Danas se prisjećamo Dražena Petrovića, jednog od najdarovitijih košarkaša s naših prostora, čiji je život u mladosti tragično prekinut u prometnoj nesreći, unatoč izglednoj budućnosti koja je bila pred njim.

Već tri desetljeća političari i mediji na našim prostorima koriste pojam nacionalnosti kako bi potaknuli podjele među stanovništvom. Brojne teme koje proizlaze iz ove taktike i dalje odjekuju u suvremenom društvu. Želimo skrenuti pozornost na intervju koji je ostavio dubok dojam. Nakon reklame napominje se da Dražena Petrovića mnogi smatraju najboljim košarkašem koji je ponikao na ovim prostorima. Bez sumnje, bio je pionir za europske sportaše koji su 1991. godine prešli Atlantik kako bi se natjecali u NBA, vrhunskoj košarkaškoj ligi na svijetu.
Nažalost, tragična prometna nesreća u Njemačkoj naprasno je prekinula njegov profesionalni put. Godine 1993. Dražena Petrovića, legendu jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, doživjela je tužna sudbina u prometnoj nesreći. Njegova prerana smrt budi sjećanja na izvanredna postignuća koja je postigao.
U to je vrijeme nastupao na vrhuncu svoje fizičke sposobnosti, obnašajući dužnost cijenjenog kapetana hrvatske reprezentacije. Samo godinu dana prije, ta je momčad napredovala do finala Olimpijskih igara u Barceloni, natječući se protiv kultnog “Dream Teama” na svom inauguralnom velikom turniru kao neovisna nacija.
Štoviše, igrao je na poziciji razigravača za New Jersey Netse, igrajući ključnu ulogu u njegovanju odnosa Amerike s brojnim europskim košarkaškim nacijama, uz istaknute ličnosti poput Vlade Divca, Aleksandra Volkova, Šarounasa Marčuljonisa i drugih. Davno prije svog debija s reprezentacijom Jugoslavije u Los Angelesu prije devet godina, već je postigao zavidnu afirmaciju. Sedam godina nosio je plavi dres, skupivši niz prestižnih medalja koje su mu učvrstile reputaciju jednog od najcjenjenijih jugoslavenskih sportaša. U vrijeme nacionalnih razdora i podjela imenovan je kapetanom Hrvatske.
Usred sukoba koji je trajao, naišao je na značajan pritisak javnosti da se prikloni ili srpskom ili hrvatskom identitetu. Uz Dražena Petrovića veže se i cijenjeni Dejan Bodiroga, ugledna srpska ličnost i jedan od najcjenjenijih sportaša u povijesti europskog sporta, rođen u obitelji Jovana Petrovića, djelatnika hercegovačkih sigurnosnih službi i Biserke Mikulandra, knjižničarke porijeklom iz Šibenika. Tijekom prijenosa uživo usred sukoba jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje. Po dolasku u studio voditelj je srdačno poželio dobrodošlicu publici i njihovom uvaženom gostu.
S tradicionalnom cigaretom u ruci pozornost je preusmjerio na Dražena, pokazujući interes za medijski često raspravljanu temu – prepoznavanje srpskog podrijetla Dražena Petrovića. Voditelj je odmah ustvrdio da se u programu neće baviti političkim raspravama. No, smatrao je bitnim istaknuti Draženov identitet kao vještog branitelja srpskog podrijetla. Stojeći sa svog mjesta, voditelj je naglasio da Draženov identitet nadilazi puku nacionalnost. Unatoč nelagodi, Dražen je nerijetko uspijevao pronaći humor u toj situaciji.
U pokušaju da ublaži nelagodu u situaciji, voditelj je iznio pomalo slabašan prijedlog: “Što ako promijenimo fokus… Možda bismo mogli razgovarati o tome kako sportaš srpskog podrijetla može napredovati u ovom sportu?” Nažalost, odgovor se pokazao nedostatnim: “On, zapravo, nije srpskog podrijetla, što objašnjava njegov slab učinak.” Voditelj je naglasio da prezime Petrović ne označava srpsko porijeklo, čime je razgovor bio efektan. Dražen je na svoj upit dobio konačan odgovor. “Možete biti sigurni, ovo pitanje ima jednostavno rješenje”, potvrdio je Dražen.
Dodao je i dodatne podatke: “Porijeklom sam iz Šibenika, a majka mi je iz obližnjih Bilica.” Napomenuo je i da mu je otac podrijetlom iz Hercegovine, točnije iz Zagore. Ovi kontemplativni komentari snimljeni su i dostupni u YouTube videu. Promišljanja o teškim razdobljima kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši bili pod lupom javnosti, popraćena raspravama uživo, i nakon mnogo godina izazivaju duboku tugu. Naime, nekim je pojedincima bilo dopušteno zadirati u privatnost Dražena Petrovića javno pregledavajući krvna zrnca njemu i njegovim roditeljima.
Okolnosti s kojima se suočio bile su jednako uznemirujuće, budući da se našao prisiljen svjedočiti o duboko osobnim pitanjima, nalik ispitivanju. U kasnijem, manje formalnom druženju, Aco Petrović, ugledni košarkaš i trener te Draženov brat, istaknuo je Draženovu nepokolebljivu posvećenost hrvatskoj reprezentaciji. Aco je istaknuo kako je Dražen bio ne samo lider u košarci nego i istaknuta osoba u širem kontekstu hrvatskog sporta.
- Kako se Jugoslavija bližila neizbježnom raspadu, fokus pažnje bio je usmjeren prema Draženu i savezu koji će on na kraju prigrliti. Važnost Draženove odluke priznao je i Aco, koji je često bio iz miješanog braka. Unatoč obiteljskom podrijetlu, Draženova predanost predstavljanju Hrvatske bila je nepogrešiva. Njegovo sudjelovanje u Ujedinjenim narodima poslužilo je kao uvjerljiva izjava: “Hrvatska reprezentacija mi znači sve.” Osvrćući se na događaje iz 1992. godine, Aco Petrović prisjeća se Draženova dubokog ponosa, osjećaja koji je artikulirao tijekom intervjua za HRT.