Većina današnjih domaćica koriste razne uređaje koji značajno pomažu u kućnim poslovima. Unatoč tome, znatan broj ljudi tek treba kupiti sušilicu za rublje zbog visoke cijene i prostora koji zauzima.

U nedostatku sušilice za rublje, postaje neophodno svježe opranu odjeću objesiti u toplije dijelove vašeg doma tijekom zimskih mjeseci, pritom pazeći da je zaštićena od vlage i kiše. Ova situacija može dovesti do izazova, jer rublju može trebati dulje vrijeme da se osuši i može razviti neugodan miris.

Ako imate potrebu za pranjem rublja češće, možda će vam trebati dodatne mogućnosti sušenja koje zauzimaju dragocjeni prostor. Savjete kako ubrzati sušenje odjeće zimi, čak i bez oslanjanja na skupu sušilicu, podijelio je portal santeplusmag.

Postoji nekoliko učinkovitih metoda za ubrzavanje procesa sušenja rublja. Evo nekoliko savjeta za povećanje brzine sušenja rublja. Jedna korisna tehnika uključuje korištenje manje poznate značajke vaše perilice rublja. Ova značajka radi putem mehanizma centrifuge, koji skraćuje vrijeme potrebno za sušenje vaše odjeće.

Mnogi pojedinci obično zanemaruju ovu opciju, a neki je mogu izbjegavati zbog zabrinutosti oko mogućih bora na svojoj odjeći. Unatoč tome, centrifuga tkanine pri velikim brzinama učinkovito uklanja višak vode i skraćuje vrijeme sušenja. Kako biste smanjili glačanje kasnije, razmislite o glačanju odjeće što je više moguće odmah nakon vađenja iz perilice prije nego što je objesite da se suši.

  • Osim mogućnosti korištenja centrifuge perilice rublja, učinkovit način da ubrzate sušenje odjeće je postaviti sušilicu ispred radijatora i objesiti svaki komad odjeće na vješalice prije stavljanja u sušilicu. Ovaj pristup poboljšava cirkulaciju zraka, što rezultira kraćim vremenom sušenja tkanina. Nadalje, pomaže u izbjegavanju stvaranja neugodnih mirisa između odjevnih predmeta, detalja koji se često zanemaruje.

Ako je odjeća pretijesno pakirana i nema dovoljno prostora i ventilacije, proces sušenja će se znatno produžiti. Zašto se rublje brže suši na hladnom zraku? Razlog leži u nižim razinama vlage prisutne u hladnom zraku. Kako se odjeća suši, vlaga u njoj isparava u okolnu atmosferu. Kada je zrak vlažan, ovaj proces isparavanja postaje izazovan, što dovodi do produljenog vremena sušenja za rublje. Nasuprot tome, na suhom zraku vlaga brže isparava, što omogućuje brže sušenje odjeće.

Ukratko, rublje se brže suši na zraku koji je i suši i hladniji. Dakle, gdje je kod kuće najbolje mjesto za sušenje odjeće? Sušenje tijekom dana najučinkovitije je jer omogućuje korištenje prirodnog svjetla, što ubrzava proces sušenja. Stoga je preporučljivo odabrati sobu koja ima dovoljno sunčeve svjetlosti. Dodatno, preporuča se korištenje odvlaživača zraka u prostoru gdje se rublje vješa za sušenje.

 

Ako još niste kupili odvlaživač zraka, mi ćemo vas provesti kroz jednostavan postupak kako ga sami izraditi. Količina od 150 grama krupne soli može učinkovito ukloniti vlagu s površine od približno 25 četvornih metara. Izradom više odvlaživača možete spriječiti rast plijesni. Evo kako izraditi DIY odvlaživač zraka: Započnite stavljanjem 150 grama krupne soli u zdjelu i stavite u hladnjak preko noći.

Sljedeći dan pomoću lijevka prebacite sol u plastičnu bocu od 1,5 litara. Postavite posudu u vlažno okruženje i ostavite je da odstoji nekoliko dana da upije vlagu. Značajno će smanjiti vlagu u prostoru. Obavezno zamijenite sol kada postane tamna ili pretjerano vlažna.

Obično se savjetuje da ga zamijenite svaka četiri dana. Ne zaboravite svakodnevno provjetravati sobu, ujutro i navečer.

  • Adekvatan protok zraka ključan je za upravljanje vlagom i sprječavanje neugodnih mirisa. Neke sobne biljke mogu pomoći u povećanju razine vlažnosti. Ova kategorija biljaka poznata je po svojoj sposobnosti zadržavanja vlage i pročišćavanja okolnog zraka, uključujući sorte kao što su orhideje, fikusi, bršljan penjačica i bostonska paprat. Ako ste odjeću prali ručno i radije ne koristite perilicu s centrifugom, pridržavajte se ovih uputa.

Započnite s temeljitim uvrtanjem odjevnog predmeta u rukama, zatim ga izravnajte i stavite na suhi, upijajući ručnik. Zatim ga omotajte drugim komadom tkanine i nježno pritisnite ručnik dok se omotate. Nakon što je smotate, vidjet ćete da je odjeća puno suša, što znači da će se brže osušiti u sušilici. Ako trebate odmah odjenuti svježe opranu odjeću, pokušajte s ovim jednostavnim savjetom. Nakon što završite s prethodnim koracima, nastavite glačati odjeću ovom metodom.

Započnite postavljanjem odjevnog predmeta ravno i glačanjem na srednje visoku temperaturu bez pare. Nakon toga ga preokrenite i pritisnite peglom i drugu stranu. Objesite ga u prostor s dobrim protokom zraka i ostavite da odstoji 10 minuta. Nakon toga, glačalo će osigurati da odjeća bude suha. Alternativno, odjeću možete brzo osušiti sušilom za kosu, ali svakako održavajte razmak od najmanje pola metra od tkanine. Ova metoda također je prikladna za sušenje vune.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here