Oglasi - Advertisement

Jedna je majka bila prestrašena kada je vidjela izgled svog novorođenčeta, zbog čega je patronažna sestra pala u nesvijest od iznenađenja. Sve češće stanje poznato kao sindrom vukodlaka obilježeno je abnormalnim rastom dlaka po tijelu, osobito na licu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prema stručnjacima, mutacije gena glavni su krivci za ovaj fenomen, a on nije povezan s muškim hormonima. Hipertrihoza, rijedak poremećaj, pogađa samo jednog od 340 milijuna pojedinaca, što ukazuje da postoji samo oko 50 prijavljenih slučajeva u svijetu.

  • Platforme društvenih medija sve više bruje od rasprava o ovom fenomenu, a malezijski TikToker po imenu Rabiatul Adavija često dijeli videozapise u kojima se pojavljuje djevojka pogođena sindromom vukodlaka. U bolnici je Rabiatul neočekivano sreo djevojku, koja je bila očarana njenim izgledom. Od tog trenutka počeli su se često sastajati, a žena je snimala videe koji su stekli značajnu popularnost.

Ovaj tiktoker ima za cilj osporiti sve tabue zbog osebujnog izgleda koji se povezuje s ovom bolešću. Hipertrihoza, genetski poremećaj obilježen prekomjernom dlakavošću, utječe na oba spola i može se manifestirati na različitim dijelovima tijela. Osobe s ovim stanjem često imaju i gust rast dlaka na licu, što ih čini osobito teškim za prikrivanje. Prvi opis ovog sindroma datira iz 17. stoljeća.

Tiktoker ima za cilj podići svijest o ovom poremećaju dijeljenjem videa na kojima se pojavljuje djevojčica, uz pristanak njezinih roditelja. Kako prenosi portal edziecko.pl, roditelji djevojčice su primijetili da je rođena s ovim stanjem. “Majka djevojčice je izjavila: ‘Uzrok nije bio poznat liječniku. Dežurna sestra se srušila odmah nakon poroda.’

 

BONUS :

Jelena Trikić bila je primjer veličine, osobito svojom kršćanskom krepošću žrtvovanja svog života za rađanje novog života. Ovaj nevjerojatan čin prepoznat je u cijeloj Bosni i Hercegovini, a nakon njezine smrti zalagalo se da se Jelenina bista postavi ispred Kliničkog centra u Banjoj Luci, čime će njena velika žrtva ostati u sjećanju.

Iako se tako nešto nije dogodilo više od 12 godina, Jelena ima nekoga tko će je čuvati u sjećanju doživotno – sina Nikolu. Naime, tijekom trudnoće Jelena je otkrila da boluje od karcinoma koji zahtijeva liječenje snažnim citostaticima. Za podvrgavanje potrebnom liječenju bio je neophodan pobačaj; međutim, ona se protivila toj odluci.

Njena majka se prisjetila: “Rekla sam joj: Jelena, sine, ti meni jako značiš.” Kao odgovor, pogledala me je i odgovorila: “Majko, baš kao što sam ja tebi značajna, i ja to smatram važnim.” Ova se razmjena dogodila dok je njezina majka zagovarala liječenje. Goran Dunović, Jelenin suprug, prisjeća se: “Naš susret je bio prilično neobičan, jer se dogodio preko telefona. “Sjećam se da je bio Đurđevdan kada su stigli.

  • U tom trenutku Jelena me je obavijestila da je trudna i otkrila da ću uskoro biti baka. Osjetila sam radost”, s uzdahom priča Milkica, Jelenina majka. Njezina majka se prisjeća: “Bila je potpuno zdrava u vrijeme dok je bila u drugom stanju. Vjerovala sam da ćemo biti sretni. Jelena je imala zdravstvene probleme u šestom mjesecu trudnoće. – Primijetio sam da postoji problem.

Ona je samo spavala. O početnim znakovima bolesti Goran govori ganjenim glasom. Izvijestili su o događajima i izjavili da nema nikakve šanse za nadu. Jelena je tada umirivala mamu rekavši: „Maki, nemoj da plačeš, sve će biti u redu. – Da bi je spasili, predlagali su terapiju zračenjem, ali ona je zahtijevala da se “riješi” bebe. Liječnici su ispitivali kako je uopće bila svjesna svoje okoline. Ipak, dok je ležala u krevetu, odlučno je odgovorila, ne, ne, odbijam to prihvatiti.

  • Obavijestili su je, Jelena, tvoje vrijeme je ograničeno. Obično su potrebna najmanje tri tjedna da se beba razvije dovoljno za rođenje, ali ona je inzistirala da će izdržati. Medicinsko osoblje nastavilo je razmišljati kako je ostala pri svijesti, jer su vjerovali da je trebala biti u komi. Ipak, šetala je, šetala i pila kavu sa zdravstvenim timom. Jeleni je rađanje djeteta bilo prioritetnije od razgovora o liječenju, koje je radije izbjegla. Zbog toga je morala na prijevremeni porod, a tako se i dogodilo.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here