Oglasi - Advertisement

Kako nam je stiglo proljeće došlo je vrijeme za početak vrtlarskih aktivnosti i pripreme za sjetvu povrća. Danas predstavljamo savjete koje možete primjeniti prilikom sijanja krompira , a koji će vam pomoći da vam krompir rodi kao nikada do sada.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Preporučljivo je pripremiti ovo temeljno gnojivo prije sadnje krumpira jer će potaknuti snažan rast i dati obilnu berbu. Dodatne informacije otkrivaju da proces zahtijeva samo nekoliko minuta vašeg vremena, s rezultatima koji su svakako vrijedni truda. Potrebni sastojci uključuju jednu paletu vapnenastog dolomita, tri žlice zobi i dvije litre čiste vode. Započnite dodavanjem kalcijevog dolomita i zobi u mikser. Namočite smjesu u vodu i ostavite da odstoji 24 sata. Nakon toga smjesu procijedite pomoću finog cjedila i razrijedite s dodatnom litrom pročišćene vode. Prije sadnje krumpira preporuča se jednu šalicu gnojiva pomiješati s tri litre vode i dobivenu otopinu uliti u jamu za sadnju.

Brojni vrtlari započeli su s proljetnim aktivnostima, a neki su se već uključili u sjetvu i sadnju krumpira, koristeći pepeo kao gnojivo. Optimalni rokovi za sadnju ovise o određenim klimatskim uvjetima prisutnim u svakoj regiji. U ovoj raspravi predstavit ćemo učinkovitu tehniku ​​uzgoja krumpira. Kako maloprodajne cijene gnojiva nastavljaju rasti, a vrtlari sve više daju prednost organskim metodama uzgoja, postoji značajan porast potražnje za prirodnim gnojivima. Među njima se ističe drveni pepeo.

Nadalje, upotreba pepela u sadnji krumpira pokazala se vrlo povoljnom. Ovo tlo obiluje raznim mineralima i organskim tvarima, a posebno se ističe visokom koncentracijom kalija i kalcija, koje krumpir apsorbira u znatnim količinama. Osim svoje uloge izvora hranjivih tvari za biljke, ima i zaštitnu funkciju. Primjena pepela jača imunitet biljaka i može dovesti do povećanja prinosa do 15%. Dodatno, uključivanje pepela će povećati sadržaj škroba u krumpiru, što će u konačnici s vremenom proizvesti aromatičniji proizvod.

Uzgoj krumpira predstavlja značajan izazov i zahtijeva dovoljnu opskrbu hranjivim tvarima za promicanje snažnog rasta u nadolazećoj sezoni. Nježni gomolji osjetljivi su na široku lepezu štetnika i raznih bolesti. Prije sadnje preporuča se gomolje posuti pepelom, i to 1 kilogram pepela na vreću krumpira od 25 kilograma. Odlučite li se veće gomolje rezati na manje komade, razborito je posječene površine nanijeti pepelom kako biste ih dezinficirali i ubrzali proces zacjeljivanja.

Očuvanje sadnog materijala postiže se postupkom rezanja. Ovaj zadatak, posebno kada se radi o krumpiru, zahtijeva pedantan pristup i zahtijeva preciznost. Kod unošenja pepela treba voditi računa o pH reakciji tla. Pepeo je zbog svojih alkalnih svojstava pogodan za korištenje u kiselim uvjetima tla. Međutim, ovu praksu treba izbjegavati ako je tlo neutralnih ili alkalnih svojstava. Nužno je koristiti pepeo dobiven isključivo izgaranjem drva. Prije nanošenja pepela preporuča se iskopana korita obogatiti stajskim gnojem.
Ako ste zanemarili primjenu stajnjaka tijekom faze pripreme tla, ovo predstavlja priliku da ispravite taj propust. Preporučljivo je namazati ga u tankom sloju; naknadno, nakon ugrađivanja pepela, cijelu površinu prekriti zemljom. Bitno je osigurati da gomolji krumpira ne dolaze u izravan kontakt sa stajnjakom nakon sjetve, jer takav kontakt može dovesti do oštećenja gomolja. Stoga se kod sadnje krumpira s gnojivom i pepelom preporučuje napraviti dublja korita kako bi se osiguralo da ostanu dovoljno duboka čak i nakon što se stajnjak i pepeo prekriju tlom.

Bez obzira na korištenu tehniku, i pepeo i stajski gnoj imaju brojne prednosti kada se koriste u vrtu. Preporučljivo je primijeniti pepeo u količini od 100 do 150 grama po kvadratnom metru. Za one koji uzgajaju krumpir u skučenim prostorima treba pripremiti mješavinu od 30 grama pepela sa zemljom i staviti u jamu za sadnju. Kao što je ranije spomenuto, procjena pH razine tla prije sadnje je ključna. Nakon što se pepeo posipa po gredicama krumpira, preporuča se pokriti ih tankim slojem zemlje. Ova metoda osigurava da gomolji dobiju sve potrebne hranjive tvari, a da pritom ostanu zaštićeni.

Istodobno, pepeo ima zaštitnu ulogu i pomaže u očuvanju visoke kvalitete gomolja. Sada možete smjestiti krumpire na željeni razmak. Dok pepeo pruža razne prednosti, on može, u određenim okolnostima, biti štetan za uzgoj krumpira. Preporučljivo je suzdržati se od njegove istodobne upotrebe s gnojivima bogatim dušikom, jer to može izazvati reakciju koja uzrokuje iscrpljivanje ovog vitalnog hranjiva. Važna razmatranja uključuju činjenicu da kada je prisutan u znatnim količinama, pepeo može naštetiti usjevima.

Primjenu ove tvari treba izbjegavati na tlu koje pokazuje pH reakciju veću od 7. Nužno je koristiti isključivo drveni pepeo, a prednost treba dati onom dobivenom od vrbe i breze, zbog povoljnog sadržaja minerala i drugih korisnih svojstava. Kada se primjenjuje istodobno ili u kratkim razmacima, pepeo umanjuje učinkovitost pesticida. Nakon postavljanja jama ili korita za sadnju u skladu s navedenim smjernicama, stajnjak treba naslagati pepelom, smjesu napuniti zemljom i odgovarajuće rasporediti naznačene gomolje. Zatim se može nanijeti dodatni sloj zemlje kako bi se osigurala ravna površina.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here