Opština Aleksinac nedavno je obeležila značajan događaj Dragoljuba Živanovića koji je proslavio 101. godinu života. Na pitanje koja je tajna njegove dugovječnosti, pripisuje je jednostavnom načinu života i promišljenom odabiru prehrane.

Djed Dragoljub je u jednom periodu svog života imao problem s visokim šećerom u krvi, što je zahtijevalo strogu dijetu. Značajna promjena koju je napravio je uvođenje hranjivog doručka koji mu unuka Suzana svaki dan s puno ljubavi priprema.
Nadalje, ključna promjena u njegovoj prehrani dogodila se prije dva desetljeća kada su mu medicinski stručnjaci savjetovali da počne da konzumira ražani hljeb.
Svako jutro dan započinje s tri kriške raženog kruha s pola litre mlijeka, kombinacijom koja pridonosi njegovoj sreći i cjelokupnom zdravlju. Medicinski stručnjaci se slažu da odabir raženog kruha umjesto bijelog kruha nudi razne prednosti, uključujući visok sadržaj vlakana, bogat niz vitamina i minerala te niži glikemijski indeks koji pomaže u izbjegavanju fluktuacija u razini šećera u krvi. Za pojedince kojima je zdravlje na prvom mjestu, ključno je održavanje stabilnog šećera u krvi. U kombinaciji s raznim hranjivim namazima poput posnog sira, humusa ili avokada, raženi kruh može pružiti razne okuse i zdravstvene prednosti kao izbor za doručak. Recept za raženi kruh počinje sa 150 g raženog brašna.
Za pripremu kruha potrebni su sljedeći sastojci: 350 grama pšeničnog brašna, 20 grama kvasca, 320 mililitara mlake vode, pola žličice soli, pola žličice šećera, jedna šalica maslinovog ulja, te po želji sjemenke lana, suncokreta i bundeve. Prije početka preporuča se potopiti lanene sjemenke u vruću vodu tridesetak minuta kako bi nabubrile. Nakon namakanja sjemenke ocijedite i procijedite.
U posudi za miješanje pomiješajte obje vrste brašna, šećer, sol i sjemenke pa umiješajte maslinovo ulje. U posebnoj posudi razmutiti kvasac u mlakoj vodi, pa tu smjesu dodati smjesi brašna i mijesiti dok tijesto ne postane glatko i mekano. Pokrijte zdjelu plastičnom vrećicom i ostavite da se tijesto diže.
Pripremite radnu površinu tako da je premažete maslinovim uljem, premijesite dignuto tijesto i oblikujte ga u štrucu. Štrucu staviti u tepsiju obloženu papirom za pečenje, pokriti plastičnom vrećicom i ostaviti da se diže. Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva. Nakon toga nožem zarežite vrh štruce.
Na kraju stavite kruh u pećnicu i pecite oko sat vremena.
Nakon pečenja izvadite kruh iz pećnice i prekrijte ga pamučnom krpom da odmori. Nakon toga izvadite kruh iz kalupa i zamotajte ga u krpu prije nego što ga ostavite da se ohladi. Kako bi kruh ostao mekan, preporučuje se da ga uvijek čuvate u platnenoj ili pamučnoj vrećici.