na ili radije izbjegavaju konvencionalne omekšivače, koji često sadrže štetne kemikalije i sintetičke mirise. U nastavku je jednostavan recept za domaći omekšivač.

Na temelju tipičnih medijskih reklama moglo bi se zaključiti da je omekšivač neizostavan artikl bez kojeg ne možemo; bez njega bismo se osjećali kao da smo u oklopu, a rublje bi ispuštalo neugodne mirise. Nadalje, dok šetamo ulicama, vidljivo je da brojni pojedinci kupuju ove reklame, jer za sobom ostavljaju uočljiv “trag” poznatih mirisa omekšivača.
Oni ekološki osviješteniji vjerojatno će ga se kloniti ili ga koristiti samo povremeno, ili još bolje, izraditi vlastiti omekšivač!

Što omekšivače čini opasnima?

– Proces proizvodnje uključuje korištenje mirisa koji mogu biti vrlo štetni (mislite: kancerogeni), posebno za djecu. Prema tome, kada perete dječju odjeću, preporučljivo je u potpunosti se kloniti omekšivača!
Ftalati se često koriste za stvaranje mirisa, a istraživanja su pokazala da mogu poremetiti hormonsku ravnotežu kod životinja. Osim toga, trebali bismo imati na umu da omekšivači vode dospijevaju u rijeke, utječući i na divlje životinje i na ljude putem otpadnih voda.


Omekšivači rublja i obični deterdženti za rublje značajno štete populaciji planktona u vodi. Prestankom korištenja omekšivača mogli bismo spriječiti tisuće tona štetnih tvari da godišnje uđu u okoliš.

Fosfati potiču proliferaciju i reprodukciju algi, negativno utječući na druge organizme u rijekama i oceanima. Osim što daju boju i miris, omekšivači sadrže i konzervanse. Jedan takav konzervans je formaldehid, koji može izazvati alergije i smatra se da je povezan s rakom. Kao rezultat toga, omekšivači predstavljaju rizik za zdravlje i nepotrebno ugrožavaju život u vodi.

Postupak i sastojci za izradu ovog domaćeg omekšivača lagani su i jeftini, što ga čini prikladnim za osjetljivu kožu djece i osoba s kožnim alergijama. Iako postoje razne vrste domaćih omekšivača, ovaj recept je omiljen među onima koji prihvaćaju pristup „uradi sam“.

Domaći omekšivač – upute.

Sastojci:
100 grama sode bikarbone, 1,5 decilitar tople vode, 800 mililitara alkoholnog ili jabučnog octa i oko 20 kapi eteričnih ulja (po želji).
(Preporuke za eterična ulja: limun, lavanda, čajevac, eukaliptus, ruža…)

Postupak:
Upotrijebite veću plastičnu posudu s kapacitetom od oko 3 do 5 litara kako bi se prilagodila živahnoj reakciji komponenti. U ovoj posudi pomiješajte vodu, ocat i sodu bikarbonu. Očekujte pomalo teatralnu reakciju, jer će se mjehurići stvarati u izobilju, pa budite spremni na to.
Nakon što se tekućina istaloži, pretočite je u plastičnu bocu koja je određena kao spremnik za omekšivač. Ako želite, dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja, učvrstite bočicu i dobro je protresite.

To je sve! Obavezno protresite bočicu omekšivača prije svake uporabe.
Za svako puno punjenje dodajte 4 žlice ovog prirodnog omekšivača. Budite sigurni, miris octa neće se osjetiti nakon što se rublje osuši.

Vaše će rublje ugodno mirisati i biti meko i svilenkasto na vašoj koži, omogućujući vam da budete svjesni proizvoda koje koristite na sebi i okolišu, a sve to uz uštedu značajne količine novca tijekom vremena.

Bilješka jednog od naših čitatelja spominje da ovom metodom perilica rublja ostaje čista i osvježena, ne ostavljajući ostatke u odjeljku za omekšivač ili cijevi, što rezultira minimalnim ili nikakvim nakupljanjem kamenca.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here