Kada je u pitanju korištenje bojlera mnogi imaju različito mišljenje. Da li je bolje da je bojler stalno uključen ili da ga uključujete i isključujete po potrebi ?Bilo putem internetskih foruma, društvenih mreža ili rasprava uživo, ovo pitanje ostaje vječno aktualno, a konačan odgovor i dalje nam izmiče.
Možda ćete naići na pojedince koji tvrde da je mnogo logičnije držati grijač vode u neprekidnom radu, budući da ovaj pristup zahtijeva samo ponovno zagrijavanje vode, a ne zagrijavanje iz hladnog stanja.
Suprotno tome, drugi podržavaju gledište da se grijač treba aktivirati samo kada je to neophodno. Ovdje leži mišljenje tehničara specijaliziranog za popravak takvih kućanskih aparata u vezi s ovom raspravom.
Nedvosmisleno je pogrešno tvrditi da je održavanje bojlera u stalno uključenom stanju ekonomičnije. Posebne okolnosti kućanstva igraju presudnu ulogu u ovom određivanju. Na primjer, u slučaju pojedinca ili para, općenito je razumnije aktivirati grijač vode samo po potrebi. Nasuprot tome, za veće obitelji, održavanje bojlera u stalnom radu može se pokazati kao najpraktičnije rješenje, budući da će vjerojatno postojati stalna potražnja za toplom vodom u bilo kojem trenutku.
Možda ćete se susresti s mišljenjima koja sugeriraju da je daleko logičnije održavati grijač vode kontinuiranim radom, budući da ovaj pristup smanjuje potrebu za zagrijavanjem sve vode odjednom, zahtijevajući samo povremeno ponovno zagrijavanje. S druge strane, drugi podržavaju ideju da je poželjno aktivirati grijač samo kada je to potrebno. Ovdje leži perspektiva tehničara specijaliziranog za ove kućanske uređaje u vezi s ovom raspravom.
Namjena grijača vode značajno utječe na njegov rad; ako je grijač namijenjen samo za tuširanje, praktičnije ga je uključivati povremeno. Nasuprot tome, ako se radi o jedinici velikog kapaciteta koja se koristi i za tuširanje i za kuhinju, vjerojatno je da će se rijetko gasiti.
Posljedično, još je isplativije aktivirati ga samo kada je potrebno; naravno, ako je netko već fokusiran na štednju, nastojat će to uklopiti u ekonomičniju tarifu.
Što se tiče produljenja životnog vijeka bojlera, serviser ističe da ga malo brine radni status bojlera, pod uvjetom da sve komponente ispravno funkcioniraju, jer “nije čovjek kome treba odmor”. Nasuprot tome, Caka naglašava važnost podešavanja termostata na raspon od 55 do 60 stupnjeva.
Preporučljivo je postaviti maksimalnu temperaturu na 60; ispod oznake od 55 stupnjeva, skaliranje se ne događa. Međutim, održavanje termostata stalno na 90 stupnjeva rezultirat će značajno povećanim kamencem, posebno u ovom području zbog tvrdoće vode.