Mnogi ljudi teže da se ostvare u ulozi roditelja, no često iz nekih razloga ne mogu tu želju ostvariti. Tema današnjeg članka je upravo ta velika želja za roditeljstvom. Riječ je o ženi koja je ispunila najveću želju i postala majka u 66.godini života.

Godine 2005. Adriana Ilieska pojavila se kao žarište značajnih kontroverzi u medijskoj i društvenoj sferi. U dobi od 66 godina dospjela je na naslovnice nakon što je rodila svoje prvo dijete, čime je osigurala svoje mjesto u Guinnessovoj knjizi rekorda kao najstarija žena koja je dosegla ovu prekretnicu. Od tog vremena stalno je nailazila na osudu društva. Ipak, njezina duboka ljubav prema kćeri osnažila ju je da se suoči s tim poteškoćama i da ih prevlada. S 20 godina Adriana je stupila u brak, tijekom kojeg se njezin suprug oštro protivio njezinoj mogućnosti da ima djecu.
Nakon toga se odlučila na razvod, nakon čega se posvetila profesionalnoj karijeri. Adriana se devet godina liječila od neplodnosti u nadi da će zatrudnjeti, no njezini su se napori pokazali uzaludnim. Naposljetku je odlučila nastaviti s in vitro oplodnjom. U dobi od 66 godina bila je itekako svjesna znatnih rizika povezanih s ovim izborom. Međutim, njezina duboka čežnja da ispuni svoj san o majčinstvu zasjenila je sve druge čimbenike. Mnogi pojedinci iz njezinog kruga nisu podržali njezinu odluku, a neki su se čak odlučili distancirati od nje.
- Unatoč okolnostima koje su vladale, Adriana je uspjela začeti i roditi dijete. Poteškoće s kojima se susrela nakon poroda bile su velike. Nakon što je začela trojke, tragično je izgubila dvije tijekom trudnoće, a njezina kći Eliza rođena je prerano, zbog čega je bilo potrebno duže vrijeme na intenzivnoj njezi. Nakon što je njezina kći dovoljno ojačala, Adriana je odlučila nastaviti s krštenjem. Ova je odluka, međutim, izazvala kritike raznih vjerskih organizacija, koje su tvrdile da je njezin izbor da prihvati majčinstvo u tako mladoj dobi bio duboko sebičan.
Adriana tvrdi da je njezina kći dragocjen blagoslov. Uspješno je dogovorila sporazum s liječnikom odgovornim za in vitro postupak, prema kojem će, ako Adriana umre, liječnik preuzeti ulogu kuma i biti službeni predstavnik djevojčice dok ne napuni 18 godina. Mnogi su pojedinci pogrešno vjerovali da je Adriana Elizina baka. Pozitivan element ovog dogovora bilo je to što je Adriana bila u mirovini, što joj je omogućilo da posveti dovoljno vremena svojoj kćeri.
Adriana je učiteljica s fokusom na rumunjski jezik i književnost, a napisala je više od 25 knjiga za djecu. Njezina kći Eliza uživa u svom školskom iskustvu i sudjelovala je na raznim natjecanjima. S težnjama za višim obrazovanjem u budućnosti, Eliza je motivirana u svojim akademskim nastojanjima.
Veza između Adriane i Elize karakterizira duboka i osebujna ljubav. Kao majka, Adriana svoju snagu, mudrost i iskustvo u potpunosti posvećuje svojoj kćeri. Održavajući aktivan i zdrav stil života, inspiraciju i motivaciju crpi od Elize. U dobi od 83 godine Adriana se osjeća dobro i želi još dugo godina uživati u razvoju svoje kćeri.
Zamršena i raznolika kulinarska baština Afrike oblikovana je kroz brojna stoljeća pod utjecajem mnoštva kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. U središtu afričke prehrane leži opsežan niz sastojaka lokalnog porijekla, pod utjecajem različitih tradicija i klime različitih regija. Na primjer, u zapadnoj Africi klima se kreće od tropske do sušne, što dovodi do primarnog naglaska u prehrani na žitaricama kao što su kukuruz, proso i sirak.
Obično su te žitarice temelj za osnovna jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, jelo koje uživa široku popularnost, priprema se od kuhanog i pirea korjenastog povrća, uključujući slatki krompir ili kasavu. Nasuprot tome, banku, koji se priprema od kukuruza ili prosa, često se služi kao prilog. Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne napore. U prehrambenim običajima zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice, vitalni su elementi.