Ne zaboravite vratiti sat jedan sat unazad sutra ujutro. Bliži se sezona dužih noći i kraćih dana.Kad se kazaljke pomaknu unaprijed, mnogi bi mogli biti uzbuđeni zbog dodatnog sata sna, ali ova promjena može više poremetiti vašu rutinu spavanja nego pomoći.

Prirodne obrasce spavanja može poremetiti dnevno svjetlo, a tradicionalno je cilj bio iskoristiti što više dnevnog svjetla tijekom zimske sezone. Budući da sunce izlazi ranije, a zalazi više od sat vremena kasnije, netko bi se mogao zapitati zašto nastavljamo tako često podešavati sat.

Jednosatna vremenska razlika može poremetiti vašu dnevnu rutinu i unutarnji sat, zbog čega je posebno teško probuditi se, posebno ujutro kada je mračnije. Prema riječima dr. Deborah Lee iz “Dr. Fox Online Pharmacy”, postoji nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da lakše prilagodite svoje tijelo i smanjite osjećaj umora, prenosi “Mirror.

Naša tijela ovise o “stalnom unutarnjem satu” koji se naziva cirkadijalni ritam, a kada su jutra tamnija, oslobađanje hormona sna melatonina je “odgođeno”.

Dr. Lee je objasnio da je značajnom broju pojedinaca teško prilagoditi se pomaku u vremenu, budući da se naši unutarnji satovi ne usklađuju odmah s novim rasporedom. Ovaj nagli prijelaz može dovesti do umora, smanjene budnosti i problema s fokusiranjem.

Polako promijenite vrijeme spavanja.

U noćima prije podešavanja sata pokušajte svake večeri spavati 15-30 minuta ranije. Ovo postupno pomicanje pomoći će vašem tijelu da se privikne na novo vrijeme, olakšavajući lakši prijelaz kada se satovi službeno promijene.

Pokušajte ne spavati duže vrijeme.

Iako bi moglo biti privlačno iskoristiti dodatni sat za dodatni san, dr. Lee preporučuje pridržavanje dosljednog vremena buđenja. Ona kaže: “Vaše tijelo preferira rutinu, tako da redovno buđenje podržava stabilan obrazac spavanja.

Dopustite si sunčanje na jutarnjem suncu.

Jutarnje izlaganje prirodnom svjetlu pomaže u regulaciji vašeg cirkadijalnog ritma. Kako biste pomogli svom tijelu da se probudi prirodnije, razgrnite zavjese odmah nakon ustajanja ili kratko prošećite kako biste potaknuli proizvodnju melatonina.

Smanjite unos kofeina u poslijepodnevnim satima.

Konzumacija pića s kofeinom kasnije tijekom dana može poremetiti vašu sposobnost da zaspite navečer. Kako biste promovirali zdravu rutinu spavanja, odlučite se za izbore bez kofeina, poput biljnih čajeva.

Uspostavite smirujući noćni ritual.

Uspostavite umirujuću rutinu prije spavanja kako biste svom tijelu pokazali da je vrijeme za opuštanje. Uključivanje u aktivnosti poput čitanja, meditacije ili uživanja u toploj kupki može vam pomoći da se pripremite za miran san.

Za djecu: održavajte ustaljenu rutinu.

Mladi mogu pokazivati ​​povećanu osjetljivost na promjene u svojim dnevnim rasporedima. Dr. Lee preporučuje: “Postupno prilagođavajte svoje vrijeme za spavanje u danima prije promjene sata i održavajte dosljedno vrijeme buđenja. Ovaj pristup pomoći će djeci da se s većom lakoćom prilagode novoj rutini i izbjeći pretjerani umor.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here