Dolazak proljeća donio je sa sobom navalu virusa, pa su domovi zdravlja svakodnevno preplavljeni pacijentima s nizom bolesti. Neophodno je za naše tijelo da održi snažan imunitet kako bi se učinkovito borilo protiv bolesti.

Čak i oni u vrhunskom zdravlju mogu imati problema s podnošenjem vremenskih promjena; stoga je ključno pripremiti tijelo za nagle promjene klimatskih uvjeta. Dolazak nižih temperatura, zajedno s porastom prehlada i gripe, zahtijeva snažan imunološki sustav kako bi se suočio s različitim izazovima koje donosi vanjsko okruženje. Čak i najotpornijim pojedincima može biti teško nositi se s vremenskim promjenama; stoga je priprema tijela za nagle promjene vremena ključna.
Doktorica Nada Macura savjetuje građanima Srbije da jutro započnu toplim napitkom koji će omogućiti tijelu da se razbudi prije no što se suoči s niskim vanjskim temperaturama. Kako se približavaju hladniji mjeseci, važnost dovoljnog unosa vitamina raste. Unos vitamina ima presudnu ulogu u očuvanju zdravlja. Snažan imunološki sustav neophodan je kako bi tijelo izdržalo varijacije vremenskih uvjeta.
Dr. Macura savjetuje kreiranje salate koja je prava elektrana vitamina. Ovo jelo nije samo jednostavno za pripremu, već je i vrlo hranjivo. Osnovni sastojci uključuju jabuku, naranču, mrkvu, ciklu, đumbir i limun. Za pripremu sve komponente sitno nasjeckajte ili naribajte i prelijte limunovim sokom. Po želji se može dodati i maslinovo ulje. Redovita konzumacija ove vitaminima bogate salate poboljšat će otpornost vašeg organizma.
Uz vitamine i namjerno izlaganje hladnim okruženjima, prikladna odjeća predstavlja treći ključni element koji zahtijeva značajan fokus. “Odgovarajuća odjeća služi kao zaštita od niskih temperatura; slojevita odjeća može se uspješno suprotstaviti hladnoći zime! Pamučne tkanine trebaju održavati izravan kontakt s kožom.
Dr. Nada Macura zaključuje da je zaštita glave i ušiju neophodna jer vjetar predstavlja veliku opasnost, posebno za osobe s poviješću upale uha. Nadalje, zaštita ušiju djece je od vitalnog značaja zbog njihove povećane osjetljivosti.
Ispričavam se, ali čini se da niste dali konkretnu rečenicu za ponavljanje. Molimo podijelite rečenicu koju želite da preformuliram i rado ću vam pomoći.
Kulinarsko naslijeđe Afrike složeno je i raznoliko, a stoljećima ga je oblikovalo mnoštvo kultura, geografskih obilježja i klimatskih čimbenika. Temeljni aspekt afričke prehrane je široka paleta sastojaka lokalnog porijekla, koji su pod dubokim utjecajem posebnih običaja i klime različitih regija. Na primjer, u zapadnoj Africi klima se kreće od tropske do sušne, a ključne prehrambene namirnice uglavnom se sastoje od žitarica poput kukuruza, prosa i sirka.
Obično se ove žitarice koriste u pripremi osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, poznato jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća, uključujući slatki krumpir ili kasavu, dok se kao prilog često poslužuje banku koji se sastoji od kukuruza ili prosa. Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U zapadnoj Africi, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno sa žitaricama, čine vitalne elemente prehrane.
Visoke koncentracije proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih bitnom komponentom svakodnevne prehrane. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva i istaknute su u jelima poput juhe “egusi”, koja miješa sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočni dio Afrike, koji se ističe vlažnom klimom pogodnom za uzgoj raznovrsnog voća i povrća, pruža obilje svježih namirnica koje obogaćuju njegovu kulinarsku baštinu.
Istaknuta ilustracija može se pronaći u Keniji, gdje se tradicionalno jelo poznato kao “ugali”, napravljeno od kukuruza, poslužuje uz izbor povrća i mesa. Osim toga, u širokom spektru svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, obično se uživa u cijelosti ili u obliku soka. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti prisutni u sjevernoj Africi potiču uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina, što dovodi do prehrane koja je i raznolika i ukusna. Lokalna kuhinja ima značajna jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, sporo kuhani obrok koji se priprema u prepoznatljivom loncu.