Prema stručnjacima, održavanje zdrave jetre ključno je za sveukupnu dobrobit. Predlažu da dan započnete doručkom koji je prepun esencijalnih nutrijenata. Ako osjećate uporni umor, neugodan metalni okus u ustima ili primijetite žuti sloj na jeziku, to može značiti da nezdrave navike negativno utječu na vašu jetru.

Vaša jetra može biti izložena povećanom opterećenju zbog stalnog unosa štetnih tvari poput alkohola, duhana ili nezdrave hrane. Međutim, postoji jednostavna metoda za pomoć vašem tijelu u pomlađivanju svakog jutra.

Započnite dan kako treba receptom za zdravu kašu koja potiče zdravlje jetre.

Sastojci:

Konzumacija šalice zobenih pahuljica može pomoći u sprječavanju apsorpcije štetnih tvari i ubrzati uklanjanje toksina iz tijela. To zauzvrat podupire rad jetre i poboljšava probavu. Dodatno, uključivanje 20-40 g kockica i oprane bundeve u vašu prehranu može pridonijeti obnovi stanica jetre, osobito ako se konzumira u sirovom obliku prije bilo čega drugog.

Kako biste poboljšali zdravlje i vitalnost svoje jetre, u prehranu unesite velike količine grožđica. Ovi mali plodovi bogati antioksidansima imaju nevjerojatnu sposobnost poduprijeti rad jetre i pospješiti regeneraciju njezinih stanica. Osim toga, ako želite dodatnu teksturu i ugodnu hrskavost svojoj kaši, razmislite o dodavanju šake badema. Ne samo da će pridonijeti cjelokupnom iskustvu okusa, već također posjeduju svojstva koja pomažu u normalizaciji funkcije jetre.

priprema:

Pomiješajte sve sastojke u malom loncu, uključujući i prstohvat soli, a zatim prokuhajte dodavanjem vode ili mlijeka.

Nakon što lonac prokuha, skinite ga s vatre i pokrijte te ostavite da odstoji nekoliko minuta. Kako biste postigli najbolje rezultate, preporuča se redovito pripremanje ove kaše, idealno 2 do 3 puta tjedno. Ovaj jutarnji obrok ne samo da pomaže u pročišćavanju jetre, već također pruža trajni nalet vitalnosti i uklanja nepoželjne ostatke s jezika, jamčeći zdrav početak dana.
BONUS TEKST :
Stručnjaci s medicinskog portala Pliva Zdravlje ističu da nisu sve bolesti jetre identične, pa se prema tome razlikuju i prehrambene smjernice. Unatoč tome, postoje neke sveobuhvatne prehrambene preporuke koje se odnose na sve bolesti jetre: Kako bi se smanjila potrošnja masti, preporučljivo je smanjiti unos što je više moguće. Prilikom začinjavanja hrane preporučuje se umjerena upotreba soli.
Ugljikohidrati iz izvora kao što su žitarice, med, voće i povrće trebali bi činiti većinu vaše prehrane. Proteini se mogu dobiti iz ribe, piletine, puretine, jaja i mlijeka. Najbolje je kloniti se alkohola i pušenja.
Važno je ostati hidriran, stoga se preporučuje pijenje velikih količina vode. Korisno je jesti češće, birajući manje obroke. Što se tiče pića, savjetuje se suzdržati se od konzumacije gaziranih pića i onih koja sadrže kofein.
Pojedinci koji imaju akutnu upalu jetre često nemaju apetit kao rezultat svojih simptoma; međutim, za njih je ključno da konzumiraju hranu kako bi tijelo opskrbili dovoljno energije za oporavak. Kako biste osigurali da vaše tijelo dobije odgovarajuće hranjive tvari, potrebno je pridržavati se posebno preporučene dijete ako bolujete od kroničnih bolesti jetre poput ciroze, hepatitisa ili kronične upale. Služba za prehranu i dijetetiku Opće županijske bolnice Požega nudi prijedloge jelovnika koji su usklađeni s jetrenom prehranom.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here