Oglasi - Advertisement

Slina ima važnu ulogu u ljudskom tijelu, a nije rijetkost da pojedinci tijekom spavanja nenamjerno izlučuju ovu tekućinu na svoje jastuke. Ova pojava prvenstveno pogađa one koji spavaju otvorenih usta, a ovoj pojavi pridonose različiti faktori.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Slinu proizvode različite žlijezde koje se nalaze u ustima, što dovodi do fenomena slinjenja kada netko spava na boku i suhe sline kada je na leđima. Pojava slinjenja je vjerojatna kada osoba spava u položajima koji rezultiraju otvorenim ustima, primjerice na boku ili na trbuhu. Međutim, ovaj se problem može ublažiti zauzimanjem ležećeg položaja za spavanje.

Alergijski rinitis i specifične alergije na hranu mogu dovesti do pojačanog lučenja sline. Pretjerano lučenje sline može biti uzrokovano i stimulacijom jednjaka, za koju se smatra da je posljedica želučane kiseline. Tijekom infekcije gornjih dišnih putova tipično je imati poteškoće u disanju i gutanju zbog nakupljanja viška sline.

Začepljeni nosni prolazi često dovode do disanja na usta, što potiče povećanu proizvodnju sline. Nakupljanje sline čest je ishod tonzilitisa, stanja koje karakterizira upala i oticanje krajnika smještenih u stražnjem dijelu grla, što uzrokuje sužavanje dišnih puteva. Osim toga, slinjenje je čest simptom koji se opaža kod osoba koje pate od noćnih mora, a može se manifestirati i kod odraslih zbog psihopatoloških utjecaja.

Ovaj fenomen često je povezan s povećanom razinom stresa ili kao reakcija na određene lijekove. Određeni lijekovi, uključujući različite antidepresive i morfij, mogu dovesti do povećanog stvaranja sline. Kao rezultat toga, oni kojima su ovi lijekovi propisani ili oni koji koriste takve tvari mogu redovito osjećati pojačano lučenje sline.

 

Slina se na prvi pogled može činiti kao obična tvar koja služi samo za održavanje vlage u ustima; ali novija istraživanja pokazuju da je njegova uloga puno složenija. Kada unosimo hranu i piće, ta tekućina, koja je većinom voda, dolazi u kontakt s predmetima koje jedemo i duboko utječe na okuse, poboljšavajući tako naše cjelokupno iskustvo užitka.


Kako je izjavio Guy Carpenter, oralni biolog s King’s College London, ova tvar posjeduje različite karakteristike koje nadilaze njezinu klasifikaciju kao puku tekućinu. Istraživači su odavno prepoznali različite funkcije sline, koje uključuju zaštitu zubi, olakšavanje govora i poticanje idealnog okruženja za konzumaciju hrane.

Nedavna istraživanja pokazala su da slina služi ne samo kao posrednik, već i kao prijenosnik, koji utječe na kretanje hrane unutar usne šupljine i njezinu sposobnost da zahvati osjetila. Istraživanje odnosa između sline i hrane može pružiti značajan uvid u naše prave prehrambene preferencije, kao što sugeriraju nedavna otkrića. Nadalje, utjecaj crijevne flore na mozak i njezina regulacija žudnje za udobnom hranom razlikuje se među različitim vrstama ugodne hrane.

Zabrinutost o potencijalnim opasnostima brojanja kalorija trenutno je pod lupom. Važno je napomenuti da slina, koja ima nizak udio soli, omogućuje pojedincima da otkriju slanost čipsa. Osim toga, minimalna kiselost koja se nalazi u limunu odgovorna je za okrepljujući osjećaj koji proizvodi čak i mala kapljica. Sa svakim zalogajem, kombinacija vode i proteina u slini olakšava podmazivanje, dok enzimi poput amilaze i lipaze pokreću probavni proces.

Proces vlaženja u slini ne samo da olakšava otapanje okusa, koji su kemijski elementi odgovorni za okus, već također omogućuje tim komponentama da se slobodno kreću i zahvaćaju receptore okusa. Jianshe Chen, prehrambena znanstvenica sa Sveučilišta Zhejiang Gongshang u Hangzhou, Kina, kaže da slina prenosi važne kemijske informacije o hrani, uključujući njezin okus i aromu.

Odvojite trenutak i pogledajte video pod nazivom “Siva linija: Što učiniti s hranom koja bi inače bila bačena”. Ova prezentacija nudi značajan uvid u upravljanje otpadom od hrane. Kristina Dobrivojević, blogerica iz Beograda, svoju stručnost prenosi nizom recepata i prijedloga za korištenje namirnica koje se inače bacaju.

Primjena ovih tehnika omogućuje dvostruku korist doprinoseći očuvanju okoliša uz istovremeno smanjenje troškova. U publikaciji iz 2002. u Annals of Science, Chen je predstavio ideju “oralne obrade hrane”, koja služi kao sveobuhvatno polje istraživanja koje integrira znanost o hrani, fizička svojstva prehrambenih materijala i fiziološke kao i psihološke reakcije na hranu.

Ovo multidisciplinarno područje istražuje konvergenciju hrane i tehnologije. Kako objašnjava, zadovoljstvo konzumiranja hrane ne dolazi samo od same hrane, već i od interakcije između hrane i sline.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here